Wakacyjne remonty: Prace będą prowadzone m.in. na torowiskach na ulicach Górna Wilda, 28 Czerwca 1956r. i Grunwaldzkiej

Opublikowano: 20/06/2018
Wakacyjne remonty: Prace będą prowadzone m.in. na torowiskach na ulicach Górna Wilda, 28 Czerwca 1956r. i Grunwaldzkiej

Kończy się remont torowiska i sieci trakcyjnej na ul. Hetmańskiej: 2 lipca, tramwaje wrócą na tę trasę, a już tydzień wcześniej skończą się w tym miejscu utrudnienia dla kierowców. W okresie wakacyjnym toczyć się będą remonty torowo-sieciowe w kilku miejscach Poznania. W całym 2018 roku na odnowę infrastruktury torowo-sieciowej przeznaczono 25 milionów złotych, czyli osiem razy więcej niż w 2014 i milion więcej niż rok temu.

Rok 2018 jest kolejnym, kiedy wzrasta kwota przeznaczona na naprawę torowisk w Poznaniu. Na ten cel wydanych zostanie w tym roku 25 mln złotych, a około 1,5 mln zł przeznaczonych zostanie na poprawę infrastruktury autobusowej.

W kolejnych latach, zgodnie z Wieloletnią Prognozą Finansową, na remonty i modernizacje zarówno infrastruktury torowo-sieciowej, jak i autobusowej, zarezerwowano po 26,5 mln zł w latach 2019 i 2020 oraz po 21,5 mln zł w latach 2021 i 2022.

Zaplanowane na 2018 rok prace są niezbędne dla utrzymania sprawności infrastruktury tramwajowej i zapewnienia bezpieczeństwa korzystania z komunikacji miejskiej. Dobry stan techniczny infrastruktury oznacza także niezawodność, sprawność i szybkość przejazdów.

- Wakacje to okres, kiedy – tradycyjnie już – przeprowadzana jest największa liczba prac mających wpływ na organizację transportu publicznego – mówi Piotr Snuszka, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego. – To bowiem okres, kiedy, w przeciwieństwie do pozostałych miesięcy roku, z komunikacji zbiorowej nie korzystają regularnie uczniowie i studenci, a znacznie rzadziej, ze względu na okres urlopowy, także pozostali pasażerowie. Warto pamiętać, że krótkotrwałe utrudnienia są konieczne, aby poprawić stan infrastruktury torowo-sieciowej, a ZTM stara się tak zorganizować objazdy i komunikację zastępczą, aby utrudnienia były jak najmniej dokuczliwe dla pasażerów. Po zakończeniu prac będzie można podróżować bardziej bezpiecznie i komfortowo – dodaje dyrektor ZTM.

Na 2018 rok zaplanowano kilkanaście remontów, z czego zakończyły się już trzy – ul. Murawa/pętla Połabska, przejazdy Bobrzańska i Wiatraczna oraz na ul. Zamenhofa.

Prace na torowisku na ul. Hetmańskiej zakończą się planowo 30 czerwca, ale już wcześniej – od 23 czerwca - pozytywne zmiany odczują kierowcy. Od tego dnia wykonawca prac będzie zwężał ulicę tylko punktowo, poza godzinami szczytu komunikacyjnego, i tylko w sytuacji wystąpienia takiej potrzeby np. dostawy materiałów lub wywozu sprzętu. Po zakończeniu prac, czyli wymiany sieci trakcyjnej oraz torowiska, tramwaj pojedzie szybciej i ciszej.

- Przeprowadziliśmy już ważne prace związane m.in. z wymianą infrastruktury torowo-sieciowej na Murawie oraz Połabskiej, kończymy kompleksową wymianę torów i sieci w ciągu ul. Hetmańskiej, ale przed nami kolejne wymagające zadania. Te prace, choć czasowo uciążliwe, gwarantują pasażerom bezpieczną podróż, a także szybszy i bardziej komfortowy przejazd. Korzystają też mieszkańcy, ponieważ zastosowane rozwiązania powodują zmniejszenie generowanego hałasu - zaznacza Wojciech Tulibacki, prezes zarządu MPK Poznań.

