Poznań stawia na transport przyjazny środowisku

Opublikowano: 05/06/2020
Poznań stawia na transport przyjazny środowisku

5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Środowiska 2020, którego elementem jest kampania „Zielona wstążka #DlaPlanety”. Ma ona zachęcać firmy, organizacje czy samorządy do podejmowania indywidualnych działań na rzecz ochrony środowiska. Poznań od lat promuje „zielone”  przedsięwzięcia transportowe, mając na uwadze zdrowie mieszkańców i troskę o środowisko.

Przykładem jest np. zakup autobusów elektrycznych, rozbudowa buspasów czy tworzenie ścieżek rowerowych. To także wciąż rozbudowany system Poznańskiego Roweru Miejskiego. Warto pamiętać, że przemieszczanie się rowerem oznacza transport zeroemisyjny, dlatego tak ważne jest tworzenie dlań przyjaznej  infrastruktury.

Poznań jest jednym z krajowych liderów pod względem tworzenia floty autobusów elektrycznych. W tej chwili ulicami miasta jeździ już 21 tego typu pojazdów. Do końca 2021 roku pojawi się zaś kolejnych 37 „elektryków”. Poznańskie MPK kupiło bowiem kolejnych sześć 18-metrowych i trzydzieści jeden – 12-metrowych nowoczesnych autobusów firmy Solaris.

- Kolejne autobusy z napędem elektrycznym oznaczają jeszcze bardziej ekologiczny transport publiczny, czystsze powietrze, a zatem i lepszą jakość życia - na czym najbardziej nam zależy - mówi Jacek Jaśkowiak prezydent Miasta Poznania. - Pierwsze elektryki zawitały do Poznania niecały rok temu, a już kupowane są kolejne. To pokazuje konsekwencję Miasta oraz MPK Poznań w dążeniu do poprawy warunków środowiskowych w Poznaniu.

Nisko i zeroemisyjny transport to także ważny czynnik ograniczający uciążliwy dla ludzi i zwierząt hałas. Z kolei podnosząc standardy przemieszczania się dla pieszych i rowerzystów miasto poprawia im komfort życia.

- Poznań od lat stawia także na rozwój zeroemisyjnego transportu rowerowego. Dlatego, konsekwentnie - od 2012 roku – rozbudowywany i uatrakcyjniany jest system rowerów miejskich - zaznacza Jan Gosiewski dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. Do dyspozycji mieszkańców jest 113 stacji Poznańskiego Roweru Miejskiego  (w tym cztery tzw. sponsorskie, finansowane przez partnerów biznesowych operatora) i blisko 1000 jednośladów 3. generacji (3G) oraz ponad 100 tzw. stref wypożyczeń 4G z 562 rowerami „bezstacyjnymi”.

Więcej o Światowym Dniu Środowiska i akcji „Zielona wstążka #DlaPlanety” czytaj na: http://www.dlaplanety.pl/

Więcej o akcji można przeczytać na stronie Miasta Poznania