Korekta funkcjonowania układu komunikacyjnego w rejonie Ronda Rataje - wybrano wykonawcę

Opublikowano: 05/11/2018
Korekta funkcjonowania układu komunikacyjnego w rejonie Ronda Rataje - wybrano wykonawcę

Hiszpańskie konsorcjum Aldesa zaprojektuje i wybuduje układ komunikacyjny w rejonie ronda Rataje. Inwestycja ma potrwać 30 miesięcy od podpisania umowy. Rondo Rataje będzie gotowe w 2021 roku – informuje portal poznan.pl.

Oferta konsorcjum, którego liderem jest Aldesa Construcciones Polska sp. z o.o., została wybrana jako najkorzystniejsza w postępowaniu przetargowym na wybór wykonawcy przebudowy ronda Rataje i ulic do niego przyległych. Dokonanie wyboru wykonawcy było możliwe po zwiększeniu na sesji Rady Miasta Poznania budżetu przeznaczonego na ten cel. Wcześniej inwestycja uzyskała dofinansowanie z funduszy unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Oferta zwycięskiego konsorcjum opiewa na ponad 138 mln zł.

Korekta funkcjonowania układu komunikacyjnego w rejonie Ronda Rataje w Poznaniu realizowana będzie w trybie „projektuj i buduj”. Do zadań wykonawcy należeć będzie m.in. przebudowa i budowa nowej konstrukcji nawierzchni jezdni, chodników i ścieżek rowerowych oraz wydzielonego, cichego torowiska tramwajowo-autobusowego wzdłuż ul. Bolesława Krzywoustego (na odcinku od ul. Serafitek do ronda Rataje), na ul. Jana Pawła II (na odcinku od ul. Kórnickiej do ronda) oraz ul. Zamenhofa (na odcinku od ul. Piłsudskiego do ronda).

Na rondzie Rataje dobudowane będą dodatkowe pasy ruchu dla pojazdów skręcających. Przewidywana jest przebudowa istniejących peronów przystankowych, połączona z ich wydłużeniem i budową nowych. Przebudowane i rozbudowane zostanie oświetlenie drogowe, monitoring wizyjny, kanalizacja teletechniczna i sygnalizacja świetlna. Również dworzec Rataje będzie zmodernizowany.

Zanim umowa z wykonawcą będzie mogła zostać podpisana - ze względu na wysoką wartość szacunkową zamówienia i fakt współfinansowania tej inwestycji z środków Unii Europejskiej - dokumenty przetargowe poddane zostaną obligatoryjnej kontroli Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.

 

Źródło: Urząd Miasta Poznania