Inauguracja Lubońskiego Roweru Miejskiego, kompatybilnego z systemem poznańskim

Opublikowano: 15/04/2019
Inauguracja Lubońskiego Roweru Miejskiego, kompatybilnego z systemem poznańskim

W poniedziałek, 15 kwietnia br., zainaugurował działalność Luboński Rower Miejski, kompatybilny z Poznańskim Rowerem Miejskim. – Na razie uruchamiamy na terenie Lubonia cztery stacje, docelowo będzie ich dziesięć – zapowiedziała burmistrz, Małgorzata Machalska.

System Lubońskiego Roweru Miejskiego składa się obecnie z 40 rowerów, które można wypożyczać i zwracać w czterech stacjach:

  • Rondo Żabikowskie,
  • Os. Lubonianka,
  • Al. Jana Pawła II,
  • Dworzec PKP.

- Luboń jest pierwszą gminą powiatu poznańskiego, która synchronizuje rower miejski z miastem Poznań i będę się cieszyła, gdy z tego przykładu skorzystają w najbliższym czasie kolejne gminy – mówi Małgorzata Machalska, Burmistrz Miasta Luboń.

- Gratuluję samorządowcom z Lubonia inicjatywy. Właśnie o to chodzi w integracji transportu publicznego, aby tworzyć spójny system transportowy, który zachęca do przesiadki z samochodu do autobusu, kolei, czy na rower – dodaje Wojciech Jankowiak, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego. – Jestem przekonany, że mieszkańcy docenią tę inicjatywę i będą korzystać z roweru publicznego.

System w Luboniu będzie kompatybilny z Poznańskim Rowerem Miejskim. Oznacza to, że wypożyczone w Poznaniu rowery standardowe (stacyjne) PRM 3G można zwracać na stacjach w Luboniu i odwrotnie – rowery wypożyczone w Luboniu będzie można zwracać na stacjach 3G w Poznaniu.

- Zarząd Transportu Miejskiego konsekwentnie integruje transport publiczny. Luboń i Poznań od lat łączą już linie autobusowe, a teraz połączy także rower miejski. Choć już wcześniej funkcjonowała stacja sponsorska PRM Factory Poznań, teraz system gminnego roweru publicznego został rozbudowany, przez co staje się bardziej atrakcyjny dla użytkowników – mówi Wojciech Miechowicz, zastępca dyrektora ZTM Poznań.

Aby korzystać z Lubońskiego Roweru Miejskiego wystarczy mieć aktywne konto w systemie. Można wykorzystać już istniejące, np. z systemu Poznańskiego Roweru Miejskiego lub założyć nowe poprzez stronę internetową RowerLubon.pl, aplikację mobilną lub terminal stacji rowerowej. Należy również wpłacić co najmniej 20 złotych opłaty inicjalnej