Bilet roczny za 79 zł miesięcznie i promocje biletowe

Bilet Metropolitalny na 366 dni to wydatek 79 zł miesięcznie!

Miasta w całej Polsce odchodzą od biletów jednorazowych na rzecz okresowych - dzięki temu pasażerowie przywiązują się do komunikacji publicznej na dłużej. Tzw. „sieciówki” pozwalają jeździć sporo taniej w porównaniu do biletów papierowych. W dodatku Poznań oferuje jedyne w swoim rodzaju „bilety przystankowe” z tPortmonetki na karcie PEKA, które także pozwalają oszczędzić pieniądze.

Warto płacić podatek PIT w Poznaniu lub jednej z 19 gmin objętych porozumieniem transportowym – można wówczas korzystać z wielu tańszych biletów specjalnych. Przykładowo cena popularnego Biletu Metropolitalnego na strefę A na 30 dni (119 zł) jest niższa aż o 30 złotych od podobnego biletu bez ulgi metropolitalnej (149 zł). Dla pasażera, który ma Bilet Metropolitalny, dzienny wydatek na nieograniczoną liczbę podróży na liniach ZTM wyniesie 3,96 zł. Dla porównania – najtańszy bilet jednorazowy, z którego można korzystać maksymalnie 15 minut, kosztuje 4 zł.

Zachęcamy do zakupu biletów okresowych, tym bardziej, że np. Bilet Metropolitalny na 366-dni na strefę A kosztuje 949 zł, co w przeliczeniu na jeden miesiąc wyniesie 79 zł. W porównaniu do zakupu dwunastu biletów 30-dniowych na strefę A, osiągamy rabat w postaci 4 miesięcy przejazdów na liniach ZTM za darmo! Upust wynosi około 33 procent, a oszczędność w porównaniu do dwunastu 30-dniowych Biletów Metropolitalnych na sieć na strefę A (koszt - 1428 zł) to aż 479 zł! Przy kupnie rocznego biletu BM dzienny koszt nieograniczonej liczby przejazdów na liniach ZTM wynosi 2,59 zł.

Bilet Metropolitalny na sieć na 30 dni na strefę A (Poznań)

Bilet normalny (bez ulgi metropolitalnej) na sieć na 30 dni na strefę A (Poznań)

Najtańszy bilet czasowy jednorazowy obowiązujący do 15 minut 

 

119 zł

 

149 zł

 

4 zł

 

Koszt nieograniczonej liczby przejazdów w ciągu roku w przeliczeniu na jeden dzień:  3,96 zł

 

Koszt nieograniczonej liczby przejazdów w ciągu roku w przeliczeniu na jeden dzień: 4,96 zł

 

Koszt jednego przejazdu do 15 minut: 4 zł

Bilet Metropolitalny na sieć na 366 dni na strefę A (Poznań)

Bilet normalny (bez ulgi metropolitalnej) na sieć na 366 dni na strefę A (Poznań)

Najtańszy bilet czasowy jednorazowy obowiązujący do 15 minut

949 zł

1199,5

4 zł

Koszt nieograniczonej liczby przejazdów w ciągu roku w przeliczeniu na jeden dzień: 2,59 zł

Koszt nieograniczonej liczby przejazdów w ciągu roku w przeliczeniu na jeden dzień: 3,27 zł

Koszt jednego przejazdu do 15 minut: 4 zł

 

Honorowanie biletów sieciowych w pociągach Kolei Wielkopolskich i POLREGIO:

Posiadacz sieciowego biletu okresowego ZTM ze strefą A może dodatkowo korzystać  z przejazdów pociągami POLREGIO i Kolei Wielkopolskich pomiędzy stacjami posiadającymi w nazwie Poznań oraz Kiekrz.

