Aplikacja PEKA wyróżniona podczas targów Smart City Expo Poland 2023

Opublikowano: 19/10/2023
Aplikacja PEKA wyróżniona podczas targów Smart City Expo Poland 2023

Zmodernizowany system PEKA, z którego ułatwień od stycznia korzystają tysiące pasażerów, został doceniony i otrzymał nagrodę w kategorii „Transport” podczas branżowych targów Smart City Expo Poland 2023 w Łodzi.

Dzięki kompleksowej modernizacji udostępniono bezpłatną mobilną Aplikację PEKA, z której korzysta już ponad 50 tys. osób. Można ją pobrać zarówno na smartfony z systemami Android i iOS. Przede wszystkim jednak dzięki aplikacji można kupić i natychmiast okazać bilet okresowy bez konieczności posiadania plastikowej karty PEKA.

Pasażerowie uzyskali także odnowiony system obsługi pasażera na portalu PEKA - bilety kupuje się prościej, a portal zyskał nowy wygląd i kolorystykę. Kolejną zaletą wprowadzanych zmian jest możliwość łączenia kont i zarządzanie nimi (zakupu biletów, podglądu historii transakcji) w systemie PEKA. Rodzic lub opiekun prawny może utworzyć nowe konto dla dziecka lub powiązać swoje konto z kontem dziecka, które już istnieje w systemie. 

Modernizacja zwiększyła także możliwości zdalnego załatwienia spraw związanych z biletami. Przykładowo osoby studiujące w Poznaniu nie muszą już odwiedzać Punktów Obsługi Klienta ZTM w celu zapisania na swoich Elektronicznych Legitymacjach Studenckich przedłużenia ważności ulgi studenckiej dla zakupu biletu okresowego. Uprawnienie do ulgi jest automatycznie zapisywane w momencie przedłużenia ważności legitymacji.

Ważną nowością związaną z modernizacją jest też możliwość rejestracji w systemie PEKA online, bez konieczności osobistej wizyty w Punkcie Obsługi Klienta ZTM. Posiadając tzw. profil zaufany wystarczy skorzystać z autoryzacji przez login.gov.pl

- Wyróżnienie otrzymane podczas tegorocznej edycji targów Smart City Expo Poland upewnia nas w przekonaniu, że warto wdrażać kolejne, tak oczekiwane przez naszych pasażerów, nowoczesne rozwiązania. Pod względem technologicznym zmiana była bardzo duża. Umożliwiła zapisywania biletów okresowych w trybie online, a nie jak dotychczas wyłącznie na karcie. Jednocześnie wykonano prostszy i bardziej intuicyjny system obsługi pasażerów (SOP). Co istotne, w ramach wdrażanych zmian istotnie zwiększono poziom bezpieczeństwa systemu – mówi Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. 

Więcej na temat aplikacji PEKA:

https://www.ztm.poznan.pl/pl/peka-info/