Bezpieczeństwo w podróży: Uważaj na kieszonkowców!

Bezpieczeństwo w podróży: Uważaj na kieszonkowców!

W trosce o bezpieczeństwo pasażerów Zarząd Transportu Miejskiego oraz Komenda Miejska Policji w Poznaniu prowadzą kampanię „Bezpieczny pasażer – stop kieszonkowcom”. Przeczytaj, aby wiedzieć, jak ustrzec się kradzieży kieszonkowych!

Kiedy w autobusach i tramwajach bywa szczególnie wiele osób (na przykład w okresie przedświątecznych zakupów, czy podczas imprez masowych) tłok mogą wykorzystywać złodzieje. Wystarczy chwila nieuwagi, zwłaszcza podczas wsiadania i wysiadania z pojazdu, aby stracić swoją własność.

Wspólnie z Komendą Miejską Policji w Poznaniu przypominamy na co szczególnie zwracać uwagę podczas podróży komunikacją zbiorową.

 

Pamiętaj!

  • Kieszonkowcy „lubią” tłok, często sami go powodują, aby wykorzystać sytuację. Właśnie dlatego w zatłoczonych miejscach trzeba być szczególnie czujnym i pilnować swoich rzeczy.
  • Kieszonkowcy działają w dobrze zorganizowanych grupach. To osoby, które nie rzucają się w oczy – wśród nich bywają kobiety, a nawet dzieci. Złodzieje szybko przekazują sobie łup z rąk do rąk, dlatego trudno ująć ich na gorącym uczynku.
  • Podstawą bezpieczeństwa jest zapobieganie przestępstwom. W przypadku kradzieży kieszonkowych szczególne znaczenie ma to, jak sami postępujemy: nie przestrzegając zasad bezpieczeństwa możemy ułatwić kieszonkowcom popełnienie kradzieży.

 

- A te zasady są proste - tłumaczą poznańscy policjanci. - Przede wszystkim musimy być czujni, pilnować swoich rzeczy, nie zostawiać plecaka czy torebki otwartej i trzymać je przy sobie. Gdy chcemy mieć pod ręką telefon, to trzymajmy go w zamkniętej kieszeni.

 

Jak ustrzec się kradzieży kieszonkowych? Warto przestrzegać poniższych zasad:

  • Przechowywać niewielkie kwoty pieniędzy w kilku miejscach;
  • Wartościowych rzeczy i portfela nie nosić w „reklamówkach”, w tylnej kieszeni spodni, ani w bocznych kieszeniach płaszcza czy kurtki;
  • Torebkę trzymać przed sobą i – dosłownie – pod ręką (pieniądze, dokumenty i klucze chować w przegródce z dodatkowym zapięciem);
  • W trakcie zakupów nie prezentować zawartości portfela;
  • Ani na chwilę nie zostawiać torebki bez nadzoru, w tramwaju czy autobusie nie „zajmować” nią siedzącego miejsca i oddalać się w celu np. skasowania biletu/ zapłacenia za podróż z tPortmonetki.