Historyczny słup trakcyjny na ul. Królowej Jadwigi pozostanie zielony

Opublikowano: 21/09/2017
Historyczny słup trakcyjny na ul. Królowej Jadwigi pozostanie zielony

Ze względu na wartość historyczną słup kratowy nie tylko nadal znajduje się w międzytorzu na ulicy Królowej Jadwigi (węzeł AWF), ale również pozostaje w kolorze zielonym. Niebawem zamontowana zostanie na nim tabliczka informacyjna m.in. dla pasażerów.

- Gdy zapadła decyzja o remoncie torowiska na ul. Królowej Jadwigi, Klub Miłośników Pojazdów Szynowych zaproponował, aby zachować słup trakcyjny starego typu i pozostawić go w  historycznym, zielonym kolorze  – mówi Krzysztof Dostatni, prezes stowarzyszenia KMPS. - Takich konstrukcji zostało w Poznaniu już niewiele, stąd nasza inicjatywa.

Konstrukcja składa się z czterech kątowników i łączących je płaskowników, dzięki czemu słup jest bardziej wytrzymały niż inne, także kratowe, ale o prostej konstrukcji. - Stoi w tym miejscu od połowy lat 50., czyli od budowy linii tramwajowej na ówczesnej ulicy Marchlewskiego. Dwa podobne słupy można znaleźć jeszcze na Rynku Wildeckim – mówi Krzysztof Dostatni.

- Generalną zasadą jest, aby elementy infrastruktury nie dominowały nad architekturą, zielenią, ludźmi na ulicach. Dlatego wprowadzamy kolor dyskretny, grafitowy. W tym przypadku jednak mamy do czynienia z konstrukcją historyczną, której obecność chcemy zaakcentować, a dodatkowo jest to możliwe poprzez zachowanie kolorystyki, kojarzonej z komunikacją miejską  – mówi Piotr Libicki, plastyk miejski.

- Idea wyeksponowania słupa jako czynnego elementu historycznej sieci trakcyjnej  bardzo mi się spodobała – dodaje Joanna Bielawska Pałczyńska, Miejski Konserwator Zabytków. – To ważne, abyśmy próbowali ocalić pamiątki z dawnych czasów.

W trakcie remontu torowiska na Królowej Jadwigi historyczny słup został gruntownie wyremontowany. Niebawem pojawi się na nim tabliczka wyjaśniająca dlaczego słup wyróżnia się pośród innych - nowoczesnych i w kolorze grafitowym. Zostanie przymocowana w taki sposób, aby widniejący na niej napis był dobrze widoczny z przystanku AWF w kierunku Półwiejskiej.