Rok systemu PEKA. Hitem jest degresywna taryfa przystankowa

Rok systemu PEKA. Hitem jest degresywna taryfa przystankowa

Po roku od wdrożenia system PEKA spełnił swoją rolę, zapewniając pasażerom między innymi rozbudowaną sieć doładowań biletów elektronicznych - powiedział Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania. - Będziemy przykładali dużą staranność we wprowadzaniu kolejnych funkcji PEKI - dodał.

Czerwiec 2015r.: Podczas piątkowej konferencji prasowej w Sali Błękitnej Urzędu Miasta Poznania podsumowano 1 rok Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej. W konferencji wziął udział Maciej Wudarski - Zastępca Prezydenta Miasta Poznania, Bogusław Bajoński - Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu oraz nasi goście: Marcin Woźny - Dyrektor z firmy BULL i prof. Ryszard Cichocki - Dyrektor Centrum Badań Stosowanych Ultex Ankieter.

- Dziś miasto Poznań plasuje się wśród liderów pod względem wykorzystywania nowoczesnych technologii teleinformatycznych w transporcie publicznym - wskazał Dyrektor B. Bajoński. - Szczególnie nas cieszy ponad 21-procentowy udział transakcji wykonywanych przez pasażerów przez Internet. W tym względzie jesteśmy numerem 1 w naszym kraju.

- PEKA na tle innych systemów i krajów, to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań, którym śmiało można się chwalić - nie miał wątpliwości Dyrektor M. Woźny. - Światowym hitem, który budzi ogromne zainteresowanie, jest degresywna taryfa na tPortmonetce, dużym osiągnięciem jest też możliwość doładowania w pojeździe wcześniej zakupionego biletu przez Internet (na: www.peka.poznan.pl) i to w ciągu zaledwie 2 godzin - dodał.

- Od wielu lat w ramach monitorowania wskaźników jakości życia w Poznaniu szczegółowo badamy także kwestie transportu publicznego - mówił prof. R. Cichocki. - Oczywiście nasze badania nie mogły pominąć wpływu tak znaczącego systemu jakim jest PEKA. Po niespełna roku od wprowadzenia systemu, 72 proc. mieszkańców ocenia go "bardzo dobrze" lub "raczej dobrze". Pasażerowie najbardziej chwalą m.in. tanią taryfę przystankową i liczbę miejsc, w których można doładować kartę. To bardzo wysokie oceny. Cechą wyróżniającą poznaniaków jest stopniowo duże przywiązanie do kupowania biletów komunikacji miejskiej lub doładowania karty PEKA w kioskach - stwierdził.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami z konferencji.