Ułatwienie dla korzystających z karty PEKA na okaziciela. Można doładować tPortmonetkę bez konieczności logowania

Opublikowano: 26/01/2021
Ułatwienie dla korzystających z karty PEKA na okaziciela. Można doładować tPortmonetkę bez konieczności logowania

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pasażerów Zarząd Transportu Miejskiego umożliwił doładowywanie tPortmonetki na karcie PEKA na okaziciela bez konieczności logowania na stronie www.peka.poznan.pl.

Do tej pory do zakupionej w Punkcie Obsługi Klienta lub w Punkcie Sprzedaży Biletów karty PEKA na okaziciela dodawana była ulotka informacyjna dotycząca sposobu doładowania i ewentualnego zwrotu karty.  Dodatkowo  załączany był  unikalny login i hasło po to, aby pasażer w przyszłości mógł przez Internet zasilić konto tPortmonetki na kolejne przejazdy komunikacją miejską oraz sprawdzić historię przejazdów.

Żeby ułatwić korzystanie z karty PEKA na okaziciela na stronie www.peka.poznan.pl wprowadzono dodatkową funkcjonalność, czyli możliwość doładowania tPortmonetki bez logowania. Tym samym uzupełnienie środków służących do opłacenia  przejazdów komunikacją publiczną na tPortmonetce na karcie PEKA na okaziciela stało się znacznie łatwiejsze.

Jak w prosty sposób doładować kartę PEKA na okaziciela bez konieczności logowania:

Należy wejść na stronę www.peka.poznan.pl w zakładkę „Twoje Konto” lub „Zaloguj” i kliknąć w znajdujący się u dołu strony  pomarańczowy pasek Doładuj tPortmonetkę, następnie należy wpisać 10 cyfrowy kod UID znajdujący się na rewersie karty PEKA na okaziciela i przepisać kod zabezpieczający z obrazka. Po kliknięciu przycisku Przejdź dalej, kolejnym krokiem jest wpisanie 4 ostatnich cyfr z numeru UID karty, podanie kwoty doładowania oraz adresu e-mail, na który przyjdzie potwierdzenie transakcji.

W tym momencie można również zaznaczyć chęć otrzymania faktury VAT. Po zaznaczeniu tego pola pojawią się dalsze instrukcje. W oknie podsumowania, należy potwierdzić zapoznanie się z regulaminem internetowej sprzedaży biletów. Na sam koniec należy potwierdzić transakcję, a po jej kliknięciu i weryfikacji wprowadzonych danych system przeniesie użytkownika do strony gdzie należy dokonać wyboru formy płatności i zapłacić.

Aby pieniądze znalazły się na koncie tPortmonetki należy tak, jak przy wszystkich transakcjach Internetowych dokonać aktywacji tj. transferu. Czynność tę należy zrobić po 2 godzinach od zakupu na jednym z kilku tysięcy czytników PEKA znajdujących się w autobusach, tramwajach lub Punktach Obsługi Klienta ZTM. Na urządzeniu wybieramy przycisk „transfer e-biletu", następnie wkładamy kartę PEKA do szarej kieszonki i po chwili doładowanie tPortmonetki znajdzie się na karcie, co zostanie potwierdzone stosowanym komunikatem: np. Doładowano +5,00.

Przypominamy, że: Karta PEKA na okaziciela kosztuje 27 złotych w tym 12 zł wynosi kaucja, a 15 zł to kwota doładowania tPortmonetki, które służy do opłacenia podróży w transporcie publicznym organizowanym przez ZTM Poznań. Kwotę doładowania można wykorzystać bezterminowo. Kartę PEKA na okaziciela  można kupić w Punktach Obsługi Klienta ZTM oraz w wybranych Punktach Sprzedaży Biletów.

Uwaga! ze względu na rozliczenia finansowe i możliwość debetowania tPortmonetki zwrot karty na okaziciela jest możliwy wyłącznie w Punktach Obsługi Klienta ZTM Poznań.

Opłacając przejazdy za pomocą karty PEKA na okaziciela musimy pamiętać, że – w zależności od korzystania z taryfy normalnej lub ulgowej - za każdym razem wchodząc do pojazdu na czytniku PEKA wybieramy przycisk +N (Normalny) lub +U (Ulgowy). Natomiast wychodząc z pojazdu tylko przykładamy kartę do czytnika, dzięki czemu system PEKA naliczy nam opłatę za liczbę przejechanych przystanków bez względu na czas podróży. W przypadku wyboru na czytniku PEKA ulgowych przejazdów (+U), należy mieć przy sobie stosowne dokumenty, ponieważ na karcie PEKA na okaziciela nie ma możliwości zapisania stosownej ulgi.