Pętla Wilczak: Przejazdy testowe tramwajów

Opublikowano: 16/07/2019
Pętla Wilczak: Przejazdy testowe tramwajów

Zakończyły się zasadnicze prace budowlane na pętli Wilczak. Tramwaje wykonały pierwsze przejazdy testowe. Otwarcie pętli zaplanowano we wrześniu wraz z rozpoczęciem roku szkolnego – informują Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Trwa realizacja pierwszego etapu największej inwestycji komunikacyjnej w Poznaniu - trasy tramwajowej na Naramowice. Zakończyły się już prace związane z budową torowiska tramwajowego i sieci trakcyjnej na pętli Wilczak. Ukończono również montaż elementów systemu sterowania oraz odwodnienia. Przejazdy testowe mają potwierdzić  odpowiednie przygotowanie infrastruktury torowo-sieciowej na pętli i oddanie jej do użytku zgodnie z założonym harmonogramem – podają Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Na wybudowanych peronach stawiane są obecnie nowe wiaty przystankowe, które uzupełnione zostaną elementami małej architektury i systemu identyfikacji pasażerskiej. Ciągi komunikacyjne w obrębie pętli zostały wyposażone w rozwiązania, które ułatwią poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami wzrokowymi i ruchowymi. Wyremontowana zostanie także nawierzchnia ul. Przełajowej - na odcinku pokrywającym się z przebudową torowiska.

- Ten etap inwestycji pozwalający na uruchomienie komunikacji tramwajowej to nie koniec działań  w rejonie pętli Wilczak. Na dalszym etapie inwestycji w środku pętli zostanie wybudowana stacja zasilająca dalsze fragmenty trasy na Naramowice oraz przebudowie ulegnie Punkt Nadzoru Ruchu MPK. Mając na uwadze konieczność prowadzenia tych prac, w terminie późniejszym prowadzone będą nasadzenia roślinności, która podczas robót mogłaby zostać uszkodzona - mówi Grzegorz Bubula wiceprezes spółki PIM.

Zakończenie całej inwestycji, dzięki której powstanie nowy układ komunikacyjny:  torowisko o długości 3,3 km oraz niemal 7,5 km dróg, łącznie z drogami dojazdowymi i skrzyżowaniami, zaplanowano na 2021 rok.

 

Więcej (także film i zdjęcia): Poznańskie Inwestycje Miejskie