Warto jeździć z kulturą: najpierw wysiadamy, a później wsiadamy. Po wejściu do tramwaju lub autobusu przesuńmy się do wnętrza pojazdu

Opublikowano: 10/06/2022
Warto jeździć z kulturą: najpierw wysiadamy, a później wsiadamy. Po wejściu do tramwaju lub autobusu przesuńmy się do wnętrza pojazdu

W kolejnej odsłonie naszej akcji „Warto jeździć z kulturą” przypominamy o rzeczy niemal oczywistej, o której często zapominamy. Chodzi o moment wsiadania do tramwaju lub autobusu. Wsiadając należy najpierw pozwolić innym opuścić pojazd. Sprawna wymiana pasażerska to nie tylko przejaw kultury. W ten sposób wpływamy także na punktualność komunikacji.

Codzienna sytuacja. Pojazd podjeżdża na przystanek, na którym czekamy na transport? Chcąc wsiąść, najpierw dajmy szansę  wysiadającym na opuszczenie autobusu czy tramwaju. Nie spieszmy się i nie przepychajmy się do wnętrza  wśród wysiadających. Na pewno zdążymy. Gdy wszystkie osoby kończące podróż wysiądą – wówczas  możemy  wejść  do pojazdu.

Jesteś już w pojeździe? Nie stój przy drzwiach! Inni też chcą pojechać lub wysiąść.

Jeśli mamy możliwość, po wejściu do pojazdu przesuńmy się do jego wnętrza. Stojąc przy drzwiach blokujemy innym możliwość wyjścia oraz wejścia. Przecież sami nie chcielibyśmy  zostać na przystanku, tylko dlatego, że wszyscy stoją przy drzwiach. Warto także wiedzieć, że stojąc w tuż przy drzwiach, w tzw. „żółtej strefie” pojazdu, często przyczyniamy się do ponownego ich otwierania, co opóźnia ruszenie autobusu lub tramwaju z przystanku.

Stosowanie się do tych prostych zasad zaoszczędzi nerwów i Tobie, i innym. Pamiętajmy, że sprawna wymiana pasażerska ma także wpływ na punktualność środków komunikacji miejskiej.

Warto jeździć z kulturą!