Jeżdżę, więc płacę!

Opublikowano: 01/07/2020
Jeżdżę, więc płacę!

Bilet metropolitarny, semestralny, seniora, opłaty przystankowe z tPortmonetki na karcie PEKA – to tylko przykłady. Taryfa ZTM jest atrakcyjna cenowo i elastyczna. Zachęcając ponownie do skorzystania z oferty biletowej, a także obowiązujących promocji przypominamy o konieczności kupowania biletów. Zasada jest prosta: Jeżdżę, więc płacę.

Każdy pasażer wsiadając do autobusu czy tramwaju zawiera umowę, na podstawie której wykonywane są usługi przewozowe. A za nie, podobnie jak za wszelkie inne usługi, wypada zapłacić. Dlatego pasażerowie powinni mieć przy sobie ważny bilet. To uczciwe, bo wpływy z biletów pozwalają m.in. na utrzymanie komunikacji zbiorowej na obecnym, wysokim poziomie.

Oferta biletowa ZTM jest bardzo szeroka i z pewnością każdy znajdzie dla siebie najkorzystniejsze cenowo rozwiązanie.

Przypominamy, że pojazdami na liniach organizowanych przez ZTM można podróżować na podstawie biletów okresowych: na sieć lub konkretną trasę, a także z biletów elektronicznych przystankowych lub tradycyjnych – czasowych. Z cennikiem, wykazem przysługujących ulg i zwolnień, a także z promocjami biletowymi można zapoznać się m.in. na stronie internetowej ztm.poznan.pl, w zakładce Bilety.

Promowane podczas kampanii bilety są proste w użyciu i atrakcyjne cenowo. Są to m.in.:

  • Bilet Metropolitalny - dla osób mieszkających i płacących podatki w Poznaniu lub jednej z gmin powiatu poznańskiego, w której ZTM organizuje transport publiczny. Bilet na strefę A na 30 dni kosztuje 119 zł.
  • Bilet Semestralny - dla uczniów i studentów uczęszczających do szkół znajdujących się na terenie Poznania i miejscowości objętych porozumieniami międzygminnymi. Bilet na strefę A na 120 dni kosztuje 172 zł, a bilet na strefę A na 150 dni kosztuje 202 zł.
  • Bilet Seniora na 366 dni w cenie 90 zł (na strefę A) lub na 90 dni w cenie 30 zł - jest przeznaczony dla osób które ukończyły 65 lat, mieszkających i płacących podatki w Poznaniu lub jednej z gmin powiatu poznańskiego, w której ZTM organizuje transport publiczny.
  • tPortmonetka na karcie PEKA daje możliwość płacenia wyłącznie za przejechane przystanki, a nie czas spędzony w podróży. Za pierwszy przystanek opłata wynosi 0,72 zł (taryfa normalna). Koszt 18 przejechanych przystanków to 3,96 zł, czyli mniej od ceny najtańszego biletu czasowego uprawniającego do podróży do 15 minut (4 zł).

tPortmonetka daje możliwość korzystnego naliczania taryfy po przesiadce. Jeśli przesiądziemy się maksymalnie 3 razy, a każdą przesiadkę wykonamy w ciągu 20 minut (liczy się czas od przyłożenia karty PEKA do czytnika przy wyjściu z pojazdu do przyłożenia karty PEKA w pojeździe, do którego wsiedliśmy kontynuując podróż), opłata za podróż będzie naliczana jak kontynuacja poprzedniego przejazdu.

Ważne! Naliczanie opłat w wyżej opisany sposób dotyczy wyłącznie posiadacza imiennej karty PEKA lub jednej osoby podróżującej na podstawie karty PEKA na okaziciela i nie obejmuje opłat za przejazd ponoszonych na rzecz współpasażerów.

Do rozpoczęcia podróży wystarczy, że na tPortmonetce znajdują się środki na przejechanie 1 przystanku. Kolejną podróż możemy rozpocząć po doładowaniu tPortmonetki. Po wydaniu na przejazdy w taryfie normalnej, w ciągu jednego dnia równowartości ceny biletu 24-godzinnego na strefę A (15,00 zł), dalsze opłaty z tPortmonetki nie są naliczane. Do końca dnia podróżujemy już za darmo.

Ponadto w taryfie ZTM obowiązują oferty promocyjne, takie jak:

  • bilet 24-godzinny na weekend” - jednorazowy bilet czasowy 24-godzinny skasowany od godziny 20.00 w piątek do godziny 24.00 w sobotę obowiązuje do godziny 24.00 w niedzielę,
  • "bilety 24-godzinne na weekend dla rodziny" - dwa normalne jednorazowe bilety czasowe 24-godzinne upoważniają do przejazdu 2 osoby dorosłe oraz do 3 dzieci w wieku do 15 lat,
  • oferta weekendowa” - posiadacz normalnego, imiennego biletu sieciowego może bezpłatnie przewozić pod swoją opieką do trójki dzieci w wieku do 15 lat w soboty, niedziele i święta na liniach dziennych, w granicach odpowiedniej strefy biletowej (na którą posiada normalny imienny bilet sieciowy).

 

Jeżdżę, więc płacę - to powinna być dewiza wszystkich pasażerów i do takiego postępowania zachęcamy. To jest fair wobec pozostałych podróżnych, którzy płacą za przejazdy i nie chcą finansować podróży gapowiczów. Warto pamiętać, że podróż z biletem jest tańsza niż podróż bez biletu, w trakcie której natkniemy się na kontrolera. I bardziej komfortowa, bo pozbawiona obaw o kontrolę.

 

Czy wiesz, że…

  • W 2017 roku na liniach organizowanych przez ZTM pasażerowie odbyli ok. 254 mln podróży na podstawie biletów.
  • Bilet na podróże na liniach organizowanych przez ZTM można kupić przez Internet (karta PEKA), w 86. biletomatach stacjonarnych i 259 biletomatach mobilnych w pojazdach MPK Poznań i Translubu, w 12 Punktach Obsługi Klienta (11 punktów ZTM w Poznaniu, jeden w Tarnowie Podgórnym), w 297 Punktach Sprzedaży Biletów. Można skorzystać z usług 5 operatorów mobilnych (bilet na komórkę), a na liniach podmiejskich bilet można kupić u kierowcy.
  • W 2017 roku wystawiono 104,5 tys. opłat dodatkowych. Kontrolerzy sprawdzili ponad 7 proc. wszystkich kursów.  Nie warto ryzykować!