ZTM skierował na policję 46 zawiadomień za częstą jazdę bez biletu i brak uregulowania opłaty dodatkowej. To wykroczenie, zagrożone grzywną, a nawet aresztem

Opublikowano: 10/12/2019
ZTM skierował na policję 46 zawiadomień za częstą jazdę bez biletu i brak uregulowania opłaty dodatkowej. To wykroczenie, zagrożone grzywną, a nawet aresztem

Przypominamy, że wyłudzanie usługi transportowej jest wykroczeniem, a jazda bez ważnego biletu podlega karze i może zakończyć się dla gapowicza grzywną, karą ograniczenia wolności, a nawet aresztem. Dlatego Zarząd Transport Miejskiego skierował na policję 46 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia wykroczenia. Dotyczą one 19 pasażerów, którzy minimum trzykrotnie zostali złapani na jeździe bez ważnych biletów uprawniających do przejazdów transportem publicznym i nie uregulowali swoich należności.

Zapewne niewielu gapowiczów ma świadomość, że jazda bez skasowanego biletu może zakończyć się - w skrajnym wypadku - karą aresztu. Przypominamy, że notoryczne korzystanie z usług transportu publicznego bez biletu jest wykroczeniem, wskazanym w art. 121 Kodeksu Wykroczeń. Karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny podlega ten, kto po raz trzeci w ciągu 12 miesięcy zostanie przyłapany na jeździe na gapę i równocześnie nie zapłaci dwóch poprzednich opłat dodatkowych.

Działając w interesie wszystkich pasażerów uczciwie płacących za przejazdy, Zarząd Transportu Miejskiego, systematycznie windykuje zaległe należności od gapowiczów-dłużników. Jednym z takich działań jest współpraca z policją. W listopadzie na poznańskie komisariaty wysłanych zostało 46  zawiadomień o podejrzeniu popełnienia wykroczenia, które dotyczą 19 pasażerów notorycznie jeżdżących bez ważnych biletów uprawniających  do przejazdów transportem publicznym. Negatywni „rekordziści” pod względem  największej liczby otrzymanych opłat dodatkowych z tytułu nieopłaconych przejazdów komunikacją mają kolejno: 485, 478 i 439 opłat dodatkowych.

Działania ZTM-u mają na celu wyegzekwowanie zaległych należności wynikających z opłat dodatkowych. Liczymy, że współpraca z Policją sprawi, że liczba dłużników ulegnie zmniejszeniu. W 2018 r. kontrolerzy ZTM w Poznaniu wystawili 82.510 opłat dodatkowych, co oznacza spadek ilości opłat w porównaniu z 2017 r., kiedy to odnotowaliśmy 97.690 opłat dodatkowych.

Warto pamiętać, że obecnie opłata dodatkowa za jazdę bez ważnego biletu wynosi 280 zł. Jeśli uregulujemy ją na miejscu lub w ciągu 7 dni – zostaje ona zmniejszona do kwoty 140 zł. Nie warto ryzykować i jeździć na gapę, skoro z tPortmonetki na karcie PEKA za 1 przejechany przystanek płacimy 60 groszy, a dziennie przejazdy na okresowym Bilecie Metropolitalnym na sieć na 30 dni kosztują 3,3 zł!