Podróże pociągiem na bilecie okresowym ZTM
Dzięki współpracy Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego pasażerowie transportu lokalnego organizowanego przez ZTM Poznań mogą podróżować pociągami Kolei Wielkopolskich i POLREGIO w granicach Poznania na podstawie ważnego biletu okresowego lub specjalnego sieciowego ze strefą A zapisanego na Poznańskiej Elektronicznej Karcie Aglomeracyjnej (PEKA), Elektronicznej Legitymacji Studenckiej (ELS) lub doktoranckiej (ELD).
Bilety okresowe i specjalne są ważne w klasie 2. pociągów:
- osobowych, uruchamianych przez Koleje Wielkopolskie Sp. z o.o.
- przyspieszonych, uruchamianych przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną Sp. z o.o.
- Regio, uruchamianych przez POLREGIO S.A.
Powyższe bilety w przewozach kolejowych są ważne:
- na obszarze obejmującym stacje kolejowe z nazwą Poznań oraz stację kolejową Kiekrz
- od dnia następującego po dniu aktywacji biletu.
Poniżej znajduje się tabela z biletami okresowymi i specjalnymi ZTM na sieć, uprawniającymi do podróży pociągami KW i POLREGIO pomiędzy stacjami z nazwą Poznań i Kiekrz:
Nazwa biletu | Zakres obowiązywania w strefie biletowej ZTM |
Normalny na sieć Ulgowy na sieć Bilet Metropolitany Bilet Metropolitalny z ulgą |
A, A+B, A+B+C, A+B+C+D |
Bilet dla rodziców i dzieci z rodzin wychowujących czworo i więcej dzieci | A+B+C+D |
Bilet dla uczniów szkół podstawowych | A+B+C+D |
Bilet na rok szkolny | A, A+B, A+B+C, A+B+C+D |
Bilet semestralny | A, A+B, A+B+C, A+B+C+D |
Bilet dla Honorowych Dawców Krwi | A+B+C+D |
Bilet socjalny | A+B+C+D |
Bilet dla kierowców autobusów i motorniczych | A+B+C+D |
Bilet dla pracowników MPK i ich rodzin | A |
Bilet Seniora | A |
Zakres terytorialny możliwości korzystania z przejazdów pociągami KW i POLREGIO obejmuje stacje z nazwą Poznań oraz Kiekrz (zgodnie z poniższą mapką):
Poza możliwością przejazdów pociągami na bilecie okresowym ZTM na terenie Poznania, funkcjonuje także oferta wspólnego biletu Bus-Tramwaj-Kolej, obejmująca znacznie większy obszar. Bus-Tramwaj-Kolej jest to kolejowy, imienny bilet miesięczny, który obowiązuje na obszarze około 50 kilometrów od Poznania w pociągach osobowych Kolei Wielkopolskich i POLREGIO, a także uprawnia do podróżowania liniami organizowanymi przez ZTM Poznań. W 2012r. wprowadziły go Przewozy Regionalne wspólnie z Kolejami Wielkopolskimi oraz Zarządem Transportu Miejskiego w Poznaniu. Funkcjonuje w postaci papierowej, z nadrukowaną dodatkową informacją o ważności w komunikacji miejskiej ZTM w Poznaniu w wybranych przez pasażera strefach taryfowych.
Oferta Bus-Tramwaj-Kolej z atrakcyjnymi cenami dla pasażerów, a także rozwój Poznańskiej Kolei Metropolitalnej z coraz większą liczbą połączeń kolejowych w aglomeracji poznańskiej, sukcesywną wymianą taboru kolejowego na nowy oraz inwestycje gmin ościennych w system zintegrowanych węzłów przesiadkowych, przyczyniają się do wzrostu liczby nowych pasażerów w transporcie zbiorowym i tym samym zmniejszenia liczby samochodów osobowych wjeżdżających do miasta.
ŁKA łączy z Poznaniem – wspólna oferta biletowa na nowe połączenia kolejowe z Łodzi do Poznania
Pasażerowie korzystający z przejazdów Łódzką Koleją Aglomeracyjną (ŁKA) na uruchomionych 12 grudnia 2021r. połączeniach z Łodzi Fabrycznej do Poznania Głównego mogą korzystać z nowej oferty ułatwiającej przesiadkę na autobusy i tramwaje kursujące na liniach organizowanych przez ZTM Poznań.
W ofercie przejazdów ŁKA pojawiły się piątkowe i niedzielne połączenia relacji Łódź Fabryczna – Poznań Główny – Łódź Fabryczna. Na podstawie zainicjowanego przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną porozumienia z ZTM Poznań wprowadzono na tym połączeniu promocję w ramach oferty „ŁKA łączy z Poznaniem”.
Jak działa oferta?
Zamiast standardowego biletu kolejowego kupowanego w kasie kolejowej lub u konduktora można otrzymać bilet łączony, w promocyjnej cenie o nazwie „ŁKA łączy z Poznaniem”, zawierający odpowiednik czasowego biletu 45-minutowego ZTM. To pozwala w wygodny sposób przesiąść się na linie ZTM po dotarciu do Poznania.
Godzina rozpoczęcia oraz zakończenia przejazdu środkami komunikacji miejskiej w Poznaniu musi się mieścić w terminie ważności biletu „ŁKA łączy” – tj. przez 6 godzin od wskazanego przez podróżnego terminu obowiązywania biletu kolejowego.
Przykład: kupujemy w kasie kolejowej bilet na pociąg do Poznania „ŁKA łączy” o godz. 14:00, wskazując że chcemy jechać pociągiem o godz. 15:00. Standardowo tego rodzaju bilety są ważne przez 6 godzin od terminu wyjazdu pociągu (czyli do godz. 21:00). Pociąg jedzie do Poznania 3,5 godziny, czyli do Poznania powinien zgodnie z rozkładem dojechać o godz. 18:30. Bilet „ŁKA łączy z Poznaniem” na komunikację miejską ZTM jest „kasowany” poprzez wpisanie godziny rozpoczęcia przejazdu komunikacją miejską. W tym przykładzie musi to nastąpić najpóźniej do godz. 20:15 i wówczas bilet będzie obowiązywał do godz. 21:00. Jeżeli pasażer wpisze np. godz. 20:40, to i tak bilet będzie obowiązywał wyłącznie do godz. 21:00.
Ważne! W przypadku zakupu biletu w kasie biletowej lub u obsługi pociągu, przed rozpoczęciem podróży tramwajem lub autobusem na liniach ZTM pasażer jest zobowiązany w przeznaczonym do tego miejscu blankietu biletowego czytelnie i trwale wpisać godzinę rozpoczęcia przejazdu na liniach ZTM. Bez powyższego wpisu bilet „ŁKS łączy z Poznaniem” będzie nieważny na liniach ZTM.
Bilet „ŁKA łączy z Poznaniem” zawiera wpis: „Bilet honorowany w pojazdach lokalnego transportu zbiorowego w Poznaniu w strefie A+B+C+D od godz. …………. przez 45 min.” W wykropkowanym miejscu należy wpisać godzinę rozpoczęcia korzystania z biletu.
Bilety w ofercie „ŁKA łączy z Poznaniem” można kupować w kasach biletowych na stacjach kolejowych w Łodzi oraz u obsługi pociągu.
Czytaj więcej o ofercie biletu Bus-Tramwaj-Kolej
Czytaj więcej o Poznańskiej Kolei Metropolitalnej