Korzystaj online z konta PEKA

System transportowy Poznania i aglomeracji poznańskiej

Lokalna komunikacja zbiorowa organizowana przez Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu (ZTM) to linie tramwajowe i autobusowe. Obszar, na którym można korzystać z linii ZTM obejmuje Miasto Poznań oraz 19 podmiejskich gmin aglomeracji poznańskiej.

W Poznaniu podstawowym środkiem transportu są tramwaje. Pojazdy szynowe są bardziej pojemne od autobusów i szybsze – zwłaszcza na wydzielonych torowiskach. Ponadto tramwaje są ekologiczne, ponieważ nie emitują spalin.

Linie autobusowe uzupełniają sieć połączeń tramwajowych. Autobusy są głównym środkiem transportu w tych rejonach Poznania, gdzie nie ma tras tramwajowych oraz na terenie gmin aglomeracji poznańskiej.

Poznań i podmiejskie samorządy dbają, żeby transport autobusowy miał jak najmniejszy wpływ na środowisko. Dlatego na ulicach Poznania i aglomeracji kursuje wiele autobusów elektrycznych, a we flocie MPK Poznań jeżdżą także pojazdy z napędem wodorowym.

Autobus wodorowy przy stanowisku tankowania wodoru
Autobus wodorowy przy stanowisku tankowania wodoru

Oznakowanie autobusów na liniach ZTM

Każdy autobus kursujący na liniach ZTM jest oznaczony białym logo Zarządu Transportu Miejskiego, umieszczonym nad przednimi drzwiami pojazdu lub za przednią szybą. W tak oznaczonym autobusie obowiązuje cennik biletów ZTM oraz przepisy obowiązujące w komunikacji na liniach ZTM.

Głównym Operatorem w Poznaniu (przewoźnikiem wykonującym przewozy na podstawie umowy z ZTM Poznań) jest Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu.

Na terenie aglomeracji poznańskiej przewozy są wykonywane przez:

  • Przedsiębiorstwo Transportowe Translub Luboń,
  • Kórnickie Przedsiębiorstwo Autobusowe KOMBUS,
  • Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Komorniki,
  • Zakład Komunikacji Publicznej Suchy Las,
  • Zakład Usług Komunikacyjnych Rokbus w Rokietnicy,
  • TPBUS Tarnowo Podgórne,
  • Przedsiębiorstwo Wielobranżowe TRANSKOM Koziegłowy (gmina Czerwonak),
  • Zakład Komunalny w Kleszczewie.