POLSKI |  ENGLISH |  KANAŁ RSS

29 kwietnia rozpoczyna się sezon linii turystycznych. Zachęcamy do wycieczki zabytkowymi pojazdami na liniach nr 0 i 100

28 kwiecień 2017 |

Tagi: , , , , ,

info

Nowe trasy i kursy z przewodnikiem, który opowie o mijanych obiektach. To nowości zaplanowane na liniach turystycznych w sezonie 2017. Na przejażdżki historycznym taborem będzie można wybrać się w soboty, niedziele i święta aż do końca września. Zachęcamy do wycieczek linią tramwajową nr 0 oraz autobusową nr 100.

 

Chcesz poczuć klimat dawnych czasów, powspominać i obejrzeć najpiękniejsze zakątki Poznania? A może wybierasz się w weekend do Poznania (na Termy Maltańskie, do Nowego Zoo, Bramy Poznania, czy parku Wilsona i palmiarni) i chcesz skorzystać z dodatkowej atrakcji? Wybierz się na przejażdżkę historycznym tramwajem lub autobusem! W długi weekend, po raz pierwszy w sezonie 2017, na trasę wyjadą tramwaje linii nr 0 i autobusy linii nr 100. Obie linie turystyczne będą uruchamiane do 24 września.

 

W tym roku rozpoczęcie sezonu linii turystycznych zbiega się w czasie z akcją  „Poznań za pół ceny”. Oznacza to, że w dniach 29 i 30 kwietnia bilety na linie turystyczne będą o połowę tańsze niż zwykle. Co więcej, historyczne pojazdy będą kursowały z podwojoną częstotliwością! Więcej o akcji: www.poznanzapolceny.pl

 

Dla mieszkańców i turystów zainteresowanych liniami turystycznymi przygotowaliśmy nowości. W porównaniu z ubiegłym rokiem - zmienią się trasy linii nr 0 i 100, część kursów będzie odbywać się z przewodnikiem, który opowie m.in. o mijanych zabytkach.

 

KLIKNIJ, aby pobrać ulotkę informacyjną na temat linii turystycznych (schematy tras, rozkłady jazdy, opis zabytków)

 

„Setka” będzie kursować sprzed Dworca Głównego PKP (co ułatwi skorzystanie z niej osobom, które przyjadą do Poznania koleją). Będzie przejeżdżać m.in. centrum miasta, w pobliżu Katedry i dalej – przez Śródkę i Termy Maltańskie – do Nowego Zoo, a wracając w kierunku Dworca PKP przejedzie koło parku Wilsona.

 

„Zerówka” wyruszać będzie z pl. Wielkopolskiego. Pojedzie przez centrum, Wildę, przez dawną zajezdnię Madalińskiego, Hetmańska i Głogowską do centrum. Wybrane kursy (z przewodnikiem) będą wydłużone, dzięki czemu zwiedzający będą mogli dotrzeć do katedry, Śródki, pojadą przez Jana Pawła II, Kórnicką i most św. Rocha. Osobno, wyznaczono kursy do Muzeum Komunikacji przy ul. Głogowskiej.

 

Tak jak w minionych latach, w sezonie 2017 również na linii nr 0 przewidziano kursy nocne historycznym tramwajem.

 

Obsługę linii stanowić będą znane poznaniakom Ikarusy (260 i 280), Jelcz PR 110 i DAF MB200. Okazjonalnie na trasie może pojawić się Jelcz RTO 043, popularny „Ogórek”.

 

Na linii nr 0 najczęściej pojawiać się będzie tramwaj generacji „N” w składzie złożonym z dwóch lub trzech wagonów. Podczas wakacji z pewnością nie zabraknie okazji przejechania się „stodwójkami” (tramwaje 102N i 102Na) oraz składem wagonów 105N z pierwszej połowy lat 70. ubiegłego wieku.

 

Na ten sezon Zarząd Transportu Miejskiego razem z Poznańską Lokalną Organizacją Turystyczną, MPK Poznań i Klubem Miłośników Pojazdów Szynowych przygotował atrakcyjne wizualnie bilety dla pasażerów linii turystycznych oraz praktyczne ulotki informacyjne.

 

***

 

Zachęcając do skorzystania z oferty linii turystycznych poniżej prezentujemy informacje praktyczne dotyczące linii nr 0 i 100.

 

Bilety:

Osoby, które planują przejażdżkę liniami turystycznymi, mają do wyboru dwa rodzaje biletów: bilety jednoprzejazdowe lub jednodniowe.

 

Bilety jednoprzejazdowe kosztują 4 zł (normalny), 3 zł (ulgowy – dzieci w wieku do 16 lat) i 12 zł (rodzinny – dla maksymalnie 5 osób, w tym 2 dorosłych).

 

Bilety jednodniowe kosztują natomiast 8 zł (normalny), 6 zł (ulgowy), 24 zł (rodzinny –
dla maksymalnie 5 osób, w tym 2 dorosłych).

 

Podczas akcji „Poznań za pół ceny” (20-30 kwietnia 2017r.) koszt biletu na linie turystyczne jest o połowę niższy.

