Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2018: Stewardessy w tramwaju przypominają zasady bezpieczeństwa

Opublikowano: 17/09/2018
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2018: Stewardessy w tramwaju przypominają zasady bezpieczeństwa

Pasażerowie „czternastki” - wsiadając w poniedziałkowe popołudnie do tramwaju - nie spodziewali się, że tym razem o ich bezpieczeństwo zadbają… stewardessy!

„Proszę o chwilę uwagi, zapoznam Państwa z zasadami bezpieczeństwa na pokładzie tramwaju” – te słowa można było usłyszeć tuż po tym, jak tramwaj linii nr 14 ruszył z przystanku.

„Wszyscy stojący pasażerowie proszeni są o chwycenie się czegoś stabilnego, przy czym uprasza się, by nie był to wyłącznie stabilny życiowo partner lub partnerka. W tramwaju lepiej wybrać na stałe zamontowane w tym celu uchwyty. Proszę rozejrzeć się dookoła i sprawdzić czy ktoś nie potrzebuje pomocy... Prosimy mieć pod nadzorem swój bagaż, przewozić go w taki sposób żeby nie utrudniał podróży innym osobom…Tramwaj posiada kilka wyjść. Wyjścia, służą do wychodzenia, a nie zastawiania” – rozbrzmiewało.

W tym czasie stewardessy, jak na pokładzie samolotu, pokazywały pasażerom jak postępować, aby podróż była bezpieczna i miła. Podróżni otrzymywali również ulotki promujące hasło tegorocznego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu – „Przesiadaj się i jedź”. Znajdował się na nich tekst piosenki, którą wspólnie – przy dźwiękach gitary - śpiewano.

„Nie stój w korku całe dnie, do tramwaju przesiądź się, zamiast w nerwach wciskać gaz zaoszczędzisz cenny czas” – ten refren sprawiał, że na twarzach podróżnych pojawiał się uśmiech.

Dzisiejsza akcja była elementem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Także w najbliższych dniach będziemy zachęcać do korzystania z komunikacji i przypominać, że podróżuje się przyjemniej w atmosferze wzajemnej życzliwości i uprzejmości.

Zachęcamy do udziału w pozostałych wydarzeniach organizowanych w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu!

 

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2018: Co przed nami?

 

Wtorek, 18 września:

pl. Cyryla Ratajskiego, godz. 14.00-17.00

Akcja popularno-naukowa z udziałem dwóch naukowców w stylu profesora z „Powrotu do przyszłości”. Zostaną m.in. podkreślone proekologiczne zalety transportu publicznego.

 

Środa, 19 września:

przystanek rondo Kaponiera, godz. 14.00-17.00

Tematyka: oszczędność czasu, nerwów i pieniędzy. Przystanek tramwajowy zostanie zmieniony w strefę relaksu i odpoczynku

 

Czwartek, 20 września:

most Teatralny, godz. 14.00-17.00

Na przystanku (w kierunku centrum) pojawi się grupa harcerzy tylko po to, aby pomóc starszym osobom wsiadać do tramwaju, bezpiecznie przeprowadzać ludzi przez pasy, rozdawać opaski odblaskowe dla rowerzystów.

 

Piątek, 21 września

ulica Półwiejska/Stary Marych, godz. 14.00-17.00.

Przez większość dnia siedzimy, czyli zmuszamy nasze ciało do niezdrowej dla niego pozycji. Jak temu zaradzić? Wystarczy się… przesiąść! Dlatego opodal przystanku pl. Wiosny Ludów powstanie wyjątkowa przestrzeń, w której instruktorzy sportu miejskiego zaproszą na wyjątkowe zajęcia i nauczą jak przeprowadzić trening np. w drodze do pracy.

 

Piątek, 21 września

Bezpłatne przejazdy na ważny dowód rejestracyjny samochodu

Tego dnia można za darmo korzystać z transportu publicznego ZTM oraz pociągów Kolei Wielkopolskich i POLREGIO w obrębie Województwa Wielkopolskiego na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu. Jeden ważny dowód rejestracyjny auta upoważnia do darmowego przejazdu jedną osobę.

 

Sobota 22 września

Godzina wypożyczenia roweru miejskiego za darmo

Preferencyjny cennik będzie obowiązywał przez całą dobę od północy z piątku na sobotę do 23.59 w sobotę – 22 września. Zamiast bezpłatnych pierwszych 20 minut wypożyczenia, bezpłatna będzie cała godzina. Po jej przekroczeniu opłata będzie naliczana na zwykłych zasadach.

 

Sobota, 22 września

Dzień bez samochodu = warsztaty rowerowe!

Targowisko Świt, ul. Grochowska (obok parkingu rowerowego), godz. 9.00-13.00

Stowarzyszenie „Akademia Myśli” organizuje mikrowarsztaty serwisowania rowerów w plenerze na ul. Grochowskiej przy Targowisku Świt. Na warsztatach dowiesz się:

  • jak wymienić przebitą dętkę i poprawnie napompować koło,
  • poznasz tajniki regulacji przerzutek i hamulców
  • zaprzyjaźnisz się z podstawowymi narzędziami rowerowymi
  • przećwiczysz rozkuwanie łańcucha