Prace torowo-sieciowe na ulicy Królowej Jadwigi. Zmiany w kursowaniu tramwajów od 24 czerwca 2017 roku [AKTUALIZACJA]

Opublikowano: 14/06/2017
linie: 2 Odcinek: Królowej Jadwigi, Strzelecka, Górna Wilda
od 24/06/2017 do 31/08/2017
Prace torowo-sieciowe na ulicy Królowej Jadwigi. Zmiany w kursowaniu tramwajów od 24 czerwca 2017 roku [AKTUALIZACJA]

W sobotę, 24 czerwca 2017r. rozpocznie się kolejny z zaplanowanych na ten rok remontów: prace na ul. Królowej Jadwigi. W związku z tym, do końca wakacji zmienionymi trasami będą kursować linie tramwajowe nr 2, 7, 9, 15 i 20. Zawieszone zostanie kursowanie linii nr 6, 12 oraz 18, a uruchomiona zostanie linia autobusowa T6.

W 2017r. na odnowę torowisk i infrastruktury energetycznej zarezerwowano ok. 24 mln zł. Duża skala i zakres zaplanowanych remontów wynika z priorytetowego traktowania transportu publicznego przez władze Miasta Poznania.

 - Aby remonty były jak najmniej dokuczliwe dla pasażerów, w miarę możliwości w jednym terminie są wykonywane wszystkie prace mające wpływ na funkcjonowanie komunikacji na jednej trasie - mówi Henryk Spychalski, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. - Podobnie będzie w przypadku prac zaplanowanych w rejonie ul. Królowej Jadwigi. Podczas zamknięcia dla ruchu tramwajowego odcinka Królowej Jadwigi (od ronda Rataje do Wierzbięcic) wykonywane będą prace na torowisku na ul. Strzeleckiej, a także Górnej Wildzie.

- Prace są niezbędne. Torowisko na ul. Królowej Jadwigi jest w bardzo złym stanie – mówi Adam Majchrzycki, zastępca dyrektora technicznego ds. infrastruktury poznańskiego MPK. -  W tegoroczne wakacje przeprowadzona zostanie wymiana rozjazdów przy AWF i Górnej Wildzie, naprawa toru na odcinku prostym pomiędzy rozjazdami, wymiana słupów trakcyjnych. Jednocześnie naprawiony zostanie tor na obiekcie mostowym oraz pomiędzy mostem, a rozjazdem przy Drodze Dębińskiej. Wykonane zostaną także prace utrzymaniowe na odcinku rondo Rataje - ul. Serafitek: nastąpi wzmocnienie toru na przystanku „Serafitek”, a także wymiana rozjazdu przy rondzie Rataje – dodaje dyrektor A. Majchrzycki.

Po zakończeniu prac podniesie się komfort i bezpieczeństwo podróżowania. Przystanki „Półwiejska” oraz „AWF” wyposażone zostaną w Tablice Informacji Pasażerskiej.

Zamknięcie fragmentu torowiska na ul. Królowej Jadwigi wykorzystane zostanie do przeprowadzenia prac na torowisku na ul. Strzeleckiej – przy ul. Garbary zostaną wymienione szyny łukowe. Przy Górnej Wildzie z kolei zostaną zmodernizowane przystanki „Różana” (w obu kierunkach), gdzie powstaną tzw. przystanki wiedeńskie, które ułatwiają wsiadanie i wysiadanie z tramwaju osobom starszym, mniej sprawnym, opiekunom z dziećmi w wózkach.

W związku z prowadzonymi pracami w dniach od 24 czerwca do 31 sierpnia br. wprowadzone zostaną zmiany w organizacji transportu publicznego.

 

Linia nr 2:

OGRODY – Dąbrowskiego – Roosevelta – Święty Marcin – Towarowa – Matyi – Wierzbięcice – 28 Czerwca 1956 r. – DĘBIEC

 

 Linia nr 6:

Linia zawieszona

 

 Linia nr 7:

MIŁOSTOWO – Warszawska – Jana Pawła II – Zamenhofa – Hetmańska – Reymonta – Przybyszewskiego – Dąbrowskiego – OGRODY

 

 Linia nr 9:

PIĄTKOWSKA – Trasa Winiarska – Winiarska – Wołyńska – Małopolska – al. Wielkopolska – Pułaskiego – Roosevelta – Święty Marcin – Towarowa – Matyi – Wierzbięcice – 28 Czerwca 1956 r. – DĘBIEC