Oferty promocyjne obowiązujące w taryfie ZTM Poznań

Weekend 24 h. Bilet 24-godzinny - skasuj raz, korzystaj przez cały weekend! Jednorazowy krótkookresowy bilet 24-godzinny skasowany od godziny 20:00 w piątek do godziny 24:00 w sobotę obowiązuje do godziny 24:00 w niedzielę.

Rodzina 24 h. Kasujesz dwa bilety 24-godzinne? Mogą z nich korzystać także dzieci. Dwa jednocześnie skasowane jednorazowe bilety normalne 24-godzinne upoważniają do przejazdu dwie osoby dorosłe oraz do trojga dzieci w wieku do 18 lat lub przypadku rodzin wielodzietnych – 2 osób dorosłe i dowolną liczbę dzieci - pod warunkiem posiadania przez podróżujących Kart Rodziny Dużej.

Weekend 24 h + Rodzina 24 h. Korzystaj podwójnie! Połączenie promocji dla biletów 24-godzinnych. Dwa jednocześnie skasowane bilety normalne 24-godzinne od godziny 20:00 w piątek do godziny 24:00 w sobotę, upoważniają do przejazdu 2 osoby dorosłe i do 3 dzieci w wieku do 18 lat, lub – w przypadku rodzin wielodzietnych – 2 osób dorosłe i dowolną liczbę dzieci pod warunkiem posiadania przez podróżujących Kart Rodziny Dużej.

Weekend 1+1. Masz normalny lub Metropolitalny bilet sieciowy? W weekendy oraz święta osoba towarzysząca pojedzie z Tobą za darmo. Od godziny 20:00 w piątek do godziny 24:00 w niedzielę oraz w dni świąteczne z posiadaczem ważnego normalnego lub Metropolitalnego biletu imiennego sieciowego może bezpłatnie podróżować jedna osoba towarzysząca, która wykonuje podróż wspólnie z posiadaczem biletu. Podróż odbywa się w granicach strefy biletowej, w której ważny jest bilet.

tPortmonetka na karcie PEKA tańsza od biletów jednorazowych

Opłata z tPortmonetki na karcie PEKA, czyli tzw. bilet przystankowy -  pozwala płacić za liczbę przejechanych przystanków niezależnie od czasu podróży. Obowiązuje tutaj taryfa degresywna, czyli cena za kolejne przystanki maleje wraz z długością podróży. Natomiast korzystając z czasowych biletów jednorazowych, np. biletu do 15 minut za 4 zł, po kwadransie podróży pasażer chcący kontynuować przejazd, musi skasować kolejny bilet. 

Warto pamiętać, że każda podróż do 18 przystanków opłacana z tPortmonetki w jednym pojeździe lub przy skorzystaniu z maksymalnie trzech przesiadek (wykonanych w ciągu maks. 20 minut) jest tańsza (koszt 3,96 zł) od najtańszego czasowego biletu jednorazowego do 15 minut.

Ważne! Korzystając z tPortmonetki należy za każdym razem przyłożyć kartę do czytnika przy wejściu i wyjściu z pojazdu. Wówczas system PEKA naliczy opłatę za liczbę przejechanych przystanków.

Dodatkowe bonusy dla korzystających z tPortmonetki:

Korzystna kontynuacja naliczania opłaty. Jeśli pasażer używa tPortmonetki i przesiada się, opłata za przejechane przystanki może być naliczana tak, jakby była to jedna podróż. Warunkiem jest, żeby pomiędzy zbliżeniem karty do czytnika przy wyjściu z jednego pojazdu a zbliżeniem jej do czytnika przy wejściu do kolejnego minęło nie więcej niż 20 minut. Maksymalna liczba przesiadek dla powyższej podróży wynosi 3.

Bonus za wiele przejazdów. Jeśli w ciągu jednego dnia pasażer korzystający z tPortmonetki na karcie PEKA wyda na przejazdy 15 zł (czyli równowartość ceny normalnego biletu jednorazowego czasowego 24-godzinnego na strefę A) - dalsze opłaty z tPortmonetki przestają być naliczane, a pasażer do końca tego dnia podróżuje za darmo. 