 

Bilety jednodniowe obowiązują zarówno w linii nr 0, jak i 100. Osoby, które zdecydują się na ich zakup, będą mogły wysiąść na dowolnym przystanku, zwiedzić interesujące ich zabytki lub pospacerować, a potem kontynuować podróż innym kursem (na tym samym bilecie).

 

Bilety sprzedawane są przez obsługę w pojazdach kursujących na liniach turystycznych. Nie obowiązują na pozostałych (poza liniami nr 0 i 100) liniach organizowanych przez ZTM.

 

 

Tramwajowa linia turystyczna nr 0

Kursy z pl. Wielkopolskiego w godz. 13.00–17.00, wykonywane będą co ok. 60 minut na trasie:

 

PLAC WIELKOPOLSKI – 23 Lutego – Mielżyńskiego – Gwarna – Święty Marcin – Marcinkowskiego – plac Wolności – 27 Grudnia – Fredry – most Teatralny – Roosevelta – rondo Kaponiera – Święty Marcin – Towarowa – Matyi – Wierzbięcice – 28 Czerwca 1956 r. – Pamiątkowa – Zajezdnia Madalińskiego – Hetmańska – Głogowska – Roosevelta – most Teatralny – Fredry – Mielżyńskiego – 23 Lutego – PLAC WIELKOPOLSKI

 

 

Trasa przez zajezdnię Głogowska (Muzeum Komunikacji)

 

Kursy o godz. 11.30 wykonywane będą na trasie: 

 

PLAC WIELKOPOLSKI – 23 Lutego – Mielżyńskiego – Gwarna – Święty Marcin – Marcinkowskiego – plac Wolności – 27 Grudnia – Fredry – most Teatralny – Roosevelta – rondo Kaponiera – Święty Marcin – Towarowa – Matyi – Wierzbięcice – 28 Czerwca 1956 r. – Pamiątkowa – Zajezdnia Madalińskiego – Hetmańska – Głogowska – MUZEUM KOMUNIKACJI (zajezdnia) – Głogowska – Roosevelta – most Teatralny – Fredry – Mielżyńskiego – 23 Lutego – PLAC WIELKOPOLSKI

 

 

Kursy z przewodnikiem

 

W tym sezonie będzie można wybrać się w podróż historycznymi pojazdami z przewodnikiem.  Na linii nr 0 kursy z przewodnikiem odbędą się w dniach 14 i 28 maja, 11 i 25 czerwca, 16 i 30 lipca, 13 i 27 sierpnia – kursy o godz. 13.00, 15.40 i 17.00.

 

Kursy te będą wykonywane na następującej trasie:

PLAC WIELKOPOLSKI – 23 Lutego – Mielżyńskiego – Gwarna – Święty Marcin – Marcinkowskiego – Podgórna – Dowbora-Muśnickiego – Mostowa – most św. Rocha – Kórnicka – Jana Pawła II – rondo Śródka – Wyszyńskiego – Estkowskiego – Małe Garbary – PLAC WIELKOPOLSKI – 23 Lutego – Mielżyńskiego – Fredry – most Teatralny – Roosevelta – rondo Kaponiera – Święty Marcin – Towarowa – Matyi – Wierzbięcice – 28 Czerwca 1956r. – Pamiątkowa – Zajezdnia Madalińskiego – Hetmańska – Głogowska – Roosevelta – most Teatralny – Fredry – Mielżyńskiego – 23 Lutego – PLAC WIELKOPOLSKI

 

 

Kursy nocne

 

Przejazdy wieczorowe, rozpoczynające się o godz. 21.00 wykonywane będą w następujące soboty: 6 i 27 maja, 17 czerwca, 8 i 29 lipca, 19 sierpnia, 9 września.

 

 

Autobusowa linia turystyczna nr 100

 

Kursy odbywają się co ok. 40 minut w godzinach od 10.15 do 17.45 na trasie:

 

POZNAŃ GŁÓWNY – Dworcowa – Święty Marcin – Marcinkowskiego – Wolnica – Święty Wojciech – Księcia Józefa – Północna – Garbary – Estkowskiego – Wyszyńskiego – rondo Śródka – Warszawska – Świętego Michała – Termalna – Grodzieńska – Krańcowa – NOWE ZOO

 

NOWE ZOO – Krańcowa – Grodzieńska – Termalna – Świętego Michała – Warszawska – rondo Śródka – Wyszyńskiego – Estkowskiego – Małe Garbary – Wolnica – Solna – aleje Niepodległości – Towarowa – most Dworcowy – Głogowska – Berwińskiego – Wyspiańskiego – Wojskowa – Grunwaldzka – Szylinga – Bukowska – Zeylanda – Zwierzyniecka – rondo Kaponiera – Święty Marcin – Dworcowa – POZNAŃ GŁÓWNY

 

Na linii nr 100 kursy z przewodnikiem odbędą się o godz. 12.10, 13.30 i 15.10 w dniach  7 i 21 maja, 4 i 18 czerwca, 9 i 23 lipca, 6 i 20 sierpnia.

 

 

Gorąco zachęcamy do niezapomnianej przejażdżki, podczas której każdy może obejrzeć wiele atrakcji miasta!