Duża popularność Biletu Seniora – ZTM zachęca do skorzystania z atrakcyjnej oferty całorocznego biletu sieciowego za 50 zł

Opublikowano: 22/03/2019
Duża popularność Biletu Seniora – ZTM zachęca do skorzystania  z atrakcyjnej oferty całorocznego biletu sieciowego za 50 zł

Prawie 26 tysięcy osób korzysta obecnie z Biletu Seniora wprowadzonego do taryfy ZTM Poznań w październiku 2015r. Jest to niezwykle atrakcyjny cenowo bilet okresowy, w cenie 50 zł na cały rok na strefę A dla osób, które - mają 65 lat, a jeszcze nie ukończyły 70. roku życia.

W każdym miesiącu minionego roku Zarząd Transportu Miejskiego sprzedawał ponad tysiąc sztuk Biletu Seniora. Najlepsze były pod tym względem październik (4 546 sztuk) oraz listopad (3 843 sztuki). O ile początkowo zainteresowanie kupnem Biletu Seniora było rekordowe właśnie w tych dwóch miesiącach, to obecnie oferta cieszy się powodzeniem także w pozostałych miesiącach. W pierwszych 12 miesiącach (październik 2015 - wrzesień 2016) obowiązywania oferty seniorzy kupili 23.628 takich biletów, w następnym już 25.398, natomiast w trzecim – 25.893.

Przypomnijmy, że Bilet Seniora to bilet okresowy na strefę A dla osób, które ukończyły 65 lat, ale jeszcze nie ukończyły 70. roku życia. Warunkiem korzystania z oferty jest zamieszkiwanie w Poznaniu lub jednej z 15 gmin objętych porozumieniami międzygminnymi. Obecnie są to gminy: Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Suchy Las, Swarzędz i Tarnowo Podgórne. Przypominamy, że od ukończenia 70. roku życia podróżowanie komunikacją zbiorową na liniach organizowanych przez ZTM jest bezpłatne.

Bilet Seniora tylko na karcie PEKA

Nośnikiem Biletu Seniora jest imienna karta PEKA, a można go kupić w jednym z 11. Punktów Obsługi Klienta ZTM Poznań. Przed zakupem klienci są proszeni o okazanie ważnego dokumentu tożsamości ze zdjęciem (np. dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy) potwierdzającego wiek. Jeśli w okazywanym dokumencie tożsamości nie ma informacji o miejscu zamieszkania klient jest proszony o podpisanie „Oświadczenia o zamieszkiwaniu na terenie Miasta Poznania lub gminy objętej porozumieniem międzygminnym”.

UWAGA! Nie ma możliwości zakupu Biletu Seniora np. na 30 lub 60 dni, albo na miesiąc w proporcjonalnie niższej cenie. To bilet ważny 366 dni za 50 zł.

 

Jak opłacić podróż poza strefą A?

Bilet Seniora obowiązuje w strefie taryfowej A, która obejmuje swym zasięgiem głównie teren miasta Poznania. Pasażer posiadający ten bilet, a chcący skorzystać z usług transportu publicznego organizowanego przez ZTM Poznań poza strefą A - w strefach: B, C lub B+C jest zobowiązany do opłacenia przejazdu. Można to zrobić na trzy sposoby:

  • skorzystać z biletu okresowego na właściwą strefę (poza strefą A) zapisywanego także na karcie PEKA

Przykład: często podróżujący do Poznania (i z powrotem) mieszkaniec Zielątkowa w gminie Suchy Las (strefa C) posiadający Bilet Seniora kupuje bilet sieciowy na wybraną liczbę dni na strefy B+C

  • skorzystać z możliwości opłacenia przejazdu poza strefą A z tPortmonetki na karcie PEKA.

UWAGA! Po wejściu do pojazdu, przed przyłożeniem karty PEKA do czytnika należy najpierw nacisnąć przycisk +ABC, natomiast przed wyjściem z pojazdu wystarczy tylko przyłożyć kartę do czytnika. Wówczas system PEKA pobierze opłatę za liczbę przejechanych przystanków poza strefą A.

Przykład: okazjonalnie podróżujący do Poznania (i z powrotem) mieszkaniec Skórzewa w gminie Dopiewo (strefa B) posiadający Bilet Seniora opłaca przejazd poza strefą A z tPortmonetki.

  • skorzystać z oferty tradycyjnych jednorazowych biletów czasowych, np. biletu w cenie 4,60 zł (na 40 minut lub 1 przejazd)

Przykład: okazjonalnie podróżujący do Przebędowa w gminie Murowana Goślina (strefa C) mieszkaniec Poznania posiadający Bilet Seniora opłaca przejazd poza strefą A kasując tradycyjny jednorazowy bilet czasowy za 4,60 zł (papierowy lub z telefonu komórkowego)