Rozpoczęto przygotowania do remontu zadaszenia na pętli Junikowo. Zmiany w komunikacji zostaną wprowadzone 23.03 (sobota). [AKTUALIZACJA 29.03] Od 30 marca tramwaj linii nr 91 kursuje wydłużoną trasą do przystanku Junikowo

Opublikowano: 14/03/2024
Rozpoczęto przygotowania do remontu zadaszenia na pętli Junikowo. Zmiany w komunikacji zostaną wprowadzone 23.03 (sobota). [AKTUALIZACJA 29.03] Od 30 marca tramwaj linii nr 91 kursuje wydłużoną trasą do przystanku Junikowo

W sobotę (23 marca) rozpoczną się prace związane z remontem zadaszenia nad peronami tramwajowymi i autobusowymi na dworcu Junikowo. Na czas prac wprowadzone zostaną zmiany w komunikacji miejskiej. Tramwaje linii nr 1, 13 i 15 oraz autobusy linii nr 122, 177, 716, 727 i 803 skierowane zostaną do pętli Budziszyńska. Zmiany nastąpią także na liniach autobusowych nr 214, 224 i 257. W celu zapewnienia komunikacji szynowej pomiędzy pętlami Budziszyńska i Junikowo - zostanie uruchomiona wahadłowa linia tramwajowa nr 91, z częstotliwością kursowania co 12/15 minut wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej. Od soboty - 30 marca - tramwaj nr 91 dojeżdża do przystanku Junikowo przed wjazdem na nieczynny dworzec. Rozpoczęcie prac w ustalonym terminie zagwarantuje przywrócenie pełni funkcjonalności dworca na Junikowie przed wzmożonym ruchem w okresie Wszystkich Świętych.

Dworzec Junikowo użytkowany jest przez ZTM i MPK w Poznaniu od ponad 10 lat. Konieczny stał się remont zadaszenia znajdującego się nad peronami autobusowymi oraz tramwajowymi.

W trakcie prac najpierw rozebrane zostanie dotychczasowe pokrycie dachowe  wraz z podsufitką  i obudową ścian bocznych. Wykonawca będzie musiał przeprowadzić  konserwację konstrukcji stalowej, a następnie przystąpić do zakładania nowego zadaszenia wraz z odwodnieniem, montażem instalacji oraz oświetlenia LED. Założona zostanie nowa izolacja dachu, a na ścianach bocznych dworca zamontowane zostaną panele żaluzjowe docelowo pokryte „zieloną ścianą” (od środka zamontowane zostaną natomiast przejrzyste osłony, które ochronią pasażerów oczekujących na pojazd przed wiatrem).

W trakcie prac uwzględnione zostaną również wiaty na rowery, a czas zamknięcia trasy wykorzystany zostanie m. in. na regenerację wyeksploatowanych i wymagających naprawy napędów elektrycznych zwrotnic na terenie pętli. Prace będą trwały 6 miesięcy. Po ich zakończeniu lokalizacja peronów przyjazdowych i odjazdowych znajdujących się na pętli Junikowo nie ulegnie zmianie.

Aktualizacja: Punkt Obsługi Klienta ZTM znajdujący się na dworcu będzie czynny do piątku, 22 marca włącznie – po czym od poniedziałku (25 marca) zostanie zamknięty na okres remontu.

Wprowadzone zostaną również zmiany w transporcie publicznym. Tramwaje linii nr 1, 13 i 15 oraz autobusy linii nr 122, 177, 716, 727 i 803 skierowane zostaną do pętli Budziszyńska. Zmiany nastąpią także na liniach autobusowych nr 214, 224 i 257.

Z uwagi na powyższe prace, przy pętli Budziszyńska powstaje dodatkowy przystanek tramwajowy dla linii wahadłowej nr 91. Umożliwi  on korzystanie z połączeń w rejon cmentarza w ruchu wahadłowym. Przez pierwsze dwa tygodnie remontu linia nr 91 funkcjonować będzie na trasie Budziszyńska-Cmentarna, a następnie do przystanku Junikowo, zlokalizowanego w pobliżu wejścia na cmentarz. 

Zmiany w komunikacji od 23 marca (sobota)

- linie tramwajowe nr 1, 13 i 15 – trasy tramwajowe zostaną skrócone do pętli Budziszyńska,

- uruchomiona zostanie linia  wahadłowa nr 91, na której tramwaje będą kursowały z częstotliwością co 12/15 minut wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej.

Linia nr 91

Przez pierwsze dwa tygodnie remontu:
BUDZISZYŃSKA (przystanek tymczasowy) - Grunwaldzka – CMENTARNA

Od 30 marca (po zakończeniu demontażu sieci trakcyjnej na pętli Junikowo):
BUDZISZYŃSKA (przystanek tymczasowy) – Grunwaldzka – JUNIKOWO (przystanek przy wejściu na cmentarz)

Mapka TRamwaje

- linie autobusowe nr 177, 716, 727, 803 i 257 - trasy zostaną wydłużone z Junikowa do pętli Budziszyńska. Przystanek końcowy dla tych linii umiejscowiony będzie na wysokości przystanku tramwajowego Budziszyńska. Przystanek początkowy znajdować się będzie w rejonie punktu nadzoru ruchu przy pętli tramwajowej.

- linie nocne nr 214 i 224 skierowane zostaną do pętli Junikowo PKM, bez wjazdów na pętlę Junikowo, z zachowaniem wjazdów na przystanki Malwowa i Plewiska/Straż Pożarna;

- linia autobusowa nr 122  będzie funkcjonować na zmodyfikowanej trasie (bez wjazdów na pętlę Junikowo i z zachowaniem wjazdów do parkingu na ul. Cmentarnej tylko w godz. 10:00-18:00);

Linia nr 122 – zmieniona trasa na czas remontu na pętli Junikowo

BUDZISZYŃSKA – Grunwaldzka – Dziewińska - Kmicica - Ścinawska – Grunwaldzka – Cmentarna (w godz. 10:00-18:00) – Wieruszowska – Ziębicka – Grunwaldzka –Smoluchowskiego – Kamiennogórska – Jeleniogórska – Grunwaldzka – BUDZISZYŃSKA

Kursy co około 30/40 minut.

Na trasie przejazdu autobusów ulicą Grunwaldzką od czwartku (28 marca) wprowadzony zostanie status przystanków "na żądanie" dla przystanków: Junikowo (w kierunku Budziszyńskiej), Cmentarna (w obu kierunkach), Grotkowska (w obu kierunkach).

Pasażerów i pasażerki przepraszamy za niedogodności.