23 czerwca rozpoczną się prace związane z wymianą wyeksploatowanych zwrotnic i rozjazdów na węźle Półwiejska od strony ul. Górna Wilda. Prace potrwają do 6 lipca i są konieczne w związku z planowaną modernizacją torowiska na Wierzbięcicach.

W weekend, 7-8 lipca, naprawiana będzie zwrotnica i część łuku na skrzyżowaniu ulicy Królowej Jadwigi i Górnej Wildy od strony Wierzbięcic, w związku z czym nieprzejezdny dla tramwajów będzie odcinek od ul. Wierzbięcice do Półwiejskiej. Przez dwa dni tramwaje w kierunku Rataj będą jeździć objazdami przez ul. Wierzbięcice i Górna Wilda. Prace te będą wiązać się z koniecznością zwężenia ul. Królowej Jadwigi.

Od 2 do 16 lipca przebudowywany będzie przejazd przez torowisko na skrzyżowaniu ul. Grunwaldzka/Grochowska. Zamiast pełnego ubytków przejazdu asfaltowego pojawi się nowy, wykonany z tworzywa sztucznego. Wdrażana technologia gwarantuje większą trwałość i ograniczenie hałasu.

Także 2 lipca rozpocznie się kompleksowa modernizacja sieci trakcyjnej od węzła Traugutta do pętli Dębiec. Wymianie podlegać będą zarówno stare słupy trakcyjne, jak i cały osprzęt. Dodatkowo zmodernizowany zostanie system sterowania ruchem na pętli Dębiec. Prace maja się zakończyć 2 września.

Aby nie dezorientować pasażerów zmiany w komunikacji, dotyczące zarówno uruchomienia tramwajów na Hetmańskiej, jak i praz na Grunwaldzkiej i 28 Czerwca 1956r., wdrożone zostaną właśnie od 2 lipca.

- W związku z remontami nastąpią zmiany w kursowaniu niektórych tramwajów. Wprowadzone zostaną objazdy. Aby ułatwić przemieszczanie się zarówno na czas prac na ul. Grunwaldzkiej, jak i 28 Czerwca 1956r. uruchomiona będzie autobusowa komunikacja zastępcza – zaznacza Piotr Snuszka.

Linia T2 kursować będzie z Dębca przez 28 Czerwca 1956r., Wspólną, Rolna, 28 Czerwca 1956r. i Pamiątkową. W dni robocze, w godzinach szczytu komunikacyjnego, kursować będzie z częstotliwością co 7,5 min.

Linia T6 jeździć będzie z Junikowa przez ul. Grunwaldzką do ronda Jana Nowaka-Jeziorańskiego - w dni robocze w godzinach szczytu komunikacyjnego co 5 minut.

W związku z naprawami gwarancyjnymi w  ciągu ul. Roosevelta w trzy noce, od 2 do 5 lipca w godzinach 21.00-5.00, wprowadzone zostaną następujące zmiany niektórych dziennych tramwajów, które pojadą przez ulice: Fredry, Gwarną i Św. Marcin. Autobusy nocne 231, 238, 240, 242, 249, 252 zatrzymywać się będą na przystanku tymczasowym na ul. Roosevelta.

14 i 15 lipca przeprowadzane będą naprawy gwarancyjne na przystanku Bałtyk. Zmieni się wówczas funkcjonowanie dwóch linii tramwajowych jadących w kierunku ronda Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Od nocy 13/14 lipca do nocy 23/24 lipca 2018 linie autobusowe nr 48, 59, 63, 69, 77, 240, 242, 251 zostaną skierowane na przystanek tymczasowy przy jezdni ulicy Bukowskiej.

