Zaprojektuj kartę PEKA! W 2019 roku upamiętnimy 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego, 40 lat współpracy Poznania i Hanoweru oraz Krzysztofa Komedę

Opublikowano: 21/11/2018
Zaprojektuj kartę PEKA! W 2019 roku upamiętnimy 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego, 40 lat współpracy Poznania i Hanoweru oraz Krzysztofa Komedę

W przyszłym roku będziemy obchodzić 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego, 40. rocznicę współpracy Poznania i Hanoweru oraz 50. rocznicę śmierci Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. Tym trzem, ważnym dla poznaniaków tematom, mają być poświęcone okolicznościowe karty PEKA na okaziciela. Do ich zaprojektowania zachęcamy mieszkańców!

Miasto Poznań zamierza wydać w przyszłym roku kolejne okolicznościowe karty PEKA na okaziciela. Będą to limitowane serie.

- Podobnie, jak w przypadku kart PEKA upamiętniających 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, chcemy zdać się na pomysły mieszkańców – mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania, inicjator przedsięwzięcia. – Pozostawiamy uczestnikom całkowitą swobodę przedstawienia wskazanych tematów, licząc na ich kreatywność i świeże spojrzenie na zagadnienia. Zatem to od inwencji mieszkańców będzie zależał wygląd kart – zaznacza zachęcając do udziału w konkursie.

Konkurs na projekt graficzny kart PEKA 2019 obejmuje opracowanie projektów kart na okaziciela z okazji:

  • 50. rocznicy śmierci Krzysztofa Komedy (Trzcińskiego),
  • Obchodów 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego,
  • 40. rocznicy umowy o partnerstwie Poznań – Hanower.

- Przedmiotem konkursu jest zaprojektowanie i opracowanie projektu graficznego karty PEKA. Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie dwaprojekty dla każdego z motywów przewodnich – wyjaśnia Daniel Wawrzyniak, zastępca dyrektora ZTM ds. technicznych. Dodaje, że osoby, które zdecydują się stworzyć projekt karty związanej ze 100-leciem Uniwersytetu Poznańskiego powinny pamiętać o wykorzystaniu nie tylko logotypów Miasta Poznań i PEKA, ale także wydarzenia.

Prace powinny zostać umieszczone na nośniku elektronicznym i zapisane w co najmniej dwóch formatach, w tym edytowalnym. Można będzie składać je w siedzibie ZTM do 31 grudnia 2018 br.

Podczas środowej konferencji prasowej sylwetkę Krzysztofa Komedy przedstawił Dionizy Piątkowski, krytyk muzyczny, autor książki „Czas Komedy” (na zdjęciu obok). Zaprezentował on upamiętniające Komedę: monetę oraz znaczek pocztowy. O 100-leciu Uniwersytetu Poznańskiego opowiedział prof. Tadeusz Wallas, prorektor UAM. Natomiast Anna Wawdysz z Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP przekazała informację na temat miast partnerskich i współpracy z Hanowerem.

Wyboru laureata (laureatów) dokona komisja konkursowa - planowana data ogłoszenia wyników to styczeń 2019 roku. Karty (po 5 tys. sztuk z każdego wzoru) mają trafić do sprzedaży w drugim kwartale przyszłego roku.

 

Warto wiedzieć, że…

Krzysztof Komeda (Krzysztof Trzciński), wybitny kompozytor muzyki filmowej i słynny jazzman, urodził się 27 kwietnia 1931 w Poznaniu.  Był absolwentem Akademii Medycznej. W kolejnych latach zasłynął z kompozycji do tak znanych filmów jak „Nóż w wodzie”, „Dziecko Rosemary” czy „Niewinni Czarodzieje”. Zmarł 23 kwietnia 1969 w Warszawie.

Uniwersytet Poznański to 100 lat wspólnej historii czterech wiodących uczelni poznańskich: Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Akademii Wychowania Fizycznego. Uczelnie te powstały z wydziałów i innych jednostek organizacyjnych Uniwersytetu Poznańskiego.

Umowa o partnerstwie między Hanowerem a Poznaniem została podpisana 29 października 1979 r. Współpraca obejmuje następujące dziedziny: kultura, sport, opieka nad dziećmi i młodzieżą, opieka i pomoc społeczna, komunikacja i transport, ochrona środowiska.

 

 Poniżej przydatne pliki: