3 rzeczy, o których warto pamiętać korzystając z przystanków wiedeńskich. Zobacz film!

3 rzeczy, o których warto pamiętać korzystając z przystanków wiedeńskich. Zobacz film!

Przystanki wiedeńskie powstają tam, gdzie pasażerowie wsiadają do pojazdu komunikacji miejskiej bezpośrednio z jezdni. Aby to ułatwić, fragment jezdni na długości przystanku podwyższa się do poziomu chodnika (pierwszy raz takie rozwiązanie zastosowano w Wiedniu, stąd nazwa).

To udogodnienie ma szczególne znaczenie w przypadku osób starszych, niepełnosprawnych, ale także opiekunów z dziećmi w wózkach oraz dzieci. Ważny jest też aspekt bezpieczeństwa, ponieważ kierowcy samochodów przed przystankiem wiedeńskim są zmuszeni zwolnić, z uwagi na wjazd na wyniesioną platformę jezdni.

Jak prawidłowo korzystać z przystanków wiedeńskich?

1 Pamiętaj, że podwyższony fragment ulicy nadal pozostaje jezdnią! Gdy na przystanku nie ma tramwaju, jeżdżą nią samochody.

2 Oczekując na przyjazd tramwaju stań na chodniku (przed żółtą linią rozgraniczającą teren przystanku i rampy stanowiącej część jezdni). Pod żadnym pozorem nie wchodź na jezdnię, którą jeżdżą samochody!

3 Na jezdnię można wejść dopiero wtedy, gdy na przystanek wjedzie pojazd komunikacji miejskiej. Kiedy tramwaj (lub autobus) znajduje się na przystanku kierowcy mają zakaz wjazdu na wzniesienie - muszą poczekać na odjazd pojazdu komunikacji miejskiej!

 Poniżej film, w którym prezentujemy jak korzystać z przystanków wiedeńskich:

 

Pasażerowie i kierowcy powinni pamiętać, że bezpieczeństwo jest najważniejsze – przestrzeganie wyżej opisanych zasad znacznie podwyższa jego poziom.

 Po raz kolejny apelujemy do pasażerów korzystających z przystanków wiedeńskich o to, by nie wchodzili na wyniesiony fragment jezdni, kiedy na przystanku nie ma tramwaju. O zachowanie ostrożności apelujemy także do kierowców. Jednocześnie, także im przypominamy,  że wyniesiony fragment jezdni - kiedy na przystanku nie ma pojazdu komunikacji zbiorowej - jest przeznaczony dla nich: nie należy go omijać jeżdżąc po torowisku.

 Pierwszy przystanek wiedeński w Poznaniu powstał wiosną 2014r. na ul. Gwarnej. Latem 2015r. kolejne przystanki wiedeńskie powstały na ul. Strzeleckiej. Przystanki „Plac Wiosny Ludów” i „Łąkowa” wybrali do realizacji uczestnicy konsultacji społecznych.  W listopadzie 2017r. uruchomiono przystanki wiedeńskie  na ul. Górna Wilda, na wysokości ul. Różanej.