Dwa nowe połączenia minibusowe od 4 września. Linia nr 122 na Junikowie, a linia nr 123 na Starołęce, Garaszewie i w Krzesinach

Opublikowano: 25/08/2023
Dwa nowe połączenia minibusowe od 4 września. Linia nr 122 na Junikowie, a linia nr 123 na Starołęce, Garaszewie i w Krzesinach

Od 4 września (poniedziałek) uruchomione zostaną dwie nowe linie minibusowe, które mają poprawić komunikację na Junikowie oraz Starołęce, Garaszewie i Krzesinach. Uruchomione zostaną nowe przystanki, a dwa zmienią swoje nazwy.

- Linie minibusowe charakteryzują się stosunkowo krótkim zasięgiem. Ich głównym zadaniem jest dowiezienie pasażerów do linii tramwajowych i autobusowych, ale także zapewnienie komunikacji w obrębie osiedla, co podnosi atrakcyjność transportu publicznego – mówi Jan Gosiewski, Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. – Cieszymy się z powiększenia oferty przewozowej i mamy nadzieję, że mieszkańcy z Junikowa i rejonu Starołęki będą z nich chętnie korzystać.

- To że w tych rejonach Poznania zostaną uruchomione połączenia minibusowe, to głównie efekt konsultacji i rozmów z radami osiedli, które wskazywały, gdzie w pierwszej kolejności trzeba je uruchomić - dodaje Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Linia nr 122 na Junikowie pozwoli na obsługę ulic: Wieruszowskiej, Ziębickiej, Kamiennogórskiej, Dziewińskiej i Cmentarnej, zapewniając dojazd do tramwajów kursujących ulicą Grunwaldzką po przesiadce na jednym z przystanków: Cmentarna, Grotkowska (wjazd autobusu na wspólny przystanek autobusowo-tramwajowy) i Rondo Skubiszewskiego. Odwiedzający cmentarz Junikowo zyskają regularny dojazd w rejon wejścia na nekropolię od strony ulicy Cmentarnej, będzie też zapewniony dojazd do siedzib sądów mieszczących się przy ul. Kamiennogórskiej.

Lepsza obsługa na Junikowie

Linia nr 122

JUNIKOWO – Grunwaldzka – Wieruszowska – Ziębicka – Grunwaldzka – Smoluchowskiego – Kamiennogórska – Dziewińska – Kmicica – Ścinawska – Grunwaldzka – Cmentarna – Cmentarna Parking – Cmentarna – Grunwaldzka – JUNIKOWO (linia kursuje tylko w jednym kierunku)

Linia nr 123

Kursowanie w dni robocze w godzinach 6:30 – 19:00 co 40 minut; w soboty, niedziele i święta co 40 minut w godzinach 10:00 – 19:00

Połączenie pętli na Starołęce z Krzesinami

Pasażerowie ze Starołęki, Garaszewa i Krzesin będą mogli natomiast korzystać z nowej linii nr 123, która zapewni połączenie rejonu pętli autobusowej na Starołęce z Krzesinami poprzez Minikowo i Garaszewo. Minibus będzie kursował ulicami: Żeglarską, Oświęcimską i Garaszewo. Oprócz skomunikowania ze sobą tych dwóch osiedli (obecnie przejazd między nimi transportem zbiorowym jest bardzo utrudniony), linia zapewniać będzie dojazd ze Starołęki do szkoły podstawowej i liceum w Krzesinach.

Linia nr 123

STAROŁĘKA PKM – Starołęcka – Żeglarska – Oświęcimska – Sandomierska – Niżańska – Garaszewo – KRZESINY

Linia nr 124

Kursowanie w dni nauki szkolnej w godzinach 6:30 – 19:00 co 50 minut; w soboty, niedziele i święta linia nie kursuje.

Lepsza obsługa szkoły z ulicy Umultowskiej minibusami

Od 4 września nastąpią także zmiany na linii numer 188. Zależało nam na zapewnieniu  lepszego dojazdu w rejon Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 9 przy ul. Umultowskiej i dlatego na 3 porannych i 4 popołudniowych kursach linia będzie miała skorygowaną trasę, a jej obsługa – z uwagi na charakter osiedlowych ulic - będzie się odbywała minibusami.

