Przystanki wiedeńskie w Poznaniu – jak z nich korzystać

Opublikowano: 22/12/2021
Przystanki wiedeńskie w Poznaniu – jak z nich korzystać

W gablotach wiat znajdujących się na przystankach wiedeńskich w Poznaniu pojawiły się przygotowane przez Zarząd Transportu Miejskiego specjalne ulotki edukacyjne. Mają one na celu w przystępny sposób  poinformować w  jak  prawidłowo korzystać z tego typu przystanków

W kończącym się roku oddano w Poznaniu do użytku przystanki wiedeńskie Sielska (przystanek w kierunku Górczyna) i Rynek Jeżycki (przystanki w ciągu ulicy Dąbrowskiego. W obu lokalizacjach wsiadanie i wysiadanie z tramwajów jest teraz łatwiejsze, bardziej wygodne i bezpieczniejsze.

Przystanki wiedeńskie powstają tam, gdzie pasażerowie wsiadają do pojazdu komunikacji miejskiej bezpośrednio z jezdni. Aby to ułatwić, fragment jezdni na długości przystanku podwyższa się do poziomu chodnika (pierwszy raz takie rozwiązanie zastosowano w Wiedniu, stąd nazwa).

To udogodnienie ma szczególne znaczenie w przypadku osób starszych, niepełnosprawnych, ale także opiekunów z dziećmi w wózkach oraz dzieci. Ważny jest też aspekt bezpieczeństwa, ponieważ kierowcy samochodów przed przystankiem wiedeńskim są zmuszeni zwolnić, z uwagi na wjazd na wyniesioną platformę jezdni.

Wyniesione platformy przystankowe funkcjonują już w Poznaniu także w kilku innych lokalizacjach przystanków komunikacji miesjskiej:

- Gwarna na ulicy Gwarnej,
- Łąkowa na ulicy Strzeleckiej,
- Pl. Wiosny Ludów na ulicy Strzeleckiej,
- Ratajczaka na ulicy Św. Marcin,
- Różana na ulicy Górna Wilda,
- Św. Czesława na ulicy Wierzbięcice,

Właśnie w powyższych lokalizacjach, w gablotach informacyjnych wiat umieszczono nowe podwieszki.

Przystanek wiedenski ulotka2

Jak prawidłowo korzystać z przystanków wiedeńskich?

  • Pamiętaj, że podwyższony fragment ulicy nadal pozostaje jezdnią! Gdy na przystanku nie ma tramwaju, jeżdżą nią samochody.
  • Oczekując na przyjazd tramwaju stań na chodniku (przed żółtą linią rozgraniczającą teren przystanku i rampy stanowiącej część jezdni). Pod żadnym pozorem nie wchodź na jezdnię, którą jeżdżą samochody!
  • Na jezdnię można wejść dopiero wtedy, gdy na przystanek wjedzie pojazd komunikacji miejskiej. Kiedy tramwaj (lub autobus) znajduje się na przystanku kierowcy mają zakaz wjazdu na wzniesienie - muszą poczekać na odjazd pojazdu komunikacji miejskiej!