 

 Linia nr 12:

Linia zawieszona

 

 Linia nr 13:

Trasa bez zmian, dwukrotnie zwiększona częstotliwość

 

 Linia nr 15:

OS. SOBIESKIEGO – trasa PST – Dworzec Zachodni -Głogowska – Roosevelta – Grunwaldzka – BUDZISZYŃSKA

 

 Linia nr 16:

Trasa bez zmian, dwukrotnie zwiększona częstotliwość

 

 Linia nr 18:

Linia zawieszona

 

 Linia nr 20:

OS. SOBIESKIEGO – trasa PST – Roosevelta – Fredry – Gwarna – Święty Marcin – MARCINKOWSKIEGO – pl. Wolności – Fredry – Roosevelta – trasa PST – OS. SOBIESKIEGO

 

Aby ułatwić pasażerom podróżowanie uruchomiona zostanie linia autobusowa „za tramwaj” T6. Autobusy tej linii będą kursowały w godzinach szczytu komunikacyjnego co 5 minut.

Linia T6:

DWORZEC ZACHODNI – Głogowska – Matyi – Królowej Jadwigi – Krzywoustego – RONDO RATAJE

 

Od soboty, 1 lipca 2017 r. wprowadzona zostanie korekta przystanków na trasie autobusów linii T6, kursujących ulicą Królowej Jadwigi w zastępstwie tramwajów. Uruchomiony zostanie nowy przystanek „Most Dworcowy” na ul. Głogowskiej.

Autobusy linii T6 zatrzymywać się będą na następujących przystankach:

W kierunku Dworca Zachodniego:

 • „Rondo Rataje” - na ul. Jana Pawła II przy dworcu autobusowym (przystanek linii nr 231 i 237 – możliwość przesiadki z tramwajów linii 4, 7 i 13),
 • „Rondo Rataje” - na ul. Krzywoustego przy stacji BP (przystanek linii nr 74 i 232)  - możliwość przesiadki z autobusów kończących kursy na dworcu Rondo Rataje,
 • „Serafitek” - przed wjazdem na most Królowej Jadwigi, za skrzyżowaniem z ul. Serafitek (przystanek tymczasowy),
 • „AWF” - na ul. Królowej Jadwigi przy Skwerze Przyjaźni Polsko-Węgierskiej (przystanek linii nr 232),
 • „Półwiejska” - na ul. Królowej Jadwigi, przy biurowcach Andersii (przystanek linii nr 232),
 • „Wierzbięcice” - na ul. Matyi, na wysokości przystanku tramwajowego (przystanek tymczasowy) – możliwość przesiadki na tramwaje linii nr 2, 9 i 10,
 • „Most Dworcowy” - na ul. Głogowskiej, za zjazdem z Mostu Dworcowego (przystanek tymczasowy przy torowisku tramwajowym) – możliwość przesiadki na tramwaje linii nr 5, 8, 10, 11 i 15 oraz autobusy linii nr 59 i 68,
 • „Dworzec Zachodni” - na ul. Głogowskiej, przy budynku Dworca Zachodniego (przystanek tramwajowy) – możliwość przesiadki na tramwaje linii nr 5, 8, 11 i 15,
 • „Dworzec Zachodni” – przystanek końcowy przy przystanku PST – możliwość przesiadki na tramwaje linii nr 5, 8, 11, 14 i 15 oraz autobusy linii nr 45.

 

W kierunku ronda Rataje:

 • „Dworzec Zachodni” - przy przystanku PST (przystanek linii nr 45 – możliwość przesiadki z tramwajów linii nr 5, 8, 11, 14 i 15 oraz autobusów linii nr 45),
 • „Most Dworcowy” - na ul. Głogowskiej, przed zakrętem w most Dworcowy (przystanek tymczasowy) – możliwość przesiadki z tramwajów linii nr 5, 8, 10, 11 i 15 oraz autobusów linii nr 59 i 68,
 • „Wierzbięcice” - na ul. Matyi na wysokości przystanku tramwajowego – możliwość przesiadki z tramwajów linii nr 2, 9 i 10,
 • „Półwiejska” - na ul. Królowej Jadwigi przy Multikinie (przystanek linii nr 232),
 • „AWF” - na ul. Królowej Jadwigi przy stacji Lotos (przystanek linii nr 74 i 232),
 • „Serafitek” - na ul. Krzywoustego, za ul. Serafitek (przystanek linii nr 74 i 232),
 • „Rondo Rataje” – przystanek końcowy przy wjeździe na dworzec – możliwość przesiadki na tramwaje linii nr 4, 7 i 13 oraz autobusy zaczynające trasę na dworcu.

