Transport publiczny dla studentów – zachęcamy do skorzystania z atrakcyjnego cenowo biletu semestralnego

Opublikowano: 29/09/2017
Transport publiczny dla studentów – zachęcamy do skorzystania z atrakcyjnego cenowo biletu semestralnego

Studencie pierwszego roku! Czy wiesz, że aby korzystać ze wszystkich zalet transportu publicznego organizowanego przez ZTM w Poznaniu powinieneś wyrobić sobie kartę PEKA albo aktywować Elektroniczną Legitymację Studenta w systemie PEKA? Poznańska Elektroniczna Karta Aglomeracyjna pozwala na korzystanie z tPortmonetki oraz biletów okresowych. Można m.in. „załadować” na niej korzystny cenowo bilet semestralny.

Miasto Poznań dostosowuje ofertę biletową do potrzeb mieszkańców. Z myślą o studentach i doktorantach w taryfie znalazły się korzystne cenowo bilety specjalne. Zachęcamy do zapoznania się z „Informatorem dla Studentów”.

Bilet na karcie PEKA lub ELS

Karta PEKA na Okaziciela. W ofercie – oprócz biletów czasowych papierowych lub kupowanych przez telefon - dostępne są karty PEKA na okaziciela (do kupienia w Punktach Obsługi Klienta ZTM i wybranych Punktach Sprzedaży Biletów) za 27 zł, z których 12 zł wynosi kaucja, a 15 zł to kwota doładowania tPortmonetki do wykorzystania w transporcie publicznym organizowanym przez ZTM Poznań. Taka karta umożliwia korzystanie z tPortmonetki - płaci się za liczbę przejechanych przystanków, niezależnie od czasu spędzonego w pojeździe.

Imienna karta PEKA. Wniosek o jej wydanie można złożyć w Punkcie Obsługi Klienta ZTM lub przez Internet, na www.peka.poznan.pl (na wyrobienie oczekuje się do 10 dni roboczych). Posiadając taką kartę, można korzystać z tPortmonetki, można na niej również zapisać bilety okresowe na sieć lub na trasę do 6 przystanków.

Elektroniczna Legitymacja Studencka. Studenci mogą aktywować swoją Elektroniczną Legitymację Studencką  w systemie PEKA i korzystać z taryfy biletowej na takich samych zasadach jak posiadacze karty PEKA. Daje im to możliwość zapisania jakiegokolwiek biletu okresowego lub doładowania i korzystania z tzw. tPortmonetki, dzięki której można płacić za liczbę przejechanych przystanków.

Jak to zrobić? To proste!

Każdy posiadacz ELS może szybko i wygodnie sprawdzić czy jego legitymacja może być aktywowana systemie PEKA. Wystarczy wejść na stronę Międzyuczelnianego Centrum Personalizacji Legitymacji Studenckich (http://www.mcp.poznan.pl/peka.php) i wpisać numer legitymacji.

Jeśli ELS może funkcjonować w systemie PEKA, konieczna jest jej aktywacja. Wystarczy wówczas złożyć wniosek o adaptację karty w systemie PEKA (nie ma potrzeby załączania zdjęcia), a następnie aktywować ją w dowolnym Punkcie Obsługi Klienta ZTM.

Wniosek można wypełnić na stronie: www.peka.poznan.pl. W Punkcie należy powiadomić osobę obsługującą o fakcie złożenia wniosku.

Można również udać się do jednego z Punktów Obsługi Klienta bez wcześniejszego składania wniosku i aktywować ELS w systemie PEKA „od ręki” (kasjerka/ kasjer wprowadzi do systemu niezbędne dane).

Bilety ZTM

Zachęcamy studentów, zwłaszcza tych, którzy dopiero przyjechali do Poznania, do zapoznania się z ofertą biletową w transporcie publicznym: http://ztm.poznan.pl/pl/cennik/cennik/

Korzystając z systemu PEKA każdy sam może zdecydować, czy chce używać tPortmonetki z korzystnym przystankowym naliczaniem opłat (system pobiera opłaty za przejechane przystanki, a nie czas spędzony w pojeździe), czy też woli skorzystać z biletu okresowego.

W ofercie dostępne są bilety na sieć (od 14 do 366 dni) oraz na trasę do 6 przystanków (14-90 dni). Studenci mogą kupić również – przez Internet, w POK, punktach sprzedaży, czy w biletomatach - bilet semestralny. 

Bilet semestralny. Dla studentów często korzystających z transportu publicznego polecamy bilet semestralny. To bardzo atrakcyjna cenowo oferta m.in. dla studentów do ukończenia 26. roku życia oraz doktorantów i słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych oraz nauczycielskich. Bilet Semestralny na 120 dni, na strefę A kosztuje 172 zł, natomiast za Bilet Semestralny na 150 dni na strefę A - 202 zł.

Podstawą do korzystania z tego typu biletu jest ważna legitymacja szkolna, imienna karta PEKA z zapisaną informacją o przysługującym uprawnieniu lub Elektroniczna Legitymacja Studencka (Doktorancka) aktywowana w systemie PEKA.

Bilety można kupować w Punktach Obsługi Klienta ZTM Poznań, Punktach Sprzedaży Biletów, w biletomatach stacjonarnych lub w Internecie poprzez stronę: www.peka.poznan.pl