Płać podatki lokalnie i podróżuj na liniach ZTM taniej

Poznań wraz z 19 samorządami tworzy wspólny system transportu publicznego i premiuje mieszkańców rozliczających podatek dochodowy na rzecz Poznania lub tych gmin. Dlatego warto mieszkać i płacić podatek PIT na rzecz Poznania lub jednej z 19 gmin objętych porozumieniem transportowym (międzygminnym) – można wówczas korzystać z tańszych okresowych biletów specjalnych: Biletu Metropolitalnego, Biletu Metropolitalnego z Ulgą, Biletu Seniora, Biletu dla Rodzin 4+ lub Biletu Socjalnego.

Gminy objęte porozumieniem transportowym (międzygminnym) to: Czerwonak, Dopiewo, Duszniki, Kaźmierz, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Tarnowo Podgórne, Zaniemyśl.

Bilet Metropolitalny

Bilet Metropolitalny jest jednym z najbardziej popularnych biletów okresowych. Koszt 30-dniowego biletu na strefę A (Poznań) wynosi 119 zł (niespełna 4 zł dziennie). Bilet uprawnia do przejazdów na wszystkich liniach w danej strefie taryfowej. Jeszcze bardziej atrakcyjna jest oferta Biletu Metropolitalnego na 366 dni. Jego koszt wynosi 949 zł (na strefę A) – czyli 79 zł miesięcznie. Decydując się na taki zakup pasażer zyskuje 33-proc. rabat (w odniesieniu do kosztu 12 biletów 30-dniowych na strefę A). Oszczędność to 479 zł lub 4 miesiące bezpłatnych przejazdów.

W przypadku osób, które nie płacą podatku PIT na rzecz Poznania lub jednej z 19 gmin* cena biletu okresowego na sieć na 30 dni na strefę A wynosi 149 zł.

Bilet Metropolitalny z Ulgą

Bilet Metropolitalny z Ulgą to ulgowa wersja jednego z najbardziej popularnych biletów sieciowych – Biletu Metropolitalnego. Jest skierowana do osób korzystających z 50 proc. ulgi w lokalnym transporcie zbiorowym. Koszt 30-dniowego Biletu Metropolitalnego z ulgą na strefę A (Poznań) wynosi 59,5 zł (niespełna 2 zł dziennie). Bilet uprawnia do przejazdów na wszystkich liniach w danej strefie taryfowej.

Jeszcze bardziej atrakcyjna jest oferta Biletu Metropolitalnego z Ulgą na 366 dni. Jego koszt wynosi 474,5 zł (na strefę A) – czyli 39,5 zł miesięcznie. Decydując się na taki zakup pasażer zyskuje 33-proc. rabat (w odniesieniu do kosztu 12 biletów 30-dniowych na strefę A). Oszczędność to 239,5 zł lub 4 miesiące bezpłatnych przejazdów.

Cena ulgowego biletu okresowego  (zniżka 50 proc.) na sieć, na 30 dni, na strefę A, dla osób, które nie płacą podatku PIT na rzecz Poznania lub gmin* wynosi 74,5 zł.

Bilet Seniora

Bilet Seniora to bilet okresowy na strefę A (Poznań) i występuje w dwóch wariantach. Można skorzystać z biletu na 366 dni w cenie 90 zł, jest też wersja na 90 dni w cenie 30 zł. To oferta dla osób, które ukończyły 65 lat. Warto pamiętać, że od ukończenia 70. roku życia podróżowanie komunikacją zbiorową organizowaną przez ZTM jest bezpłatne.

Bilet dla rodzin 4+

Bilet 4+ obowiązuje na całą sieć (strefa A+B+C+D) i występuje w wersji na 90 dni w cenie 30 zł oraz w wersji na 366 dni w cenie 120 zł. Oferta jest skierowana rodziców i dzieci z rodzin wychowujących czworo i więcej dzieci.

Bilet Socjalny

Bilet socjalny to bilet specjalny obowiązujący w całej sieci ZTM (strefa A+B+C+D). Można go kupić w dwóch wariantach: na 30 dni za 1 zł lub na 366 dni za 12 zł.

Sposób uzyskania uprawnienia do biletów specjalnych dla płacących lokalnie podatek PIT

Katalog uprawnionych, niezbędne dokumenty oraz sposób uzyskania uprawnienia do biletów specjalnych dla mieszkańców płacących lokalnie podatek PIT jest szczegółowo opisany w zakładce Ulgi i Zwolnienia.