Prace torowo-sieciowe przewidziano także na sierpień.  Na skrzyżowaniu ul. Wołyńskiej i Wojska Polskiego prowadzony będzie remont przejazdu tramwajowego. Wymieniona zostanie nawierzchnia torowa i drogowa zniszczonego przejazdu, dzięki czemu ruch tramwajowy i samochodowy będzie odbywał się ciszej i bezpieczniej. Te prace zaplanowano na pierwszą połowę sierpnia.

Następnie, we wrześniu (3-16 września) odbędzie się wymiana zużytych zwrotnic i rozjazdów na węźle Głogowska/Hetmańska od strony ul. Reymonta. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, termin prac został zsynchronizowany z pracami realizowanymi przez Aquanet, które wiążą się z koniecznością zamknięcia dla ruchu tramwajowego torowiska na  ul. Reymonta.

 

Zmiany w organizacji transportu publicznego – szczegółowy opis

Warto przeczytać także: Letni rozkład jazdy od 23 czerwca br.

23 czerwca – 1 lipca 2018

W związku z pracami przy wymianie zwrotnic przy skrzyżowaniu ul. Królowej Jadwigi/Górna Wilda, tramwaje linii nr 1, 7 i 29 zmienią swoje obecne trasy („jedenastka” nadal – ze względu na prace na torowisku na ul. Hetmańskiej – będzie kursować do Dębca).

Linia nr 1

FRANOWO – … – Królowej Jadwigi – Wierzbięcice – 28 Czerwca 1956 – … – JUNIKOWO

 

Linia nr 7

ZAWADY – … – Królowej Jadwigi – Wierzbięcice – 28 Czerwca 1956 – … – OGRODY

 

Linia nr 29

PL. WIOSNY LUDÓW – Strzelecka – Królowej Jadwigi – Wierzbięcice – 28 Czerwca 1956 – … – DĘBIEC

 

2-6 lipca 2018

Otwarte dla ruchu tramwajowego zostanie torowisko na ul. Hetmańskiej. W związku z tym, a także kontynuacją prac przy skrzyżowaniu ulic Królowej Jadwigi i Górna Wilda oraz remontami przejazdu na ul. Grunwaldzka/Grochowska i na pętli Dębiec, wprowadzone zostaną zmiany w komunikacji zbiorowej:

 

Linia nr 1

FRANOWO – Szwajcarska – Szwedzka – Piaśnicka – Chartowo – Żegrze – Hetmańska – Reymonta – Grunwaldzka – Roosevelta – Święty Marcin – Gwarna – pl. Ratajskiego – PL. WIELKOPOLSKI

 

Linia nr 2

OGRODY – Dąbrowskiego – Kraszewskiego – Zwierzyniecka – Święty Marcin – Towarowa – Matyi – Wierzbięcice – 28 Czerwca 1956 – Hetmańska – GŁOGOWSKA/HETMAŃSKA

 

Linia nr 6

MIŁOSTOWO – Warszawska – Jana Pawła II – Królowej Jadwigi – Matyi – Roosevelta – Grunwaldzka – Przybyszewskiego – Dąbrowskiego – Roosevelta – Trasa PST – OS. SOBIESKIEGO

 

Linia nr 10

POŁABSKA – Murawa – Winogrady – Pułaskiego – Roosevelta – Matyi – Wierzbięcice – 28 Czerwca 1956 – Hetmańska – STOMIL

 

Linia nr 29

PL. WIOSNY LUDÓW – Strzelecka – Królowej Jadwigi – Wierzbięcice – 28 Czerwca 1956 – Hetmańska – GŁOGOWSKA/HETMAŃSKA

 

Tramwaje linii nr 7 i 11 wracają na stałą trasę.

