Odszedł Rafał Kupś

Opublikowano: 30/12/2020
Odszedł Rafał Kupś

Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy Rafała Kupsia – współtwórcę i zastępcę dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu w latach 2009-2015.

Odszedł człowiek życzliwy dla innych, otwarty, towarzyski, pogodny i obdarzony wielkim poczuciem humoru. Dusza towarzystwa. Inżynier, który bardzo dużą część swojego zawodowego życia poświęcił komunikacji miejskiej. Po ukończeniu studiów na Politechnice Poznańskiej zbierał szlify w Biurze Projektów Budownictwa Komunalnego, najpierw jako projektant, a potem jako kierownik zespołu. Przed powstaniem ZTM Poznań, w latach 1998-2009 pracował na kierowniczych stanowiskach w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Poznaniu.

W ZTM odpowiadał m.in. za organizację i integrację transportu oraz duże projekty infrastrukturalne, np. budowę trasy tramwajowej na Franowo czy wydłużenie trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju do Dworca Zachodniego. Miał okazję aktywnie zmieniać infrastrukturę Poznania przed piłkarskimi Mistrzostwami Europy 2012. Przez wiele miesięcy pełnił obowiązki Dyrektora ZTM w Poznaniu.

- Dziękujemy. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że Poznań ma niewielu specjalistów z tak unikalną wiedzą, doświadczeniem i praktyką w komunikacji zbiorowej – tymi słowy Bogusław Bajoński, ówczesny dyrektor ZTM Poznań wraz z całym zespołem żegnał swojego zastępcę, który w 2015 roku odchodził na zasłużoną emeryturę.

 - Rafała Kupsia poznałem jeszcze w MPK Poznań. Rozpoczęliśmy tam pracę prawie równocześnie. Był moim kierownikiem w Sekcji Inżynierii i Rozwoju Ruchu. Później razem rozpoczęliśmy pracę w tworzącym się Zarządzie Transportu Miejskiego. Wiele się od niego nauczyłem i cieszę się, że mogliśmy razem współpracować. Rafał był świetnym fachowcem, a przy tym przełożonym, który potrafił tę wiedzę nam przekazać. Przy tym był osobą z bardzo dużym poczuciem humoru i dystansem do samego siebie. Jego powiedzonka i swego rodzaju „złote myśli” wielokrotnie pozwalały na rozładowanie stresujących sytuacji i na pewno pozostaną czymś, co nie pozwoli mi o nim zapomnieć - tak Rafała Kupsia wspomina Tomasz Łapszewicz, zastępca dyrektora ZTM ds.  Infrastruktury Transportowej, jego wieloletni współpracownik zarówno z MPK Poznań, jak i ZTM Poznań.

Całe życie związany był z Poznaniem. Był wielkim fanem piłki nożnej i wiernym fanem Kolejorza. Rafał Kupś był człowiekiem bardzo aktywnym, udzielał się także na Piątkowie gdzie mieszkał. Był Przewodniczącym Rady Osiedla Władysława Łokietka, a także – przez wiele lat – Przewodniczącym Rady Nadzorczej Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Poznaniu.

Rafał Kupś zmarł w wieku 71 lat.

Bliskim zmarłego składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w sobotę, 2 stycznia 2021r. o godzinie 13:50, na cmentarzu Junikowo w Poznaniu.

 

Dyrektor i Pracownicy Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu