125 lat tramwaju elektrycznego w Poznaniu: od dziś w sprzedaży okolicznościowa karta PEKA, a w niedzielę - parada tramwajów

Opublikowano: 20/11/2023
125 lat tramwaju elektrycznego w Poznaniu: od dziś w sprzedaży okolicznościowa karta PEKA, a w niedzielę - parada tramwajów

W 1898 roku w stolicy Wielkopolski zakończyła się era tramwaju konnego, a rozpoczął się trwający do dziś etap tramwaju elektrycznego. Z okazji 125-lecia tego wydarzenia Miasto wydaje okolicznościową kartę PEKA na okaziciela, a MPK Poznań organizuje m.in. paradę jubileuszową.

Wiosną, 125 lat temu, na torowiska w stolicy Wielkopolski wyjechał pierwszy tramwaj elektryczny. Przewoźnik - wówczas pod nazwą Posener Strassenbahn - otworzył tym samym nowy rozdział w historii poznańskiej komunikacji miejskiej. To wydarzenie, poprzedzone budową własnej elektrowni oraz montażem sieci trakcyjnej, trwale zmieniło oblicze publicznego transportu zbiorowego. Nastąpił szybki rozwój komunikacji miejskiej, co ułatwiło przemieszczanie się tysiącom osób.

- Dzisiaj chyba nikt nie wyobraża sobie funkcjonowania Poznania bez sieci połączeń tramwajowych. Stanowi ona kręgosłup transportowy miasta. Pomimo upływu lat tramwaj ciągle jest cenionym środkiem podróżowania, a wraz z rozwojem aglomeracji zwiększają się w tym zakresie potrzeby mieszkańców i mieszkanek – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Dlatego jestem przekonany, że jubileusz 125-lecia funkcjonowania tramwaju elektrycznego to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla przewoźnika, czyli MPK Poznań, ale także dla całej społeczności i bardzo się cieszę, że będziemy mogli obchodzić go razem.

Karta na ktorej widoczna jest stara pocztowka i napis PEKA

- Nie mogłoby być inaczej! Komunikacja miejska jest tworzona przez ludzi i dla ludzi, dlatego do wspólnych obchodów zapraszamy wszystkich, zwłaszcza, że łączą się one z dniem świętej Katarzyny, patronki tramwajarzy, opiekunki przewoźników – mówi Krzysztof Dostatni, Prezes Zarządu MPK Poznań.

Wydarzenia związane z jubileuszem 125-lecia tramwaju elektrycznego w mieście i dniem św. Katarzyny odbędą się w najbliższą niedzielę, 26 listopada br.

- W ramach obchodów w dniu 26 listopada przewidujemy m.in. paradę tramwajów i prezentację historycznego taboru MPK Poznań, „naukę jazdy” tramwajem i autobusem miejskim, wycieczki do Centrali Nadzoru Ruchu – wymienia Krzysztof Dostatni. I dodaje: - Zaplanowaliśmy wystawy, pokazy, a wspólnie z organizatorem publicznego transportu zbiorowego także okolicznościową kartę PEKA na okaziciela, na której znajdzie się obraz tramwaju typu I, uwieczniony niegdyś na pocztówce, która obecnie znajduje się w zbiorach Pana Sławomira Olejniczaka.

- Karta dedykowana jest właśnie obchodom 125. rocznicy pojawienia się w naszym mieście tramwajów elektrycznych. Od dzisiaj będzie można ją kupić m.in. w naszych Punktach Obsługi Klienta. Jestem przekonany, że mieszkańcy Poznania i aglomeracji poznańskiej, ale i kolekcjonerzy czy turyści z przyjemnością będą z niej korzystać. Warto przypomnieć, że karty okolicznościowe poza walorem kolekcjonerskim mogą być także normalnie używane do opłacania przejazdów na liniach organizowanych przez ZTM w atrakcyjnej taryfie przystankowej – mówi Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Jan Gosiewski prezentuje karte PEKA wydana z okazji 125 lecia tramwaju elektrycznego w Poznaniu

- Upamiętnienie takiej rocznicy jest dla nas bardzo ważne. Cieszymy się, że po raz kolejny wspólnie możemy zorganizować wydarzenia, poprzez które przybliżamy historię transportu publicznego i pokazujemy jak z biegiem czasu i rozwojem technologii zmieniały się pojazdy komunikacji miejskiej – mówi Łukasz Bandosz, prezes Stowarzyszenia Klub Miłośników Pojazdów Szynowych.

Zapraszając do obchodów 125-lecia tramwaju elektrycznego w Poznaniu, przypominamy,  że historia Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu Sp. z o. o. sięga 1880 roku, kiedy to powstało Poznańskie Towarzystwo Kolei Konnej i została uruchomiona pierwsza regularna linia tramwaju konnego na trasie od Dworca Kolejowego do Starego Rynku. Przewozy tramwajami trakcji elektrycznej rozpoczęto w Poznaniu w marcu 1898 roku, początkowo trasami tramwajów konnych, a później również po nowych trasach. Przez lata, wraz z rozwojem nowych technologii, zmieniło się wiele, jednak to, co najważniejsze, pozostało stałe: MPK Poznań nadal dba o to, aby pasażerowie podróżowali bezpiecznie i komfortowo nowoczesnym, ekologicznym taborem.

 Więcej na temat wydarzeń na: www.mpk.poznan.pl