Kursowanie linii nr 13 i 15 będzie zawieszone

Trasę zmienią także linie autobusowe nr 69 i 82:

 

Linia nr 69

OS. KOPERNIKA – Promienista – Grochowska – Reymonta – Przybyszewskiego – Bukowska – … – OS. ŁOKIETKA

 

Linia nr 82

GÓRCZYN – … – Arciszewskiego – Reymonta – Przybyszewskiego – Marcelińska – Grochowska – … – OS. WICHROWE WZGÓRZE

 

Aby ułatwić podróżowanie, wzdłuż wyłączonych odcinków torowisk (Grunwaldzka, 28 Czerwca 1956r.)  kursować będą linie autobusowe „za tramwaj”.

Linia T2

DĘBIEC – 28 Czerwca 1956 – Wspólna – Rolna – 28 Czerwca 1956 – PAMIĄTKOWA

(częstotliwość: w dni robocze w godzinach szczytu komunikacyjnego co 7,5 min)

 

Linia T6

JUNIKOWO – Grunwaldzka – RONDO NOWAKA-JEZIORAŃSKIEGO

(częstotliwość: w dni robocze w godzinach szczytu komunikacyjnego co 5 minut)

 

2/3 lipca, 3/4 lipca oraz 4/5 lipca 2018 (godz. 21.00 – 5.00)

W związku z naprawami gwarancyjnymi w  ciągu ul. Roosevelta dodatkowo w trzy noce wprowadzone zostaną następujące zmiany:

 

Linia nr 8

Tylko w kierunku Górczyna:

MIŁOSTOWO – … – pl. Ratajskiego – Gwarna – Święty Marcin – Roosevelta – Głogowska – GÓRCZYN

 

Linia nr 10

Tylko w kierunku Stomila

POŁABSKA – … – Roosevelta – Fredry – Gwarna – Święty Marcin – Roosevelta – Matyi – …  – STOMIL

 

Linia nr 11

Tylko w kierunku Starołęki

PIĄTKOWSKA – … – Roosevelta – Fredry – Gwarna – Święty Marcin – Roosevelta – Głogowska – …  – STAROŁĘKA

 

Linia nr 18

Tylko w kierunku Franowa

OGRODY – Dąbrowskiego – Fredry – Gwarna – Święty Marcin – Roosevelta – Matyi – …  – FRANOWO

 

Nocne linie autobusowe nr 231, 238, 240, 242, 249, 252 zostaną skierowane na przystanek tymczasowy przy jezdni ulicy Roosevelta

 

7-8 lipca 2018 (weekend)

Otwarte zostanie torowisko na ul. Górna Wilda, ale nastąpi zamknięcie przejazdu w ciągu Królowej Jadwigi w kierunku ronda Rataje.

Zmienione zostaną trasy linii tramwajowych:

 

Linia nr 2

OGRODY – Dąbrowskiego – Kraszewskiego – Zwierzyniecka – Święty Marcin – Towarowa – Matyi – Wierzbięcice – 28 Czerwca 1956 – Hetmańska – GŁOGOWSKA/HETMAŃSKA

 

Linia nr 5

Zmiana tylko w kierunku Stomila

GÓRCZYN – Głogowska – Matyi – Wierzbięcice – Górna Wilda – Królowej Jadwigi – … – STOMIL

 

Linia nr 6

Zmiana tylko w kierunku Miłostowa

OS. SOBIESKIEGO – … – Roosevelta – Matyi – Wierzbięcice – Górna Wilda – Królowej Jadwigi – … – MIŁOSTOWO

 

Linia nr 12

Zmiana tylko w kierunku Starołęki

OS. SOBIESKIEGO – … – Głogowska – Matyi – Wierzbięcice – Górna Wilda – Królowej Jadwigi – … – STAROŁĘKA

 

Linia nr 18

Zmiana tylko w kierunku Franowa

OGRODY – … – Roosevelta – Matyi – Wierzbięcice – Górna Wilda – Królowej Jadwigi – … – FRANOWO

 