Pasażerów, którzy zwykle przemieszczają się między wschodnią a zachodnią częścią miasta tramwajami linii nr 6, 12 i 18, dla których przystanki przy ul. Królowej Jadwigi nie są przystankami docelowymi, zachęcamy do korzystania z tramwajów kursujących przez most św. Rocha (linie 5, 13 i16). Linie nr 13 i 16 będą wzmocnione, dzięki czemu tramwaje na przystankach położonych przy trasie przez most św. Rocha pojawiać się będą średnio w dni robocze do godz. 19.00 co 3 minuty, wieczorami i w weekendy średnio co 4 minuty, a w niedziele do godz. 9.30 - średnio co 6 minut. Wzmocnienie trasy przez most Rocha ma też wspomóc rejon ul. Strzeleckiej (przystanek „Pl. Bernardyński”).

Pasażerów z rejonu Górnej Wildy zachęcamy do korzystania z linii nr 2, 9 i 10 kursujących przez Wierzbięcice (przystanek św. Czesława).

Informujemy także, że przez cały okres remontu torowiska na ul. Królowej Jadwigi, autobusy linii nr 74 zatrzymywać się będą na tymczasowym przystanku „Serafitek”, zlokalizowanym na ul. Królowej Jadwigi za ul. Serafitek w kierunku AWF.

 

Przepraszamy za niedogodności. Przypominamy, że bilety trasowane zachowują ważność na trasach objazdu.

Jednocześnie informujemy, że z dniem 24 czerwca br. wprowadzony zostanie w komunikacji tzw. letni rozkład jazdy. M.in. zawieszone zostanie kursowanie linii nr 3 i 19.

 

Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu, chcąc jak najlepiej poinformować mieszkańców o zmianach w komunikacji miejskiej w czasie modernizacji torowiska na ul. Królowej Jadwigi, prowadzi akcję informacyjną. Pasażerom rozdawane są ulotki, na których przedstawiono opis zmian oraz schemat sieci tramwajowej, obowiązujący od 24 czerwca br.

Kampania informacyjna jest prowadzona w rejonie ulicy Królowej Jadwigi (m.in. w okolicach przystanków „Półwiejska”, „AWF”, czy „Rondo Rataje”).

Wiadomości o zmianach w transporcie publicznym zamieszczone są także na Wirtualnym Monitorze, na Tablicach Informacji Pasażerskiej, emitowane są w pojazdach.

 

Informacje dla kierowców:

Miejski Inżynier Ruchu informuje, że w dniach od 24 czerwca do 31 sierpnia wprowadzane będą zmiany w organizacji ruchu w związku z remontem torowiska tramwajowego w ciągu ul. Królowej Jadwigi i Bolesława Krzywoustego na odcinku od skrzyżowania z ul. Półwiejską i Dolna Wilda do skrzyżowania z ul. Jurackiej i Serafitek.

W tym czasie ul. Królowej Jadwigi na odcinku od skrzyżowania z ul. Półwiejską/Dolna Wilda do skrzyżowania z ul. Strzelecką/Droga Dębińska będzie zwężona do dwóch pasów w każdą stronę, dostępne pasy ruchu zostaną zwężone, a prędkość maksymalna pojazdów na tym odcinku będzie ograniczona do 40 km/h.

Na odcinku mostowym – od skrzyżowania z ul. Strzelecką/Droga Dębińska do skrzyżowania z ul. Jurackiej/Serafitek – ruch pojazdów odbywać się będzie jednym pasem w każdą stronę, a prędkość maksymalna będzie ograniczona do 30 km/h.

Podczas części pierwszego etapu dodatkowo czasowo zamknięty zostanie lewoskręt z ul. Królowej Jadwigi w ul. Strzelecką (zalecany objazd przez Drogę Dębińską) oraz lewoskręt z ul. Jurackiej w stronę centrum (objazd przez rondo Rataje).

Przed zwężeniami w ciągu ul. Królowej Jadwigi zalecana jest jazda "na zamek".

Na czas remontu zalecany jest objazd mostu Królowej Jadwigi przez ul. Hetmańską i most Przemysła.

Prosimy o zachowanie ostrożności w rejonie prac.