 Ceny przejazdów opłacanych z tPortmonetki na karcie PEKA w porównaniu z czasowym biletem jednorazowym na przykładzie trasy tramwajowej nr 16 (stan na 1.07.2020r.)

 1 przystanek, np. z PST Szymanowskiego do PST Kurpińskiego (orientacyjny rozkładowy czas przejazdu: 2 minuty)

tPortmonetka na karcie PEKA: 0,72 zł

Bilet jednorazowy do 15 minut: 4 zł

Oszczędność na korzyść tPortmonetki: 3,28 zł

 2 przystanki, np. z PST Szymanowskiego do PST Lechicka/Poznań Plaza (orientacyjny rozkładowy czas przejazdu: 4 minuty)

tPortmonetka na karcie PEKA: 1,32 zł

Bilet jednorazowy do 15 minut: 4 zł

Oszczędność na korzyść tPortmonetki: 2,68 zł

3 przystanki, np. z PST Szymanowskiego do PST Solidarności (orientacyjny rozkładowy czas przejazdu: 5 minut)

tPortmonetka na karcie PEKA: 1,92 zł

Bilet jednorazowy do 15 minut: 4 zł

Oszczędność na korzyść tPortmonetki: 2,08 zł

5 przystanków, np. z PST Szymanowskiego do Most Teatralny (orientacyjny rozkładowy czas przejazdu: 11 minut)

tPortmonetka na karcie PEKA: 2,72 zł

Bilet jednorazowy do 15 minut: 4 zł

Oszczędność na korzyść tPortmonetki:  1,28 zł

10 przystanków, np. z PST Szymanowskiego do Wrocławska (orientacyjny rozkładowy czas przejazdu: 17 minut)

tPortmonetka na karcie PEKA: 3,32 zł

Bilet jednorazowy do 45 minut: 6 zł

Oszczędność na korzyść tPortmonetki: 2,68 zł

15 przystanków, np. z PST Szymanowskiego do Polanka (orientacyjny rozkładowy czas przejazdu: 26 minut)

tPortmonetka na karcie PEKA: 3,72 zł

Bilet jednorazowy do 45 minut: 6 zł

Oszczędność na korzyść tPortmonetki: 2,28 zł

18 przystanków, np. z PST Szymanowskiego do Piaśnicka/Rynek (orientacyjny rozkładowy czas przejazdu: 31 minut)

tPortmonetka na karcie PEKA: 3,96 zł

Bilet jednorazowy do 45 minut: 6 zł

Oszczędność na korzyść tPortmonetki: 2,04 zł

Bilety krótkookresowe – zachęcamy do korzystania z promocji

Bilety krótkookresowe to także bilety jednorazowe, czasowe – ale o zdecydowanie dłuższym terminie obowiązywania. To oferta przede wszystkim dla turystów lub osób które czasowo przebywają w stolicy Wielkopolski i wybierają tę formę opłacania przejazdów zamiast np. karty PEKA na okaziciela.

To także dobra oferta dla rodzin z dziećmi, bo z biletem 24-godzinnym są powiązane atrakcyjne – weekendowe - promocje biletowe, do korzystania z których bardzo zachęcamy.

Od 1 lipca 2020r. obowiązują następujące ceny biletów krótkookresowych:

Rodzaj biletu

Strefa

Cena normalna

Cena ulgowa 50%

24-godzinny

A

15 zł

7,50 zł

24-godzinny

A+B+C+D

20 zł

10 zł

7-dobowy

A

50 zł

25 zł

7-dobowy

A+B+C+D

80 zł

40 zł

 

Wszystko o systemie PEKA:

logo PEKA3

 

Informacji o promocjach biletowych udzielają także konsultanci infolinii Poznań Kontakt

61 646 33 44 POZnan Kontakt