Zakończyły się roboty mostowe PST

Opublikowano: 17/11/2022
Zakończyły się roboty mostowe PST

Prace na remontowanym torowisku Poznańskiego Szybkiego Tramwaju są coraz bardziej zaawansowane. Na estakadzie Bogdanki i wiadukcie nad ulicą Poznańską zakończone zostały roboty mostowe. Obecnie trwa układanie szyn na torze prowadzącym w kierunku centrum.

- Prace prowadzone na trasie PST idą zgodnie z harmonogramem i codziennie widać ich postęp. Zdajemy sobie sprawę, jak jest ona ważna dla mieszkańców północnej części miasta, dlatego najpóźniej w styczniu przywrócony zostanie ruch dla pasażerów między Teatralką a ul. Słowiańską. Reszta trasy w stronę os. Sobieskiego gotowa będzie na przełomie maja i czerwca przyszłego roku - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. 

Po 25 latach intensywnej eksploatacji trasa PST doczekała się gruntownego remontu torowiska. Prace – z uwagi na dofinansowanie – podzielono na dwa odcinki: prace od ul. Roosevelta do przystanku Słowiańska realizuje na zlecenie MPK Poznań firma PORR SA, natomiast od Słowiańskiej do Szymanowskiego (remont tego odcinka uzyskał wsparcie ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład) konsorcjum NDI Energy sp. z o. o. oraz NDI SA, które przedstawiło najkorzystniejszą ofertę w przetargu przeprowadzonym przez ZTM w Poznaniu. Wykonawcy, mając świadomość jak istotna dla systemu poznańskiej komunikacji miejskiej  jest trasa PST, czynią starania, aby jak najszybciej zrealizować prace.

Estakada Bogdanki oraz wiadukt nad ul. Poznańską zyskały już nową izolację. Na odcinku między Roosevelta a przystankiem Słowiańska w znacznej części przeprowadzono już roboty torowe - w kierunku Piątkowa wyraźnie widoczne jest już nowe torowisko, trwa jego układanie w kierunku centrum. Wyremontowany zostanie też rozjazd znajdujący się przy ul. Roosevelta.

Najpóźniej w styczniu 2023 roku prace na tym fragmencie PST zostaną zakończone i będzie można uruchomić połączenia tramwajowe pomiędzy centrum a Słowiańską.

PST listopad 2022

Coraz bardziej zaawansowane są także prace na prawie 4-kilometrowym odcinku “pestki” od przystanku Słowiańska do Szymanowskiego. Wykonawca - konsorcjum firm NDI Energy sp. z o. o. i NDI SA. - kompleksowo modernizuje tam torowisko i wymienia  krawędzie peronów na przystankach: Słowiańska, Al. Solidarności, Lechicka/Poznań Plaza, Kurpińskiego i Szymanowskiego.

W rejonie przystanku Słowiańska zabudowano ścianki oporowe na dwóch peronach. Trwa również układanie nawierzchni torowej. Przed każdym przystankiem na długości ok. 40 metrów zamiast podsypkowej podbudowy torowiska szyny zostaną zamontowane na prefabrykowanych płytach . Umożliwi to  w przyszłości – w sytuacjach nadzwyczajnych lub awaryjnych - montaż rozjazdu nakładkowego. Dzięki nakładce będzie można uruchomić komunikację z centrum do przystanku Słowiańska w momencie kiedy wciąż będą się toczyły prace na części trasy PST do Szymanowskiego.

Na kolejnych odcinkach trwają prace związane zukładaniem tłucznia, na którym będą montowane podkłady i torowisko.

Po zakończeniu robót na PST znów będzie można podróżować bezpiecznie z prędkością nawet 70 kilometrów na godzinę. Zakończenie całości prac planowane jest na przełom maja i czerwca przyszłego roku.