Linia nr 188 - zmiany przebiegu trasy od 4 września

Zmieniona trasa dla 3 kursów dowozowych do szkoły w godzinach rannych

OS. SOBIESKIEGO – Szeligowskiego – Szymanowskiego – Stróżyńskiego – Morasko – Jaśkowiaka – Radojewo – Naramowicka - Rumiankowa – Umultowska – Zagajnikowa – UMULTOWO SZKOŁA

Zmieniona trasa dla 4 kursów powrotnych ze szkoły w godzinach popołudniowych

UMULTOWO SZKOŁA – Zagajnikowa – Dzięgielowa – Naramowicka – Radojewo –  Jaśkowiaka – Morasko – Stróżyńskiego – Szymanowskiego – Szeligowskiego – OS. SOBIESKIEGO

Kursowanie linii nr 188 będzie uzupełnione przez linię 198.

Zmiany nazw zespołów przystankowych z uwagi na uruchomienie linii minibusowych od 4 września

Uruchomienie nowych linii minibusowych umożliwi uporządkowanie nazewnictwa trzech przystanków w rejonie Starołęki. Przystanek „Garaszewo” od 4 września będzie miał nazwę „Sandomierska”, przystanek „Niżańska II” (nazwa robocza wprowadzona na potrzeby prac projektowych) zmieni nazwę na „Garaszewo”, natomiast obecny przystanek „Niżańska” będzie nosił nazwę „Rymanowska”.

Jednocześnie wprowadzone zostaną nazwy nowych zespołów przystankowych na trasach linii minibusowych:

Linia nr 122

WIERUSZOWSKA – w ciągu ul. Wieruszowskiej, przy siedzibie „Elektromontażu”,

ZIĘBICKA KOŚCIÓŁ – w ciągu ul. Ziębickiej, przy skrzyżowaniu z ul. Wieruszowską,

ZIĘBICKA – w ciągu ul. Ziębickiej, przy siedzibie Oddziału Wielkopolskiego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce,

SMOLUCHOWSKIEGO – w ciągu ul. Kamiennogórskiej, przy skrzyżowaniu z ul. Mariana Smoluchowskiego,

KAMIENNOGÓRSKA – w ciągu ul. Kamiennogórskiej, przy skrzyżowaniu z ul. Budziszyńską,

LAUDAŃSKA – w ciągu ul. Dziewińskiej, przy skrzyżowaniu z ul. Laudańską,

KURCEWICZÓWNY – w ciągu ul. Ścinawskiej, przy skrzyżowaniu z ul. Heleny Kurcewiczówny,

CMENTARNA PARKING – w ciągu ul. Cmentarnej, przy bocznej bramie nr 6 Cmentarza Junikowo i parkingu przycmentarnym zlokalizowanym vis-a-vis tej bramy,

CMENTARNA FURTKA – w ciągu ul. Cmentarnej, przy bocznej furtce nr 4 Cmentarza Junikowo;

Linia nr 123

KOTWICZA – w ciągu ul. Żeglarskiej, przy skrzyżowaniu z ul. Władysława Kotwicza,

OŚWIĘCIMSKA – w ciągu ul. Żeglarskiej, przy skrzyżowaniu z ul. Oświęcimską,

ŚMIGI – w ciągu ul. Garaszewo, przy skrzyżowaniu z ul. Śmigi;

GARASZEWO – przy skrzyżowaniu ulic Garaszewo i Niżańskiej;

SANDOMIERSKA - dotychczasowy przystanek GARASZEWO (obsługujący także linię nr 194) przy przejeździe kolejowym.

Dodatkowo przystanek NIŻAŃSKA w ciągu ul. Pokrzywno zmieni nazwę na RYMANOWSKA (obsługujący linie nr 162, 196, 220, 511 i 512)

Minibusy 4.09