Vademecum pasażera

System transportowy Poznania i aglomeracji poznańskiej

Rdzeniem systemu transportowego organizowanego przez Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu jest sieć tramwajowa. Pojazdy szynowe są ekologiczne (nie emitują spalin), bardziej pojemne od autobusów i szybsze - zwłaszcza na wydzielonych torowiskach. System autobusów na liniach miejskich stanowi uzupełnienie sieci tramwajowej.

ZTM Poznań i gminy powiatu poznańskiego od wielu lat konsekwentnie budują system transportu aglomeracyjnego. Zintegrowana komunikacja stanowi ułatwienie dla pasażerów, korzystają bowiem z jednego nośnika biletów okresowych (karta PEKA) i jednej taryfy biletowej. Klienci mają do wyboru możliwość opłacania przejazdów na podstawie biletów okresowych lub z tPortmonetki na karcie PEKA, na podstawie jednorazowych biletów czasowych w formie papierowej lub kasowanych poprzez aplikacje w telefonach komórkowych. Integracja podwyższa także standard komunikacji poprzez korzystną dla pasażerów modyfikację układu linii i rozkładów jazdy.

Zapewnienie atrakcyjnych warunków podróżowania transportem publicznym na obszarze aglomeracji oraz wzmocnienie pozycji komunikacji zbiorowej to cel ZTM Poznań, a integracja transportu publicznego temu sprzyja.  Obszar, po którym można poruszać się na podstawie biletu ZTM stale się zwiększa, obecnie Miasto Poznań organizuje publiczny transport zbiorowy w Poznaniu oraz na podstawie zawartych porozumień międzygminnych na terenie 19 sąsiednich gmin.

Zyrafa 2020.01.01 2021.09.29

Kliknij w mapę i pobierz PDF stref taryfowych w transporcie organizowanym przez ZTM Poznań

W 5 gminach: Luboń, Komorniki, Suchy Las, Rokietnica, Czerwonak - dotyczy to wszystkich linii.

W 14 gminach: Dopiewo, Duszniki, Kaźmierz, Kleszczewo, Kostrzyn, Kórnik, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Swarzędz, Szamotuły, Tarnowo Podgórne i Zaniemyśl - dotyczy to wybranych linii.

Stolica Wielkopolski premiuje osoby, które rozliczają podatek dochodowy w urzędzie skarbowym z siedzibą na terenie miasta Poznania lub jednej z 19 gmin objętych porozumieniem transportowym oferując atrakcyjne cenowo specjalne bilety okresowe, np. Bilet Metropolitalny, Bilet Seniora lub bilet dla rodziców i dzieci z rodzin wychowujących czworo i więcej dzieci (4+).

Oznaczenia linii

Linie autobusowe i tramwajowe dzienne kursują od godziny 4.30 do 23.00. W pozostałych godzinach komunikację w mieście zapewniają linie autobusowe nocne oraz tramwaj linii nr 201.

System numeracji:

0: turystyczna linia tramwajowa,
1-39: dziennie linie tramwajowe,
40-99: dodatkowe linie tramwajowe - specjalne lub czasowe (np. podczas prac remontowych),
100: turystyczna linia autobusowa,
101-109: dodatkowe linie autobusowe - specjalne lub czasowe (np. podczas prac remontowych),
110-129: linie minibusowe,
130-199: dziennie linie autobusowe,
200-209: nocne linie tramwajowe,
210-299: nocne linie autobusowe,
TXX: zastępcze linie autobusowe "za tramwaj",
3XX-9XX: dzienne linie podmiejskie

schemat oznaczenia linii w transporcie organizowanym przez ZTM Poznan2

Mapa oznaczeń linii w transporcie organizowanym przez  ZTM Poznań

Tabor

Autobusy kursujące w sieci ZTM są pojazdami niskopodłogowym za wyjątkiem autobusów obsługujących linię nr 710.

Kursy na liniach tramwajowych, które wykonywane są taborem niskopodłogowym posiadają specjalne oznaczenie w rozkładach jazdy w postaci podkreślenia "_").

Nowoczesny tabor jest kierowany na linie w taki sposób, by jak największy obszar miasta był obsługiwany przez tramwaje niskopodłogowe.

Strefy taryfowe

Na terenie Poznania obowiązuje strefa taryfowa „A”, poza miastem znajdują się strefy "B", "C" i "D"). Zachęcamy do zapoznania się z informacją na temat aktualnych stref taryfowych.

Podział na strefy jest istotny przede wszystkim dla posiadaczy biletów okresowych na sieć (w przypadku biletów jednorazowych opłata za przejazd uzależniona jest od czasu przejazdu bądź liczby przejechanych przystanków (tPortmonetka). Aktualna oferta biletowa przedstawiona została w zakładce Cennik.

Przewoźnicy

Na zlecenie ZTM kursy realizuje 9 przewoźników:

  • Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu,
  • Przedsiębiorstwo Transportowe Translub w Luboniu,
  • Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Komornikach,
  • Zakład Usług Komunikacyjnych Rokbus w Rokietnicy,
  • Zakład Komunikacji Publicznej w Suchym Lesie,
  • Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Transkom,
  • TPBUS Tarnowo Podgórne,
  • Kórnickie Przedsiębiorstwo Autobusowe Kombus,
  • Zakład Komunalny w Kleszczewie Sp. z o. o.

Każdy pojazd kursujący na liniach obsługiwanych przez ZTM w Poznaniu jest oznaczony białym logo ZTM, umieszczonym nad przednimi drzwiami pojazdu lub za przednią szybą.

 autobus linii numer 901 oznaczony logotypem ZTM nad przednimi drzwiami

 

 

Zapraszamy do korzystania z komunikacji zbiorowej organizowanej przez ZTM Poznań!

Informacje o rozkładach jazdy oraz taryfach opłat są udzielane również pod numerem telefonu infolinii Poznań Kontakt: 61 646 33 44 (w godzinach od 7.30 do 20.00).

logo poznankontakt5

 

 

Познань - міський транспорт

Flaga Ukrainy