Skala nielegalnego plakatowania na słupach trakcyjnych została ograniczona. Po kampanii „Czyste słupy” - wystawa zdjęć „Wspólnie dla Miasta”

Opublikowano: 21/09/2017
Skala nielegalnego plakatowania na słupach trakcyjnych została ograniczona. Po kampanii „Czyste słupy” - wystawa zdjęć „Wspólnie dla Miasta”

Po dwóch latach kampanii „Czyste słupy” skala nielegalnego plakatowania została znacznie ograniczona. Przyczyniło się do tego olbrzymie zaangażowanie mieszkańców: To dzięki osobom, które pomogły nam oczyścić infrastrukturę, problem został nagłośniony i zredukowany. Jeszcze raz dziękujemy za pomoc. Dziękujemy też wszystkim, którzy pracę poznaniaków uszanowali. W tym roku akcji wspólnego czyszczenia infrastruktury nie będzie, ale – wystawą zdjęć „Wspólnie dla Miasta” – chcemy podkreślić, że kampania trwa nadal.

Jeszcze wiosną 2015 roku trudno było znaleźć w centrum Poznania słup trakcyjny, który nie byłby oblepiony plakatami, głównie zapowiadającymi imprezy. Na niektórych warstwy postrzępionych, wyblakłych ogłoszeń sięgały nawet centymetra. Widok takich słupów poważnie zaburzał estetykę przestrzeni. Plakaty nie tylko zaśmiecały przestrzeń publiczną, która powinna być wizytówką Poznania, były również nielegalne.

- Pomysł wspólnego oczyszczania słupów w centrum był naturalną konsekwencją ówczesnej sytuacji. Chcieliśmy nagłośnić akcję, a przez to uświadomić wszystkim, że plakaty są nielegalne, szpecą miasto, a ich usuwanie sporo kosztuje – przypomina Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania, inicjator kampanii. – Udało się, za co jeszcze raz dziękujemy, wspólnie z mieszkańcami przywrócić porządek w centrum. Dziękujemy również wszystkim, którzy tę pracę uszanowali.

Kampania „Czyste słupy” została zainaugurowana w połowie 2015r. Wtedy, dzięki pomocy poznaniaków, którzy poświęcili dla Miasta swój wolny czas, plakaty zostały usunięte z ponad 50 słupów trakcyjnych w rejonie pl. Wolności oraz ulic 27 Grudnia i Fredry. W 2016 roku akcja została powtórzona. Plakaty „zniknęły” z ponad 80 słupów trakcyjnych
przy ul. Podgórnej, Al. Marcinkowskiego i Strzeleckiej. 

Jednocześnie prowadzone były rozmowy z organizatorami imprez, które miały uświadomić im, że Miasto nie będzie tolerowało nielegalnego plakatowania. W umowach zawarto zapisy, że wszelkie działania reklamowe muszą być zgodne z prawem, a materiały reklamowe mogą się pojawiać tylko w miejscach do tego przeznaczonych i za zgodą dysponentów tych miejsc.

Dzięki podjętym działaniom i poczuciu odpowiedzialności mieszkańców za Miasto, dzisiaj nielegalne materiały na słupach trakcyjnych, także w centrum, pojawiają się sporadycznie.

- Efekty prowadzonej kampanii widać bardzo wyraźnie. Większość słupów pozostaje czysta, co więcej - dzięki temu, że infrastruktura zyskała elegancki, grafitowy kolor, jest teraz dyskretniej obecna w miejskiej przestrzeni – dodaje Piotr Libicki, plastyk miejski.

- Jeszcze w 2011 roku strażnicy interweniowali blisko 800 razy wobec nielegalnie plakatujących. W minionych latach liczba tych interwencji utrzymuje się na poziomie ok. 100 rocznie – podkreśla Waldemar Matuszewski, komendant Straży Miejskiej Miasta Poznania.

Pieniądze, które były wydawane na systematyczne oczyszczanie słupów z plakatów przez pracowników MPK Poznań można wydać na odnawianie infrastruktury. Służby miejskie nadal poprawiają bowiem stan torów i sieci, a - zgodnie z przyjętymi zasadami - podczas remontów, modernizacji i nowych inwestycji  infrastruktura zyskuje kolor grafitowy.

- Podczas tegorocznych prac grafitowy kolor zyskały słupy trakcyjne na ul. Królowej Jadwigi od ronda Rataje do Wierzbięcic. Na tym odcinku, na wniosek Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych, pozostawiliśmy jeden, historyczny słup w kolorze zielonym – mówi Piotr Snuszka, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego. – Kolor grafitowy uzyskały też słupy na ul. Strzeleckiej, w ciągu torowiska wzdłuż ulic Podgórnej, Mostowej, Kórnickiej - od centrum do Jana Pawła II, a także na fragmencie Dąbrowskiego. Po zakończeniu obecnie prowadzonych na Jeżycach prac torowo-sieciowych, grafitowe będą słupy na Dąbrowskiego od mostu Teatralnego do ulicy Prusa.

W minionych latach grafitowy kolor zyskały m.in. słupy trakcyjne przy pl. Wolności, 27 Grudnia, Fredry, Al. Marcinkowskiego, fragmencie Podgórnej, ale także na PST, przy Al. Solidarności, Dąbrowskiego od pętli Ogrody do Żeromskiego. Łącznie nowe barwy uzyskało ok. 850 słupów spośród ok. 3200 sztuk na terenie Poznania. Problem nielegalnego plakatowania w największym stopniu związany jest z tzw. słupami rurowymi, których jest ok. 2700.

- Naszym nadrzędnym celem jest przywrócenie porządku w Poznaniu i zmniejszenie przyzwolenia społecznego na wandalizm – mówi Wojciech Tulibacki, prezes MPK Poznań. Przypomina, że wymalowanie jednego słupa trakcyjnego to koszt ok. 1845 złotych. I dodaje, że MPK Poznań podejmuje różne działania służące walce z wandalizmem.

– W ubiegłym roku obłożyliśmy sztucznym bluszczem filary, a w tym roku sztuczny bluszcz pojawił się na przyczółkach wiaduktu na ul. Poznańskiej. Dzięki temu okolica zyskała nowy, estetyczny wygląd, a wandale nie mają możliwości malowania graffiti czy przyklejania plakatów – zwraca uwagę Wojciech Tulibacki.

- Zmniejszenie skali procederu nielegalnego plakatowania sprawiło, że w tym roku nie przeprowadzimy akcji wspólnego czyszczenia słupów. Kampania jednak trwa nadal i jeśli okaże się, że konieczna jest pomoc mieszkańców wiemy, że możemy na nich liczyć – mówi Maciej Wudarski.

Maciej Wudarski podkreśla, że wystawa zdjęć pt. „Wspólnie dla Miasta”, którą można oglądać na parterze Urzędu Miasta Poznania do 30 września br., jest zarówno formą podziękowania mieszkańcom za pomoc i pokazania ich dokonań oraz obecnego stanu torowisk, a także przypomnieniem, że stan infrastruktury nadal leży władzom Miasta na sercu.

*  *  *

Przypominamy, że zgodnie z art. 63a Kodeksu Wykroczeń, każdemu, kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem grozi kara ograniczenia wolności albo grzywny.

 

Zachęcamy do zapoznania się ze wszystkimi materiałami dotyczącymi kampanii "Czyste słupy" (informacje, zdjęcia, relacje).

Poniżej zdjęcia przedstawiające aktualny stan torowisk w Poznaniu: