Najpierw wysiadamy, później wsiadamy

Najpierw wysiadamy, później wsiadamy

Pozwól innym opuścić autobus lub tramwaj, spokojnie zdążysz wsiąść. Sprawna wymiana pasażerska to nie tylko przejaw kultury. W ten sposób wpływasz także na punktualność komunikacji.

Jesteś już w pojeździe? Nie stój przy drzwiach! Inni też chcą pojechać lub wysiąść.

Jeśli masz możliwość, po wejściu do pojazdu przesuń się do jego wnętrza. Stojąc przy drzwiach blokujesz innym możliwość wyjścia oraz wejścia. Przecież sam nie chciałbyś zostać na przystanku, tylko dlatego, że wszyscy stoją przy drzwiach.

Nie chciałbyś też jechać autobusem i tramwajem dalej niż zamierzałeś. Dlatego gdy widzisz osobę kierującą się w stronę wyjścia – przepuść ją.

Pojazd podjeżdża na przystanek, na którym czekasz na transport? Chcąc wsiąść do pojazdu najpierw umożliw wysiadającym opuszczenie autobusu czy tramwaju. Nie przepychaj się do wnętrza pojazdu wśród wysiadających. Gdy wszystkie osoby kończące podróż wysiądą – ty możesz wchodzić do pojazdu.

Takie zachowanie zaoszczędzi nerwów i Tobie, i innym. Pamiętaj, że sprawna wymiana pasażerska ma także wpływ na punktualność środków komunikacji miejskiej.

Warto jeździć z kulturą!

 

Poniżej prezentujemy film promujący jedną z podstawowych zasad obowiązujących w transporcie publicznym: Najpierw wysiadamy, później wsiadamy.