System transportowy Poznania i aglomeracji poznańskiej
Lokalna komunikacja zbiorowa organizowana przez Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu (ZTM) to linie tramwajowe i autobusowe. Obszar, na którym można korzystać z linii ZTM obejmuje Miasto Poznań oraz 19 podmiejskich gmin aglomeracji poznańskiej.
W Poznaniu podstawowym środkiem transportu są tramwaje. Pojazdy szynowe są bardziej pojemne od autobusów i szybsze – zwłaszcza na wydzielonych torowiskach. Ponadto tramwaje są ekologiczne, ponieważ nie emitują spalin.
Linie autobusowe uzupełniają sieć połączeń tramwajowych. Autobusy są głównym środkiem transportu w tych rejonach Poznania, gdzie nie ma tras tramwajowych oraz na terenie gmin aglomeracji poznańskiej.
Poznań i podmiejskie samorządy dbają, żeby transport autobusowy miał jak najmniejszy wpływ na środowisko. Dlatego na ulicach Poznania i aglomeracji kursuje wiele autobusów elektrycznych, a we flocie MPK Poznań jeżdżą także pojazdy z napędem wodorowym.
Oznakowanie autobusów na liniach ZTM
Każdy autobus kursujący na liniach ZTM jest oznaczony białym logo Zarządu Transportu Miejskiego, umieszczonym nad przednimi drzwiami pojazdu lub za przednią szybą. W tak oznaczonym autobusie obowiązuje cennik biletów ZTM oraz przepisy obowiązujące w komunikacji na liniach ZTM.
Głównym Operatorem w Poznaniu (przewoźnikiem wykonującym przewozy na podstawie umowy z ZTM Poznań) jest Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu.
Na terenie aglomeracji poznańskiej przewozy są wykonywane przez:
- Przedsiębiorstwo Transportowe Translub Luboń,
- Kórnickie Przedsiębiorstwo Autobusowe KOMBUS,
- Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Komorniki,
- Zakład Komunikacji Publicznej Suchy Las,
- Zakład Usług Komunikacyjnych Rokbus w Rokietnicy,
- TPBUS Tarnowo Podgórne,
- Przedsiębiorstwo Wielobranżowe TRANSKOM Koziegłowy (gmina Czerwonak),
- Zakład Komunalny w Kleszczewie.