Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu we współpracy z ZTM ułatwia codzienne podróże miejskie

Opublikowano: 08/02/2024
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu we współpracy z ZTM ułatwia codzienne podróże miejskie

Studenci i pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu dowiedzą się kiedy ich autobus lub tramwaj odjedzie z okolicznego przystanku. To efekt inicjatywy Działu Marketingu i Komunikacji UPP, spowodowanej chęcią wspierania niskoemisyjnych form komunikacji. Transport drogowy odpowiada za około jedną piątą emisji w UE, dlatego promowanie zrównoważonych form przemieszczania, wpłynie na jakość poznańskiego powietrza. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu jest pierwszą poznańską uczelnią, która nawiązała taką współpracę z Zarządem Transportu Miejskiego, oferującym bezpłatne przygotowywanie wirtualnych paneli informacyjnych z rozkładem jazdy on-line dla wybranych węzłów/przystanków.

Na ekranach zainstalowanych w Collegium Maximum – głównym budynku uczelni – pojawiły się plansze, pokazujące odjazdy tramwajów i autobusów z okolicznych przystanków. - Plansze te odświeżają się co kilka sekund, a zatem odjazdy prezentowane są w czasie rzeczywistym – przyznaje Katarzyna Lesińska z Działu Marketingu i Komunikacji UPP, inicjatorka przedsięwzięcia. - Dzięki temu studenci i pracownicy widzą jak szybko nadjedzie dana linia. Mogą wtedy zadecydować czy jeszcze chwilę porozmawiać ze znajomymi, czy od razu ruszać na przystanek, wiedząc że niebawem dotrze tam ich tramwaj czy autobus.

Po miesiącu od uruchomienia funkcjonalności, pojawiają się opinie, że jest ona bardzo przydatna. - Studenci śledzą ekrany, a nawet dopytują czy będzie możliwość rozszerzenia tej funkcji – przyznaje jeden z pracowników Collegium Maximum. Takim reakcjom nie dziwi się dr Michał Beim z Katedry Melioracji, Kształtowania Środowiska i Gospodarki Przestrzennej Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej: - Liczne badania pokazują, że dobra informacja pasażerska w czasie rzeczywistym jest jednym z czynników zachęcających do wyboru transportu publicznego, obok atrakcyjnych cen biletów czy dobrej częstotliwości kursowania. Tablice wyświetlające aktualne godziny odjazdów stanowią coraz częstszy element wyposażenia nowoczesnych biurowców, czy budynków administracji publicznej. Takie tablice szczególnie przydają się w sytuacjach, gdy transport publiczny notuje opóźnienia. Gdy autobus opóźnia się, a pogoda nie zachęca do spacerów, studenci mogą dłużej prowadzić konwersację w budynku uniwersytetu – kontynuuje naukowiec. - Tablice ułatwiają wybór, np. czy do centrum będzie szybciej autobusem czy może tramwajem?.

- Popularyzacja komunikacji miejskiej to nasz priorytet, nie tylko w kontekście łagodzenia zmian klimatycznych – przyznaje Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. -Tramwaje i autobusy pomagają mieszkańcom sprawnie poruszać się po mieście. Wybierając transport zbiorowy, pasażerowie nie muszą stać w korkach. Pomagają w tym wydzielone torowiska oraz coraz większa liczba buspasów. Wykorzystanie inteligentnego systemu zarządzania ruchem drogowym ITS pozwala dawać priorytet tramwajom i autobusom na newralgicznych skrzyżowaniach, dzięki czemu komunikacja miejska jest bardziej efektywna – dodaje. - Bardzo się cieszymy, że to właśnie Uniwersytet Przyrodniczy jest pierwszą uczelnią w Poznaniu, która zainicjowała tego typu rozwiązanie. Pomoże to ułatwiać podróżowanie komunikacją miejską i promować zrównoważony transport.

Panele informacyjne dla każdego
Przypominamy, że ZTM oferuje także bezpłatne przygotowywanie wirtualnych paneli informacyjnych (stron internetowych) z rozkładem jazdy on-line dla wybranych węzłów/przystanków.

Przykładowo, dla firmy znajdującej się na Marcelinie w pobliżu skrzyżowania ulic Bułgarskiej i Marcelińskiej, specjalnie dedykowana strona prezentuje rzeczywisty czas odjazdu autobusów z wszystkich trzech przystanków Rycerska. Z tego udogodnienia można też korzystać w Nowym Rynku przy Wierzbięcicach.

- Zapraszamy do współpracy podmioty prywatne, uczelnie, firmy, galerie handlowe czy instytucje – dodaje Tomasz Łapszewicz, zastępca dyrektora ZTM ds. Publicznego Transportu Zbiorowego. - Firma może zaimplementować nasz wirtualny panel na przykład na swojej stronie internetowej lub wprowadzić informację na ekrany LCD w dostępnym dla pracowników miejscu. Wyświetlanie w budynkach aktualnej informacji pasażerskiej jest bardzo praktyczną wskazówką zarówno dla pracowników, jak i gości odwiedzających siedziby firm. To dobra promocja transportu publicznego, tym bardziej, że wiele podmiotów na własną rękę, np. na swoich stronach internetowych publikuje okrojone wersje rozkładów jazdy autobusów z pobliskich przystanków. Proponowane przez nas rozwiązanie polegające na wyświetlaniu odjazdów w czasie rzeczywistym z całą pewnością będzie znacznie bardziej przydatne i może trafić do większej grupy pasażerów - dodaje.

W przypadku chęci współpracy, ZTM potrzebuje informacji, jakimi ekranami firma/instytucja dysponuje w celu dostosowania do nich parametrów strony z odjazdami.