Skwer Trzech Tramwajarek: W piątek odsłonięcie tablicy upamiętniającej bohaterki Czerwca 1956

Opublikowano: 22/11/2018
Skwer Trzech Tramwajarek: W piątek odsłonięcie tablicy upamiętniającej bohaterki Czerwca 1956

W piątek, 23 listopada br., o godz. 13.00 odbędzie się uroczystość nadania imienia skwerowi u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Kochanowskiego oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej Trzech Tramwajarek.

28 czerwca 1956r., gdy wskutek robotniczych wezwań do poparcia strajku stanęły tramwaje, trzy konduktorki: Helena Przybyłek, Stanisława Sobańska i Maria Kapturska przyłączyły się do protestujących robotników. Na czele marszu, śpiewając hymn narodowy i niosąc biało-czerwony sztandar, przyszły przed gmach Wojewódzkiego Urzędu do Spraw Bezpieczeństwa przy ul. Jana Kochanowskiego. Przypłaciły to cierpieniami fizycznymi i psychicznymi.

- Wspólnie z Fundacją Kochania Poznania postanowiliśmy uhonorować te  dzielne uczestniczki i tragiczne ofiary poznańskiego wolnościowego zrywu – informuje MPK Poznań. Spółka podaje, że w uroczystości wezmą udział potomkowie Stanisławy Sobańskiej. Zaznacza, że pomimo starań do tej pory nie udało się skontaktować z rodzinami dwóch pozostałych tramwajarek.

Uchwałę o tym, by Helena Przybyłek, Stanisława Sobańska i Maria Kapturska stały się patronkami skweru, przyjęli jednogłośnie radni Miasta Poznania.

 

*  *  *

Jednocześnie informujemy, że w niedzielę, 25 listopada br., MPK zaprasza do wspólnych obchodów święta patronki tramwajarzy, św. Katarzyny. - Otworzymy dla mieszkańców wyremontowaną zajezdnię przy ul. Fortecznej. W godz. 12.00-16.00  zaprezentujemy wystawę taboru, także tego historycznego. Będzie też można zobaczyć z bliska pojazdy techniczne i gospodarcze. Po odnowionym obiekcie oprowadzą pracownicy zajezdni – informuje MPK Poznań.