Obsługa czytnika PEKA
Czytniki systemu PEKA są zainstalowane we wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej na liniach obsługiwanych przez MPK Poznań oraz pozostałych operatorów gminnych: PUK Komorniki, Translub Luboń, Transkom Czerwonak, Rokbus Rokietnica, Kombus Kórnik, ZK Kleszczewo, TPBUS Tarnowo Podgórne i ZKP Suchy Las. Znajdują się przy każdych drzwiach po wejściu do pojazdu.
Powyżej grafika z czytnikiem systemu PEKA wraz z opisem jak go obsługiwać
Opis obsługi czytnika PEKA
Opłacanie przejazdu z tPortmonetki
W celu zakupienia biletu przystankowego, czyli opłacenia przejazdu z tzw. tPortmonetki należy przyłożyć kartę PEKA do szarej kieszonki znajdującej się w dolnej części czytnika. Pamiętajmy, żeby przed wyjściem z tramwaju lub autobusu również zbliżyć kartę do czytnika, wówczas system PEKA naliczy nam opłatę za liczbę przejechanych przystanków. Jeśli nie przyłożymy karty przed opuszczeniem pojazdu, system naliczy opłatę do końca trasy.
Przyciski +N +U
W przypadku imiennej karty PEKA przyciski służą do opłacenia przejazdów jednorazowych tylko za osobę towarzyszącą, w przypadku karty na okaziciela również jej posiadacz musi wybrać odpowiedni przycisk dla siebie. W celu opłacenia przejazdu należy wybrać w menu czytnika przycisk +N (opłata normalna) lub +U (opłata ulgowa) w odpowiedniej liczbie, następnie przyłożyć kartę do czytnika.
Stan karty
Jeśli chcemy sprawdzić rodzaj posiadanego biletu, termin jego obowiązywania oraz stan konta tPortmonetki należy wybrać przycisk Stan karty oraz przyłożyć kartę PEKA do czytnika.
+ABC
Jeżeli posiadamy bilet okresowy na określoną strefę (np. na strefę A), a podróżujemy do innej strefy (np. B, B+C lub B+C+D), możemy zapłacić za przejazd z tPortmonetki w strefie, na którą nie posiadamy biletu okresowego. Wówczas przed wjazdem do strefy, na którą nie posiadamy biletu okresowego lub zaraz po wejściu do pojazdu w strefie, na którą nie posiadamy biletu okresowego, należy wybrać przycisk +ABC i przyłożyć kartę PEKA do czytnika. Opłata zostanie naliczona za trasę poza strefą obowiązywania biletu okresowego. Należy pamiętać, żeby przy wyjściu z pojazdu przyłożyć kartę PEKA do czytnika.
Transfer e-biletu i t-Portmonetki
W celu prawidłowego naliczania opłaty za przejazd uiszczanej za pomocą tPortmonetki przy jednoczesnym posiadaniu biletu okresowego zakupionego przez Internet lub w Aplikacji PEKA, niezbędne jest dokonanie transferu biletu okresowego na kartę PEKA. Transfer jest również konieczny w przypadku korzystania z parkingów Park&Ride. Transfer wykonujemy poprzez włożenie karty PEKA do szarej kieszonki znajdującej się w dolnej części czytnika oraz naciśnięcie przycisku transfer e-biletu.
Uwaga! W pozostałych przypadkach transfer biletu okresowego na kartę PEKA nie jest wymagany.