Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2020

Opublikowano: 16/09/2020
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2020

„Zeroemisyjna mobilność dla każdego” - to motyw tegorocznego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. 22 września – w Dniu bez Samochodu – zachęcamy do skorzystania z darmowych przejazdów na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu na liniach ZTM Poznań oraz pociągami Kolei Wielkopolskich i POLREGIO w obrębie Województwa Wielkopolskiego. W niedzielę (20 września) można wziąć udział w grze miejskiej organizowanej przez MPK Poznań, a od dziś w Punktach Obsługi Klienta ZTM można otrzymać gustowne odblaski w formie tramwaju. Ten poprawiający bezpieczeństwo gadżet będzie dostępny do wyczerpania zapasów.

Tematyka przyjęta przez Komisję Europejską na ETZT 2020 podkreśla ambitny do osiągnięcia cel neutralności klimatycznej w Europie w perspektywie do 2050 roku i znaczenie dostępności do środków transportu bezemisyjnego dla wszystkich. Chociaż cel długoterminowej strategii jest odległy, to już dziś warto podejmować działania, które mogą przyczynić się do rozwiązania problemu zanieczyszczenia, emisji dwutlenku węgla lub zatorów komunikacyjnych. Wspólnie możemy wpływać na własne bezpieczeństwo, zdrowie i czyste powietrze. Pamiętajmy, że każdy pozostawiony na parkingu samochód i każda podróż wykonana pieszo, rowerem, tramwajem, autobusem elektrycznym lub pociągiem ma pozytywny wpływ na ograniczanie smogu. Ograniczając jazdę autem dbamy także o własne zdrowie.

- Poznań od wielu lat wprowadza rozwiązania mające zachęcić do ekologicznego, zdrowego oraz bezpiecznego przemieszczania się po mieście i aglomeracji – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania. – Warto zaznaczyć, że są to nie tylko duże inwestycje infrastrukturalne, takie jak budowa nowych tras tramwajowych czy zakup nowoczesnego, elektrycznego taboru autobusowego, ale także konsekwentnie wprowadzane praktyczne ułatwienia dla transportu publicznego. Przykładem może być sieć buspasów, tam gdzie wcześniej autobusy miały problem z płynnym przejazdem. To także wiele mniejszych przedsięwzięć, jak choćby rozbudowa ścieżek rowerowych, dzięki czemu coraz więcej osób może dojeżdżać do pracy rowerem, czyli „zeroemisyjnie”.

22 września (wtorek) – Dzień bez Samochodu

We wtorek (22 września) zgodnie z uchwałą Rady Miasta Poznania każdy będzie mógł podróżować na liniach ZTM Poznań za darmo. Warunkiem będzie okazanie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu (jeden dowód – jedna osoba).  

Akcja ulotkowa w strefie parkowania: od dziś (16 września), pracownicy Strefy Płatnego Parkowania Zarządu Dróg Miejskich będą wkładać za wycieraczki samochodów zaparkowanych w strefie ulotki mające zachęcić kierowców do skorzystania z możliwości darmowych przejazdów na liniach ZTM na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu w dniu 22 września. To wspólna akcja Zarządu Transportu Miejskiego i Zarządu Dróg Miejskich, mająca na celu poinformowanie zmotoryzowanych, żeby spróbowali podróży transportem publicznym. Mamy nadzieję, że raz próbując, wielu kierowców zostanie z komunikacją zbiorową na dłużej.

Wspólnie z Poznaniem zrównoważony transport będzie promować Samorząd Województwa Wielkopolskiego. W 2012 r. oba samorządy wprowadziły cieszący się dużym powodzeniem Bilet Bus-Tramwaj-Kolej, który jest systematycznie udoskonalany. Wspomniane samorządy współpracują także przy projekcie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Z okazji Dnia bez Samochodu na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu będzie można podróżować pociągami Kolei Wielkopolskich oraz POLREGIO i przesiąść się na transport ZTM.

– We wtorek 22 września, tak jak w Poznaniu, w obrębie Województwa Wielkopolskiego będzie obowiązywała możliwość przejazdu na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu. Będzie można dojechać do stolicy Wielkopolski i przesiąść się na tramwaj lub autobus na liniach ZTM. Nasza oferta specjalna obowiązywać będzie oczywiście również na liniach, które łączą ze sobą inne miasta regionu. Liczę, że wiele osób zostanie z nami na dłużej – mówi Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

UWAGA! Osoby chcące podróżować pociągami KW i POLREGIO w dłuższych relacjach, tj. przekraczających granice województwa, będą zobowiązane do pokrycia kosztów przejazdu pociągiem wg Taryfy Przewozowej danego Przewoźnika na długości od granicy województwa do miejsca docelowego położonego na terenie innego województwa lub odwrotnie. Jeden dowód rejestracyjny auta uprawnia do darmowego przejazdu jedną osobę.

20 września (niedziela) – gra miejska MPK Poznań

W niedzielę (20 września) Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu przeprowadzi grę miejską. W  przygotowaniu edukacyjnej zabawy wziął udział także Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu. Będzie można wykazać się wiedzą o poznańskiej komunikacji miejskiej, zdobyć w ten sposób punkty i wygrać upominki.

W mieście wyznaczonych zostanie osiem punktów kontrolnych – trzeba będzie je odszukać, a następnie odpowiedzieć na zadane pytanie lub wykonać polecone zadanie. Za każdą dobrą odpowiedź i zaliczone zadanie uczestnikowi będzie przysługiwać punkt, a za uzyskane punkty – upominki (aby ukończyć grę nie trzeba odwiedzić wszystkich punktów kontrolnych). Dla osób chcących poprawić wynik – stworzone zostanie dodatkowe (dziewiąte) miejsce, w którym będzie można wykazać się umiejętnościami.

Kartę startową można pobrać i wydrukować ze strony internetowej www.mpk.poznan.pl, są one również dostępne w Punktach Obsługi Klienta ZTM Poznań oraz w siedzibie MPK Poznań przy ul. Głogowskiej 131/133 (w portierni). W dniu gry karty startowe będzie można uzyskać w poszczególnych punktach kontrolnych.

Od dziś (16 września) – tramwajowe odblaski w Punktach Obsługi Klienta ZTM

Tegoroczne hasło ETZT podkreśla wagę zeroemisyjności, którą w 100-procentach możemy spełnić jeżdżąc rowerem lub chodząc pieszo. Przemieszczając się, pamiętajmy o wzajemnej życzliwości i szacunku – bo ma to bardzo istotny wpływ na nasze bezpieczeństwo. W przestrzeni publicznej nigdy nie jesteśmy sami, dlatego warto zwracać uwagę na innych uczestników ruchu.

Warto też być widocznym, na przykład poprzez noszenie elementów odblaskowych. Jesteśmy wówczas bardziej widoczni dla kierowców i innych uczestników ruchu. Jest to istotne szczególnie teraz, kiedy zbliża się okres jesienno-zimowy, zwłaszcza, gdy poruszamy się w terenach niezabudowanych i słabo oświetlonych. Będąc lepiej widocznym sami zwiększamy własne bezpieczeństwo! Pamiętajmy, że ubrana w ciemną odzież osoba może zostać dostrzeżona przez kierowcę dużo szybciej w momencie posiadania odblasku.

W ramach akcji promującej bezpieczeństwo podczas Tygodnia Zrównoważonego Transportu ZTM przygotował dla mieszkańców ponad 3 tys. gustownych odblaskowych tramwajów, które od dziś – 16 września (do wyczerpania zapasów), będą rozdawane w Punktach Obsługi Klienta ZTM.