„Warto jeździć z bezpiecznie” – nośmy odblaski

Opublikowano: 15/11/2022
„Warto jeździć z bezpiecznie” – nośmy odblaski

Zarząd Transportu Miejskiego po raz kolejny kontynuuje akcję „Warto jeździć z bezpiecznie”. Tym razem zwracamy uwagę na poprawę widoczności, szczególnie po opuszczeniu tramwaju czy autobusu i przemieszczając się w przestrzeni publicznej. Można to zrobić w prosty sposób – nosząc element odblaskowy. W ramach akcji, będzie można otrzymać w Punktach Obsługi Klienta ZTM odblaskową opaskę. Praktyczny gadżet promocyjny będzie rozdawany do wyczerpania zapasów.

Akcja informacyjno-promocyjna ma w celu zwiększenie bezpieczeństwa podczas przejazdów komunikacją zbiorową. Posiadając jakikolwiek odblask zwiększamy swoje bezpieczeństwo na chodniku, na przejściu dla pieszych, po opuszczeniu tramwaju lub autobusu i wszędzie w przestrzeni publicznej, gdzie przemieszczamy się pieszo.

- Dbajmy o swoje bezpieczeństwo - mówi Jan Gosiewski, Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. – Pamiętajmy, że element odblaskowy poprawia widoczność, co jest szczególnie istotne późną jesienią, kiedy dni są krótkie, a nosząc po zmroku ciemny ubiór jesteśmy słabo widoczni. Nosząc odblask jesteśmy bardziej widoczni dla kierowców i innych uczestników ruchu. Jest to istotne szczególnie teraz, w okresie jesiennym, zwłaszcza, gdy poruszamy się w terenach niezabudowanych i słabo oświetlonych. Będąc lepiej widocznym sami zwiększamy własne bezpieczeństwo!

Pamiętajmy, że ubrana w ciemną odzież osoba może zostać dostrzeżona przez kierowcę dużo szybciej w momencie posiadania odblasku. Postać człowieka idącego drogą, ubranego w ciemną odzież jest zauważalna przez kierującego z około 20-30 metrów lub z odległości jeszcze mniejszej, w zależności od warunków atmosferycznych. Elementy odblaskowe na odzieży pozwalają na zauważenie pieszego z odległości 100-150 metrów lub większej.

W ramach akcji promującej bezpieczną jazdę przygotowaliśmy dla pasażerów drobne gadżety promocyjno-informacyjne w postaci opasek odblaskowych, które (do wyczerpania zapasów) można otrzymać podczas wizyty w Punktach Obsługi Klienta ZTM. Zapraszamy do odwiedzin POK oraz zachęcamy do korzystania z transportu publicznego.

Akcja opaska 2

We wcześniejszych odsłonach akcji „Warto jeździć bezpiecznie” przypominaliśmy, żeby:
-   zawsze  trzymać się poręczy lub specjalnych uchwytów umieszczonych w pojazdach. Nagłe hamowanie zdarza się nagle. Nie może go przewidzieć motorniczy, kierowca, ani Ty sam. Dlatego nie ryzykujmy i dla własnego bezpieczeństwa zawsze się trzymajmy;

-  mieć pod nadzorem swój bagaż, przewozić go w bezpieczny sposób i tak, żeby nie utrudniał podróży innym osobom;

- zwracać uwagę na otaczającą nas dynamiczną rzeczywistość. Podnieśmy głowę znad smartfona, zdejmijmy słuchawki - w ten sposób czasami możemy uratować swoje zdrowie lub życie;

- podczas jazdy rowerem na drodze rowerowej zwolnić w okolicy przystanku transportu publicznego, zwracać uwagę na pieszych na drogach pieszo-rowerowych;

- podczas przemieszczania się w przestrzeni publicznej zwracajmy uwagę czy nie idziemy po drodze rowerowej. Jeśli tak, przejdźmy na chodnik. Pamiętajmy, że nie jesteśmy sami.  Bądźmy życzliwi, zwracajmy uwagę na innych.