Zachęcamy uczniów szkół średnich oraz studentów do skorzystania z atrakcyjnego cenowo biletu semestralnego

Zachęcamy uczniów szkół średnich oraz studentów do skorzystania z atrakcyjnego cenowo biletu semestralnego

Niebawem rozpoczęcie nowego semestru. W ofercie Zarządu Transportu Miejskiego znajduje się atrakcyjny cenowo bilet semestralny, skierowany m.in. do uczniów szkół średnich, studentów i doktorantów.

Warunkiem skorzystania z tej oferty jest uczęszczanie do szkół znajdujących się na terenie Poznania lub miejscowości objętych porozumieniami międzygminnymi (do ukończenia 23 roku życia) oraz do szkół wyższych (do ukończenia 26 lat). Bilet semestralny mogą zakupić również doktoranci z placówek naukowych i uczelni oraz słuchacze kolegiów pracowników służb społecznych oraz nauczycielskich (niezależnie od wieku).

Bilety semestralne występują w wersji na 120 lub 150 dni, można je kupić na strefy: A, A+B, A+B+C lub A+B+C+D (mapa stref dostępna jest na stronie internetowej ZTM w zakładce Bilety: https://www.ztm.poznan.pl/pl/cennik/cennik/strefy-taryfowe/ ).

Bilet semestralny na 120 dni na strefę A, obejmującą Miasto Poznań, kosztuje 155 zł; na strefy A+B - 207 zł; na strefy A+B+C – 278 zł, natomiast na strefy A+B+C+D – 337 zł.

Bilet semestralny na 150 dni na strefę A kosztuje 185 zł; na strefy A+B - 250 zł; na strefy A+B+C - 342 zł, natomiast na strefy A+B+C+D – 415 zł.

Podstawą do korzystania z tego typu biletu jest imienna karta PEKA (bądź aktywowana w systemie PEKA Elektroniczna Legitymacja Studencka lub Elektroniczna Legitymacja Doktorancka) z zapisaną informacją o przysługującym uprawnieniu. Jeśli nie ma wgranego uprawnienia należy posiadać przy sobie ważną legitymację szkolną/studencką.

Bilety można kupować w Punktach Obsługi Klienta ZTM Poznań, Punktach Sprzedaży Biletów, w biletomatach stacjonarnych lub w Internecie poprzez stronę: www.peka.poznan.pl

Warto zapoznać się z całą taryfą biletową: https://www.ztm.poznan.pl/pl/cennik/cennik/

Przypominamy również, że uczniowie szkół podstawowych lub innych typów szkół realizujących podstawę programową kształcenia ogólnego wyżej wymienionych szkół, których siedziba znajduje się na terenie miasta Poznania lub jednostek samorządu terytorialnego (gmin) objętych porozumieniami międzygminnymi korzystają z bezpłatnych przejazdów na liniach organizowanych przez Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Obecnie do gmin objętych powyższym porozumieniem należą: Czerwonak, Dopiewo, Duszniki, Luboń, Kaźmierz, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Tarnowo Podgórne i Zaniemyśl.

Potwierdzeniem prawa do bezpłatnego przejazdu jest legitymacja szkolna.
Nie ma konieczności zapisywania informacji o uprawnieniu do bezpłatnych przejazdów na imiennej karcie PEKA, ale każdy uczeń może z takiej możliwości skorzystać. Karta PEKA
z zapisaną informacją o przysługującym uprawnieniu jest w takim przypadku – niezależnie od legitymacji szkolnej – dokumentem potwierdzającym prawo do darmowych przejazdów.

Pełen wykaz ulg i zwolnień: https://www.ztm.poznan.pl/pl/cennik/cennik/ulgi-i-zwolnienia/