Parowóz Lowa 26004 będzie kursował w weekend na Maltance. Zapraszamy również na linie turystyczne!

Opublikowano: 09/09/2020
Parowóz Lowa 26004 będzie kursował w weekend na Maltance. Zapraszamy również na linie turystyczne!

W najbliższy weekend (12 i 13 września) po raz kolejny na Maltance odbędą się Dni Pary. Tym razem nie będzie kursował Borsig Bn2t - zastąpi go Lowa, parowóz wypożyczony od Towarzystwa Wyrzyskiej Kolei Wąskotorowej w Białośliwiu. Zapraszamy również na linie turystyczne. W sobotę na umówioną przejażdżkę „helmutem” wybiorą się Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania i Bartek – miłośnik komunikacji, który prosił, aby tramwaje GT8 nie zniknęły z ulic Poznania, bo są „legendarne i fajne”.

W sobotę i niedzielę (12 i 13 września) na Maltance odbywać się będą Dni Pary. Kursować będzie parowóz Lowa, wyprodukowany w 1951 roku w Poczdamie-Babelsbergu. Najpierw wykorzystywano go w Przedsiębiorstwie Robót Kolejowych w Krakowie, a później w żwirowni w Mirosławiu Ujskim.  Po zakończeniu eksploatacji był pomnikiem, następnie trafił do skansenu, aż wreszcie zajęli się nim miłośnicy z Białośliwia. W ubiegłym roku wrócił na tory.

W tym sezonie Lowa zawitała do Poznania dwa tygodnie temu. W najbliższy weekend – 12 i 13 września - Lowa zastąpi w ruchu Borsiga (planowe odjazdy parowozu ze Stacji Maltanka o pełnych godzinach, natomiast ze stacji Zwierzyniec – pół godziny później, natomiast 26 i 27 września znów oba pociągi będą prowadzone trakcją parową.

Przypominamy, że kolejka Maltanka będzie kursować do końca września, jak do tej pory – w dni robocze co godzinę, a w weekendy co pół godziny (od 10.00 do 19.00). Więcej: https://www.mpk.poznan.pl/turystyka/maltanka

Również do końca września funkcjonować będą weekendowe linie turystyczne: tramwajowa linia 0 i autobusowa linia 100: https://www.mpk.poznan.pl/turystyka/linie-turystyczne.

Na linii 0 w najbliższą sobotę będzie kursował GT8. Jednym z pasażerów będzie Bartek, który ujął wszystkich, gdy podczas ubiegłorocznego pożegnania jednokierunkowych „helmutów” napisał list: „Bardzo proszę, aby tramwaje o nazwie Helmut dalej jeździły, dlatego, że są legendarne i fajne. Można siedzieć razem z mamą lub tatą, bo mają podwójne siedzenia”.

Już wtedy Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania wyjaśniał małemu miłośnikowi komunikacji, że „helmuty” nie znikają z Poznania: „Część z nich będzie jeździć na linii turystycznej 0, obsługiwanej przez Klub Miłośników Pojazdów Szynowych (…) Zapraszam Bartka wraz z Jego rodzicami do wspólnego przejazdu”. Już wiemy, że wspólna przejażdżka odbędzie się w sobotę.

W niedzielę na linii 0 kursował będzie skład N+ND. Na linii 100 w sobotę będzie można przejechać się Jelczem PR110 oraz Jelczem M11 i Ikarusem 280.17, które przyjechały do nas z Wrocławia. W niedzielę pasażerów wozić będą: Jelcz PR110 oraz Ikarus 280.26 i wrocławski Ikarus 280.17.

Zachęcamy do przejażdżek kolejką Maltanka oraz liniami turystycznymi!