Łatwiej zaplanować podróże do gminy Dopiewo i na terenie tego samorządu. Wszystko dzięki współpracy ZTM i Dopiewa

Opublikowano: 02/02/2021
Łatwiej zaplanować podróże do gminy Dopiewo i na terenie tego samorządu. Wszystko dzięki współpracy ZTM i Dopiewa

Pasażerowie z i do Dopiewa będą mogli wygodniej zaplanować podróż. Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu podpisał umowę z gminą, dzięki której w danych z rozkładami jazdy będą także uwzględnione rozkłady jazdy gminnych linii autobusowych funkcjonujących na zlecenie Gminy Dopiewo.

ZTM Poznań mając na uwadze poprawę atrakcyjności publicznego transportu zbiorowego na obszarze Metropolii Poznań, stara się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom pasażerów. Jednym z elementów tej strategii jest stworzenie wspólnego systemu informacji pasażerskiej obejmującego różnych organizatorów transportu zbiorowego. W ostatnim czasie została podpisana umowa z Gminą Dopiewo, dzięki której ZTM w swoich danych z rozkładami jazdy będzie uwzględniał także rozkłady jazdy gminnych linii autobusowych funkcjonujących na zlecenie Gminy Dopiewo.

Od końca stycznia na mocy umowy zawartej przez ZTM Poznań a Gminą Dopiewo, ZTM udostępnia w standardzie GTFS* na swojej stronie internetowej rozkłady jazdy na liniach nr 791, 792, 797, 799. Pliki te pobierane są przez zainteresowanych twórców aplikacji mobilnych oraz serwis Google Maps. Dzięki temu, planując podróż na mapach Google’a lub w innych planerach podróży można sprawdzić przesiadki między liniami 727 i 729 na linie gminy Dopiewo.

zdjecie przedstawia mape dojazdu na Google maps

Dodatkowo, na mapach Google dostępne są również połączenia kolejowe obsługiwane przez Koleje Wielkopolskie i POLREGIO, co umożliwia zaplanowanie podróży z wykorzystaniem wszystkich środków transportu, niezależnie od organizatora przewozów. Jest to już kolejna pula rozkładów (po liniach organizowanych przez gminę Swarzędz i Kleszczewo) udostępnianych przez ZTM w ramach jednego pliku.

Co ważne przy każdym kursie linii, dla której ZTM Poznań nie jest organizatorem pojawia się informacja o obowiązującej innej taryfie biletowej.

*GTFS - General Transit Feed Specification - międzynarodowy format zapisu informacji o rozkładach jazdy i lokalizacji przystanków w formie plików tekstowych.