Linia nr 29

PL. WIOSNY LUDÓW – Strzelecka – Królowej Jadwigi – Górna Wilda – 28 Czerwca 1956 – Hetmańska – GŁOGOWSKA/HETMAŃSKA

 

9 – 15 lipca 2018

W związku z remontem przejazdu ul. Grunwaldzka/Grochowska oraz pętli Dębiec tramwaje będą kursowały zmienionymi trasami:

Linia nr 1

FRANOWO – Szwajcarska – Szwedzka – Piaśnicka – Chartowo – Żegrze – Hetmańska – Reymonta – Grunwaldzka – Roosevelta – Święty Marcin – Gwarna – pl. Ratajskiego – PL. WIELKOPOLSKI

 

Linia nr 2

OGRODY – Dąbrowskiego – Kraszewskiego – Zwierzyniecka – Święty Marcin – Towarowa – Matyi – Wierzbięcice – RYNEK WILDECKI – Górna Wilda – Królowej Jadwigi – Matyi – … – OGRODY

 

Linia nr 6

MIŁOSTOWO – Warszawska – Jana Pawła II – Królowej Jadwigi – Matyi – Roosevelta – Grunwaldzka – Przybyszewskiego – Dąbrowskiego – Roosevelta – Trasa PST – OS. SOBIESKIEGO

 

Linia nr 10

POŁABSKA – Murawa – Winogrady – Pułaskiego – Roosevelta – Matyi – Wierzbięcice – 28 Czerwca 1956 – Hetmańska – STOMIL

 

Linia nr 29

PL. WIOSNY LUDÓW – Strzelecka – Królowej Jadwigi – Górna Wilda – 28 Czerwca 1956 – Hetmańska – GŁOGOWSKA/HETMAŃSKA

 

Kursowanie linii nr 13 i 15 zawieszone.

 

Kursują linie „za tramwaj”

 

Linia T2

DĘBIEC – 28 Czerwca 1956 – Wspólna – Rolna – 28 Czerwca 1956 – PAMIĄTKOWA

 

Linia T6

JUNIKOWO – Grunwaldzka – RONDO NOWAKA-JEZIORAŃSKIEGO

 

Linia nr 69

OS. KOPERNIKA – Promienista – Grochowska – Reymonta – Przybyszewskiego – Bukowska – … – OS. ŁOKIETKA

 

Linia nr 82

GÓRCZYN – … – Arciszewskiego – Reymonta – Przybyszewskiego – Marcelińska – Grochowska – … – OS. WICHROWE WZGÓRZE

 

14-15 lipca 2018

W związku z naprawami gwarancyjnymi na przystanku Bałtyk wprowadzone zostaną następujące zmiany:

 

Linia nr 1

Tylko w kierunku Franowa (kier. Rondo Nowaka-Jeziorańskiego):

PLAC WIELKOPOLSKI – … – Święty Marcin – Zwierzyniecka – Kraszewskiego – Dąbrowskiego – Przybyszewskiego – Reymonta – Hetmańska – … – FRANOWO

 

Linia nr 6

Tylko w kierunku Os. Sobieskiego (kier. Rondo Nowaka-Jeziorańskiego)

MIŁOSTOWO – … – Matyi – Głogowska – Hetmańska – Reymonta – Przybyszewskiego – … – OS. SOBIESKIEGO

 

WAŻNE: W dniach 14-15 lipca  linia T6 kursować będzie po wydłużonej trasie:

JUNIKOWO – Grunwaldzka – Szylinga – Bukowska – RONDO KAPONIERA – Grunwaldzka – JUNIKOWO

 

Od nocy 13/14 lipca do nocy 23/24 sierpnia 2018 linie autobusowe nr 48, 59, 63, 69, 77, 240, 242, 251 zostaną skierowane na przystanek tymczasowy przy jezdni ulicy Bukowskiej.

 

O wakacyjnych remontach rozmawiano w środę, 20 czerwca 2018r. podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miasta Poznania. Poniżej zdjęcia: