Warto jeździć z kulturą: Ustąp miejsca osobom potrzebującym

Opublikowano: 04/10/2018
Warto jeździć z kulturą: Ustąp miejsca osobom potrzebującym

Zarząd Transportu Miejskiego kontynuuje kampanię „Warto jeździć z kulturą”. Tym razem, poprzez komunikaty głosowe, które będą emitowane w tramwajach i autobusach, przypominamy o ustępowaniu miejsca osobom potrzebującym.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie mieszkańców, ZTM – po raz kolejny – zwraca się szczególnie do osób, które po zajęciu miejsca siedzącego zaczynają się wpatrywać w ekrany smartfonów. Zajęte przeglądaniem stron internetowych czasami nawet nie widzą, że w pobliżu znajduje się ktoś, komu mogą pomóc.  A wystarczy na chwilę oderwać się od sieci i rozejrzeć się dookoła.

-  Daj się polubić w realu! Ustąp miejsca komuś, kto bardziej go potrzebuje – zachęcamy.

Jeżeli widzisz, że do tramwaju lub autobusu wchodzi osoba starsza, niepełnosprawna lub kobieta w ciąży - zwolnij jej miejsce siedzące. Nic to cię nie kosztuje, a taki drobny gest znacząco wpływa na komfort podróżowania tej osoby. Pamiętaj, że w przyszłości to ty możesz być na miejscu osoby potrzebującej!

Pasażer, który zajmuje miejsce wyznaczone dla kobiet ciężarnych, osób z dzieckiem na ręku oraz dla osób starszych i niepełnosprawnych ma obowiązek opuścić je, gdy tylko osoba, dla której miejsce jest przeznaczone, zgłosi chęć jego zajęcia. Jednak, niezależnie od zapisów Regulaminu Przewozu, w autobusach i tramwajach warto być życzliwym wobec innych i ustępować miejsca osobom potrzebującym.

 

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami i filmami dotyczącymi kampanii "Warto jeździć z kulturą"